Періодонтит – це запалення тканин, що утримують зуб у кістковій лунці (альвеолі).
За причиною виникнення розрізняють інфекційні і неінфекційні періодонтити.
Інфекційний періодонтит зустрічається найчастіше. У його розвитку головну роль займають мікроорганізми та їх токсини. Через пародонтальну кишеню, кореневий канал або крово- та лімфотоком вони потрапляють у періодонт.
Як правило, інфекція поступає через кореневий канал зуба і є результатом гострого і хронічного пульпітів, а також відмирання пульпи. Проникаючи в тканину періодонту, мікроорганізми та їх токсини, викликають запалення (власне періодонтит).
Неінфекційні періодонтити виникають у результаті таких причин:
- Травматичні ушкодження:
а) Гостра, одномоментна травма (удар або забій зуба (частіше фронтального); розколювання горіхів, розгризання кісток; різке, незручне надкушування на зуб);
б) хронічна мікротравма (інструментами духового оркестру, курильною трубкою, перекушуванням ниток, натисканням на зуб олівцем, ручкою, висока пломба та ін.).
- Дії ліків: внаслідок неправильного застосування сильнодіючих засобів (їх потрапляння в періодонт) під час ендодонтичного лікування.
Основною ознакою періодонтиту є виникнення спочатку слабкого болю, який потім посилюється і з часом набуває пульсуючого характеру. Зуб стає рухливим, виникає таке відчуття, що він ніби “виріс”, через що людина точно визначає хворий зуб. Біль посилюється при надкушуванні, а також від термічних подразників (різка реакція на гаряче).
Больові відчуття, які спочатку точно локалізувалися в ділянці “причинного” зуба, з перебігом хвороби поступово наростають, стають безперервними, часом можуть розповсюджуватися на оточуючі тканини. Поступово припухають ясна, а нерідко і губа з щокою. З’являється неприємний запах з рота, іноді нориці на яснах.
При вказаних симптомах необхідно терміново звернутися за допомогою до стоматолога. Використання домашніх засобів: знеболюючі препарати, тепле полоскання і пов’язка може дати лише невелике полегшення. Невчасне звернення до фахівця небезпечне важкими гнійними ускладненнями.