Періодонт — складне анатомічне утворення, що розміщене в щілині між стінкою альвеоли та цементом кореня. Періодонт є сполучною тканиною, що оточує корінь зуба.
Місце розташування періодонта отримало умовну назву періодонтальної щілини. Ширина періодонтальної щілини є свого роду критерієм стану періодонта. Її розміри неоднакові в різних ділянках і залежать від віку людини та функціонального навантаження на зуб.
Середня товщина періодонтальної щілини — 0,20-0,25 мм. З віком вона збільшується, а в разі втрати протилежного зуба (зуба-антагоніста) — звужується до 0,1-0,15 мм за рахунок зменшення міцності періодонта.
Ширина щілини різна навіть в окремих ділянках одного й того ж зуба. Верхня і нижня третина її розширена, а середня — звужена. Такі розміри періодонтальної щілини надають їй форми пісочного годинника, а конфігурація пояснюється мікрорухами зуба в кістковій альвеолі.
На тлі патологічних процесів періодонт змінюється: у разі періодонтиту і за підвищеного навантаження на зуб щілина розширюється (через гіпертрофію періодонта), а в разі гіпертрофії цементу (гіперцементозу) вона звужується. Наслідком запального процесу може бути резорбція (розсмоктування) не тільки стінок альвеоли, але й цементу кореня.
Зазначені анатомо-топографічні особливості періодонта зумовлюють специфіку перебігу в ньому патологічних процесів, зокрема періодонтитів — запальних захворювань періодонта.
Функції періодонта:
Так як періодонт є складовою частиною пародонта, то його основна функція: опорно-утримувальна — зуб, завдяки будові періодонта, перебуває в підвішеному стані та може витримувати жувальний тиск;
рефлекторна — завдяки великій кількості чутливих нервових закінчень, які регулюють силу жувального тиску, передаючи сигнали на жувальні м’язи, можливе нормальне функціонування всього зубощелепного апарату.
Варто розглянути цю важливу функцію більш детально: сила стискування жувальних м’язів – колосальна: при скороченні м’язів обох щелеп вона може досягати 400 кгс/см2. У нормальних умовах люди пережовують їжу із зусиллям всього 10-15 кгс/см2. Рівень сили, що дозволяє спокійно розгризати горіхи, складає близько 100 кгс/см2. А далі, щоб запобігти руйнуванню тканин пародонта (складовою частиною якого являється періодонт), завдяки нервовим рецепторам, спрацьовує захисний механізм, що обмежує силу стискування щелеп.
Трофічна (харчова) — сітка судин і нервів забезпечує нормальне живлення цементу зуба і кісткової стінки альвеоли та правильний обмін речовин у періодонті;
Також періодонт приймає участь у рості, прорізуванні та зміні зубів.