У перекладі з латинської слово “карієс” означає “гниття”. Карієс – це захворювання, яке досить поширене в стоматологічній практиці. Воно полягає в демінералізаціі та руйнуванні твердих тканин зуба з утворенням дефекту у вигляді порожнини.
Спровокувати подібне руйнування твердих тканин може несприятливе довкілля, недостатня гігієна ротової порожнини, неправильне харчування та ряд інших чинників. Про це більш докладно мова піде у відповідному розділі.
Карієс має декілька стадій розвитку, починаючи з окремої невеликої плями і закінчуючи серйозними руйнуваннями коронки зуба.
До ознак карієсу відносяться: поява білих плям на ураженому зубі, больова реакція на температурні (холодну воду чи їжу) і хімічні подразники. Іноді біль виникає при жуванні через тиск на тонке дно каріозної порожнини. Вже при перших проявах означених симптомів, необхідно звернутися до лікаря-стоматолога.
Багато людей вважають карієс цілком нормальним явищем – і не займаються його лікуванням. Але карієс – це небезпечне захворювання, яке здатне викликати інші хвороби зубів (пульпіт, періодонтит) і стати причиною втрати зуба.
На стійкість зубів до карієсу впливають природна опірність організму, харчування і склад слини. Багато сучасних дослідників також ставлять це захворювання в залежність від властивостей емалі, особливо її поверхневого шару. Наприклад, понижений вміст у ній кальцію підвищує розчинність емалі, аналогічна картина спостерігається і при дефіциті фтору.
У більшості випадків лікування карієсу зводиться до видалення уражених ділянок твердих тканин зуба і відновлення його анатомічної форми за допомогою різних пломбувальних матеріалів.
Втім, не так важливо карієс вилікувати, як запобігти його появі. Запобігання і профілактика руйнування зубів – це те, чим повинні передусім займатися самі пацієнти, не чекаючи того моменту, коли доведеться відвідати лікаря. Запобігти розвитку цього захворювання нескладно, оскільки ваше головне завдання полягає в тому, щоб звести до мінімуму вміст зубного нальоту, а отже, шкідливих бактерій у ротовій порожнині. Кращим способом добитися вищевказаних результатів являється щоденне чищення зубів за допомогою щітки і флосів – зубних ниток.
Крім того, для упевненості в тому, що зуби перебувають в оптимальному стані, доцільно як мінімум двічі на рік проводити санацію ротової порожнини в стоматологічній клініці.
До речі, не слід забувати про те, що вміст чинників, які викликають карієс можна понизити за допомогою обмеження їжі з підвищеним вмістом вуглеводів і цукру. У цьому випадку оптимальним засобом є застосування спеціальних обполіскувачів, що містять антибактеріальні компоненти, такі, наприклад, як триклозан.
Більш детально про профілактику появи карієсу ми поговоримо в наступних розділах.
А ви знаєте, що із старовини люди страждали на карієс, але масове поширення ця хвороба набула з XVIII століття, коли в Новому Світі були засновані цукрові плантації. У XIX столітті цукор стали інтенсивно ввозити в Європу, і карієс перетворився на справжню епідемію.