Що таке карієс і як з ним боротися

%d1%82%d0%b5%d1%80_%d0%ba%d0%b0%d1%80%d1%96%d1%94%d1%81_1

У перекладі з латинської слово “карієс” означає “гниття”. Карієс – це захворювання, яке досить поширене в стоматологічній практиці. Воно полягає в демінералізаціі та руйнуванні твердих тканин зуба з утворенням дефекту у вигляді порожнини.

Спровокувати подібне руйнування твердих тканин може несприятливе довкілля, недостатня гігієна ротової порожнини, неправильне харчування та ряд інших чинників. Про це більш докладно мова піде у відповідному розділі.

Карієс має декілька стадій розвитку, починаючи з окремої невеликої плями і закінчуючи серйозними руйнуваннями коронки зуба.

До ознак карієсу відносяться: поява білих плям на ураженому зубі, больова реакція на температурні (холодну воду чи їжу) і хімічні подразники. Іноді біль виникає при жуванні через тиск на тонке дно каріозної порожнини. Вже при перших проявах означених симптомів, необхідно звернутися до лікаря-стоматолога.

Багато людей вважають карієс цілком нормальним явищем – і не займаються його лікуванням. Але карієс – це небезпечне захворювання, яке здатне викликати інші хвороби зубів (пульпіт, періодонтит) і стати причиною втрати зуба.

На стійкість зубів до карієсу впливають природна опірність організму, харчування і склад слини. Багато сучасних дослідників також ставлять це захворювання в залежність від властивостей емалі, особливо її поверхневого шару. Наприклад, понижений вміст у ній кальцію підвищує розчинність емалі, аналогічна картина спостерігається і при дефіциті фтору.

У більшості випадків лікування карієсу зводиться до видалення уражених ділянок твердих тканин зуба і відновлення його анатомічної форми за допомогою різних пломбувальних матеріалів.

Втім, не так важливо карієс вилікувати, як запобігти його появі. Запобігання і профілактика руйнування зубів – це те, чим повинні передусім займатися самі пацієнти, не чекаючи того моменту, коли доведеться відвідати лікаря. Запобігти розвитку цього захворювання нескладно, оскільки ваше головне завдання полягає в тому, щоб звести до мінімуму вміст зубного нальоту, а отже, шкідливих бактерій у ротовій порожнині. Кращим способом добитися вищевказаних результатів являється щоденне чищення зубів за допомогою щітки і флосів – зубних ниток.

%d1%82%d0%b5%d1%80_%d0%ba%d0%b0%d1%80%d1%96%d1%94%d1%81_2

Крім того, для упевненості в тому, що зуби перебувають в оптимальному стані, доцільно як мінімум двічі на рік проводити санацію ротової порожнини в стоматологічній клініці.

До речі, не слід забувати про те, що вміст чинників, які викликають карієс можна понизити за допомогою обмеження їжі з підвищеним вмістом вуглеводів і цукру. У цьому випадку оптимальним засобом є застосування спеціальних обполіскувачів, що містять антибактеріальні компоненти, такі, наприклад, як триклозан.

Більш детально про профілактику появи карієсу ми поговоримо в наступних розділах.

А ви знаєте, що із старовини люди страждали на карієс, але масове поширення ця хвороба набула з XVIII століття, коли в Новому Світі були засновані цукрові плантації. У XIX столітті цукор стали інтенсивно ввозити в Європу, і карієс перетво­рився на справжню епідемію.

Попередня стаття

Як усунути зубний біль?

Згідно з опитуваннями, зубний біль входить у перелік одних з найбільш неприємних відчуттів, з якими стикається людина. Він практично завжди ... Читати далі

Наступна стаття

Причини виникнення карієсу

Нині існує приблизно 400 теорій причин появи карієсу зубів, що засвідчує складність механізмів, які призводять до розвитку цього захворювання. Це ... Читати далі