Які хвороби є в зубів

Рот людини – це місце, в якому скупчується і активно розмножується безліч хвороботворних організмів. Їх джерела можуть бути найрізноманітнішими: у першу чергу – це зубний наліт, що утворюється відразу ж, щойно ми пропускаємо чищення зубів. Не можна забувати про продукти з вмістом цукру, які підвищують рівень кислотності в ротовій порожнині. Адже велика концентрація кислоти – один з головних факторів швидкого росту бактерій. Патогенні мікроорганізми і є головна причина.

Карієс

Одна з головних проблем, з якою до стоматолога приходить 90% жителів планети, – це каріозні ураження зубів, або просто карієс, від якого страждають і немовлята, і літні люди. Немовлят вражає так званий «пляшковий карієс», коли мами часто годують їх солодкими фруктовими напоями або змащують пустушку медом, в якому немало цукру. Люди поважного віку страждають від карієсу найчастіше унаслідок вікової атрофії ясен і, як наслідок, оголення коренів зубів, які залишаються без емалевого покриття – природного захисту від карієсу.

Симптоми карієсу:

 • початок карієсу знаменується появою молочно-білих плям, що темніють з часом
 • зуб починає реагувати на подразники, наприклад, на гаряче і холодне
 • при розвитку карієсу зуб може почати боліти.

Лікування карієсу: показане вичищення каріозної порожнини і установку пломби.

Пульпіт

Пульпіт – це крайній ступінь розвитку карієсу, коли бактерії досягли внутрішнього шару зуба, тобто пульпи чи нерва. Саме запалення пульпи і називають пульпітом.

Симптоми пульпіту:

 • гострий пульсуючий біль, що не вщухає довгий час і виникає переважно вночі, – жування, чищення і будь-які інші дії неймовірно ускладнені
 • украй загострена реакція зуба практично на усе – від температури до дотиків
 • можна виявити на зубі чорні плями – це симптом того, що є присутнім карієс.

Лікування пульпіту: живий зуб завжди життєздатніший за депульпований, тому, якщо пульпіт ще не переріс у важку стадію, лікар збереже нерв шляхом застосування медикаментозних засобів. Зуб надійно пломбується, проте гарантії того, що пульпа не запалиться повторно, немає.

Якщо ж пульпіт знаменується важким запаленням, нерв доводиться видаляти. Сучасна стоматологія припускає проведення цієї процедури швидко і безболісно для пацієнта за один сеанс. Після видалення нерва внутрішня зубна порожнина покривається пломбувальним матеріалом. За необхідності нарощується коронка зуба також композитними матеріалами, або шляхом установки протеза у вигляді зубної коронки.

Періодонтит

Періодонтит – це запалення тканин, що оточують зуб. Це захворювання поширюється на зв’язки, які утримують зуб у кістковій тканині. Як правило, воно виникає внаслідок запущеного пародонтита, або пульпіту, який не був вилікуваний вчасно.

Симптоми періодонтиту:

 • рухливість зубів
 • губи, щоки або ясна можуть почати опухати
 • неприємний запах з рота
 • час від часу виникаючі зубні болі.

Лікування періодонтиту: якщо запалення несерйозне, його допоможуть усунути медикаменти, що загоюють і поновлюють тканини. У важкій ситуації зуби, що хитаються, підлягають видаленню, або шинуванню (вони об’єднуються в групи з нерухомими здоровими і одночасно проводиться медикаментозна терапія). Після видалення обов’язково потрібне відновлення зубного ряду шляхом установки зубних протезів (імплантатів).

Кіста або гранулема зуба

Кіста зуба – це досить серйозне захворювання, що виражається в тому, що біля кореня зуба виникає невелика капсула із скупченням бактерій, що є небезпечним джерелом інфекції. Якщо вміст кісти стає гнійним, це зветься гранулемою. Підступність цих захворювань у тому, що вони майже не даються взнаки, і виявити їх часто можна тільки за допомогою рентгена, або вже при досягненні пухлинами досить масивних розмірів.

Симптоми кісти і гранулеми:

 • з боку зуба, ураженого кістою, набрякають ясна і щока
 • загострення захворювання спричиняє різкий біль
 • в яснах може з’явитися неприємне тягуче відчуття

Лікування кіст і гранулем: кісти і гранулеми видаляються хірургічним шляхом, наприклад, при резекції верхівки коня зуба – надрізаються ясна і частина кореня видаляється разом з кістою.

Схематичне зображення видалення кісти зуба та резекції верхівки кореня

Після операції слідує відновний період із застосуванням медикаментів, що поновлюють тканини і організм у цілому. У складних випадках може знадобитися повне видалення зуба разом з пухлиною. Обов’язково потрібне медикаментозне лікування, спрямоване на відновлення усього організму.

Важливо розуміти, що інфекція в кісті або гранулемі, особливо якщо гній вирветься назовні, здатна отруїти увесь організм і порушити роботу практично усіх його органів.

Періостит

У народі періостит називають флюсом. Це захворювання, яке характеризується запаленням окістя, – тканини, яка розташована між зубом і основною щелепною кісткою. Найчастіше періостит буває гнійним. В основному він виникає у випадку запущеного карієсу або пульпіту, а також внаслідок травм щелеп від сильних ударів або падіння.

Симптоми періоститу:

 • ясна змінюють колір, опухають і стають набряклими
 • може з’являтися шишка на яснах – явна ознака того, що у внутрішніх тканинах скупчився гній
 • зуб украй гостро реагує на температурні, хімічні та механічні подразники
 • якщо натиснути на зуб або постукати по ньому, він починає боліти.

Лікування періоститу: навіть на самому початку свого розвитку періостит вимагає застосування антибіотиків, що дозволяють позбутися болю і запалення. Гнійний періостит лікується шляхом розкриття гнійника, наступної установки дренажу (тобто відсмоктування гною) і вичищення цієї ділянки.

Головне, що слід пам’ятати – зуби треба лікувати вчасно і не допускати розвитку захворювань, здатних у буквальному розумінні залишити вас без зубів. Бажано робити це на початковій стадії захворювань. Регулярна гігієна і профілактика – кращий засіб зберегти зуби здоровими і природними.

Наступна стаття

Взаємозв'язок між захворюваннями ротової порожнини і хворобами внутрішніх органів

Тканини, що утворюють зуб (емаль, дентин, цемент, пульпа), і зубна зв'язка - періодонт, а також кістка щелепи і ясна дуже ... Читати далі