Пульпіт

%d1%82%d0%b5%d1%80-%d0%bf%d1%83%d0%bb%d1%8c%d0%bf%d1%96%d1%82_1

Для більшості приводом звернутися до лікаря-стоматолога може бути лише сильний зубний біль, який найчастіше свідчить про появу пульпіту – запалення пульпи – нервово-судинного пучка зуба.

Основна причина розвитку пульпіту – це невилікуваний вчасно карієс: мікроби та їх токсини проникають з каріозної порожнини в пульпу, уражають її і починається запалення.

%d1%82%d0%b5%d1%80-%d0%bf%d1%83%d0%bb%d1%8c%d0%bf%d1%96%d1%82_2

Також мікроби та їх токсини, можуть потрапити в пульпу зуба:

Пульпіт також може бути наслідком неправильних або недостатніх дій лікаря (неякісно поставлені пломби, що може викликати токсичну дію пломбувального матеріалу; лікувальні дії і оперативні втручання на пародонті, зокрема дуже швидке переміщення зубів при ортодонтичному лікуванні, а також надмірне препарування під ортопедичні конструкції). Крім того, причинами запалення пульпи можуть бути різноманітні травми, як наприклад, сколювання частини коронки зуба.

%d1%82%d0%b5%d1%80-%d0%bf%d1%83%d0%bb%d1%8c%d0%bf%d1%96%d1%82_3

Менш поширеною причиною виникнення пульпіту є порушення обміну речовин у пульпі та різноманітні алергійні чинники.

Основний симптом пульпіту – сильний, пульсуючий зубний біль, що виникає без впливу зовнішніх подразників. Особливо посилюється вечірньої пори, що часто викликає безсоння. Ці болі не пов’язані з прийомом їжі, оскільки з’являються через інфекційний процес, що починається в пульпі.

Також біль виникає від механічних, хімічних і температурних подразників і не зникає після припинення їх дії, як у разі карієсу, а триває на протязі 1,5 хв. і більше. Навіть слабкі подразники (ледь тепла вода) можуть спричинити біль.

Біль, який виникає, характеризується періодичним затиханням або зниженням, тобто чергується з безбольовими проміжками. Больовий напад може бути коротким, із подовженими проміжками, або навпаки, перери­ватися короткими міжбольовими проміжками.

Загалом тривалість больового нападу залежить від запалення пульпи: чим менша частина пульпи запалена, тим коротший напад болю. У разі поширення запального процесу тривалість та інтенсивність больових нападів наростають. На початкових стадіях запалення вони тривають від кількох хвилин до двох годин, а безбольові проміжки — від декількох годин до доби. Із наростанням запального процесу больові напади стають довшими, а безбольові проміжки скорочується.

Спочатку біль носить локалізований характер, з  часом починає боліти не лише зуб з ураженою пульпою, але і щелепа, а також та частина голови, де знаходиться хворий зуб. Можливий варіант, коли від зубів верхньої щелепи біль може поширюватися на зуби нижньої щелепи, і навпаки. У зв’язку з цим людина не може точно вказати на хворий зуб.

При виникненні описаних симптомів необхідно негайно звернутися до лікаря-стоматолога. Можна для зняття болю випити знеболюючу пігулку (нурофен, седалгін та ін.). Але навіть при знятті болю слід звернутися до стоматолога, оскільки запальний процес у зубі не зупинений, і при відкладанні лікування можуть початися ускладнення, які в подальшому можуть призвести навіть до втрати зуба.

%d1%82%d0%b5%d1%80-%d0%bf%d1%83%d0%bb%d1%8c%d0%bf%d1%96%d1%82_4

На малюнку схематично показане одне з можливих ускладнень вчасно непролікуваного пульпіту – утворення гранулеми – невеликого запального ущільнення на верхівці кореня, яке являє собою капсулу, заповнену гноєм.

Попередня стаття

Здоров'я зубів і дієта

Щоб зберегти зуби красивими і здоровими, необхідно знизити споживання вуглеводів і насичувати організм корисними продуктами. Хворі зуби, окрім естетичної проблеми, ... Читати далі

Наступна стаття

Лікування пульпіту

Лікування пульпіту - це, передусім, позбавлення пацієнта больових відчуттів, ліквідація джерела інфекції, а також відновлення функцій зуба. Сучасні методи лікування ... Читати далі