Періодонт і його функції

%d1%82%d0%b5%d1%80-%d0%bf%d1%83%d0%bb%d1%8c%d0%bf%d1%96%d1%82_6%d1%82

Періодонт — складне анатомічне утворення, що розміщене в щілині між стінкою альвеоли та цементом кореня. Періодонт є сполучною тканиною, що оточує корінь зуба.

%d1%82%d0%b5%d1%80-%d0%bf%d1%83%d0%bb%d1%8c%d0%bf%d1%96%d1%82_6%d1%822

Місце розташування періодонта отримало умовну назву періодонтальної щілини. Ширина періодонтальної щілини є свого роду критерієм стану періодонта. Її розміри неоднакові в різних ділянках і залежать від віку людини та функціонального навантаження на зуб.

Середня товщина періодонтальної щілини — 0,20-0,25 мм. З віком вона збільшується, а в разі втрати  протилежного зуба (зуба-антагоніста) — звужується до 0,1-0,15 мм за рахунок зменшення міцності періодонта.

Ширина щілини різна навіть в окремих ділянках одного й того ж зуба. Верхня і нижня третина її розширена, а середня — звужена. Такі розміри періодонтальної щілини надають їй форми пісочного годинника, а конфігурація пояснюється мікрорухами зуба в кістковій альвеолі.

На тлі патологічних процесів періодонт змінюється: у разі періодонтиту і за підвищеного навантаження на зуб щілина розширюється (через гіпертрофію періодонта), а в разі гіпертрофії цементу (гіперцементозу) вона звужується. Наслідком запального процесу може бути резорбція (розсмоктування) не тільки стінок альвеоли, але й цементу кореня.

Зазначені анатомо-топографічні особливості періодонта зумовлюють специфіку перебігу в ньому патологічних процесів, зокрема періодонтитів — запальних захворювань періодонта.

Функції періодонта:

Так як періодонт є складовою частиною пародонта, то його основна функція: опорно-утримувальна — зуб, завдяки будові періодонта, перебуває в підвішеному стані та може витримувати жувальний тиск;

рефлекторна — завдяки великій кількості чутливих нервових закінчень, які регулюють силу жувального тиску, передаючи сигнали на жувальні м’язи, можливе нормальне функціонування всього зубощелепного апарату.

Варто розглянути цю важливу функцію більш детально: сила стискування жувальних м’язів – колосальна: при скороченні м’язів обох щелеп вона може досягати 400 кгс/см2. У нормальних умовах люди пережовують їжу із зусиллям всього 10-15 кгс/см2. Рівень сили, що дозволяє спокійно розгризати горіхи, складає близько 100 кгс/см2. А далі, щоб запобігти руйнуванню тканин пародонта (складовою частиною якого являється періодонт), завдяки нервовим рецепторам, спрацьовує захисний механізм, що обмежує силу стискування щелеп.

Трофічна (харчова) — сітка судин і нервів забезпечує нормальне живлення цементу зуба і кісткової стінки альвеоли та правильний обмін речовин у періодонті;

Також періодонт приймає участь у рості, прорізуванні та зміні зубів.

%d1%82%d0%b5%d1%80-%d0%bf%d1%83%d0%bb%d1%8c%d0%bf%d1%96%d1%82_7

Попередня стаття

Лікування пульпіту

Лікування пульпіту - це, передусім, позбавлення пацієнта больових відчуттів, ліквідація джерела інфекції, а також відновлення функцій зуба. Сучасні методи лікування ... Читати далі

Наступна стаття

Періодонтит

Періодонтит - це запалення тканин, що утримують зуб у кістковій лунці (альвеолі). За причиною виникнення розрізняють інфекційні і неінфекційні періодонтити. ... Читати далі