Видалення зубів

Увага! Цей розділ містить відео реального видалення зубів і тому його вміст може комусь бути неприйнятним.

%d1%85%d1%96%d1%80%d1%83%d1%80%d0%b3%d1%96%d1%8f_2

До видалення зубів багато людей підходять з великим побоюванням і страхом. І це цілком закономірно: ще до нещодавнього часу ця процедура була досить болісною, залишаючи після себе не найкращі відчуття.

Але видалення зубів у сучасній стоматології є не стільки болісним процесом, скільки украй небажаним. Видалення зуба – швидше за все виключення, ніж стандартна процедура, адже сучасна стоматологія прагне зберегти природну цілісність зубних рядів на максимально довгий період часу.

Основні показання до видалення зубів

Лікарі-стоматологи до видалення зубів удаються у випадках, коли лікування втрачає ефективність або в тканинах відбуваються безповоротні зміни:

 • Неможливість консервативного лікування через значне руйнування коронки, особливо це доцільно при хронічних інфекціях, щоб запобігти зараженню інших тканин.
 • Повне руйнування коронкової частини зуба (внаслідок карієсу, травми, нещасного випадку та ін.), не­можливість використання кореня для зубного протезування.
 • Захворювання ясен, що поширилися на інші тканини і порушують цілісність щелепної кістки, наприклад хронічний періодонтит у періоді загострення, коли неможливо зняти запалення.
 • Рухомість III ступеня і висунення зуба внаслідок резорбції (розсмоктування) альвеолярної кістки за наявності тяжких форм пародонтозу і пародонтиту.
Рухомі пародонтозні зуби
Рухомі пародонтозні зуби
 • Хронічне захворювання в гострій стадії – кіста.
 • Неправильно розташовані чи надкомплектні зуби, що ведуть до деформації зубного ряду або порушення конфігурації обличчя і не підля­гають ортодонтичному лікуванню.

А деколи зуби можна знайти в зовсім непередбачуваних місцях:

 • Аномалії прикусу при проведенні ортодонтичного лікування (“рівняння зубів”) з метою звільнення місця для переміщення зубів.

%d1%85%d1%96%d1%80%d1%83%d1%80%d0%b3%d1%96%d1%8f_2a3

 • Ретеновані зуби (не прорізані в термін або частково прорізані зу­би), що зумовлюють запальні процеси в прилег­лих тканинах, які ліквідувати іншим шляхом неможливо.
 • Часто кандидатом на видалення навіть без больових симптомів стають зуби мудрості, оскільки часто для них «бракує» місця в зубному ряді (про зуби мудрості ми поговоримо більш детально в наступних розділах).

Якщо проблеми неможливо вирішити консервативними методами лікування, то лікар удається до їх видалення. Це необхідно зробити якнайшвидше, не чекаючи, коли зуб перестане боліти чи остаточно не зруйнується. Відкладаючи видалення зуба “до відповідного настрою”, багато людей залишають серйозну проблему, яка негативно впливає на стан ротової порожнини. Крім того, ученими встановлений прямий взаємозв’язок між нашими зубами і ризиком появи серйозних захворювань – від інфаркту міокарду до цукрового діабету.

Слід пам’ятати:

1. Що видалення зубів у сьогоднішніх умовах проводиться тільки після введення місцевої анестезії (або за показаннями – загальної анестезії), тому пацієнт нічого, окрім дискомфорту, не відчує.

%d1%85%d1%96%d1%80%d1%83%d1%80%d0%b3%d1%96%d1%8f_2a4

2. У стані запалення чи гострого болю зуби видаляються складніше, а післяопераційний період протікає важче, ніж при видаленні хворих зубів під час відносного спокою. Тому чекати, коли зруйнований зуб заболить, не варто.

3. Довготривале джерело інфекції стає причиною поступового руйнування навколо ураженого зуба кісткової тканини, що надалі може ускладнити протезування дефекту зубного ряду, що сформувався.

%d1%85%d1%96%d1%80%d1%83%d1%80%d0%b3%d1%96%d1%8f_2a5

4. У кожної людини 32 зуби, але всі вони абсолютно різні – мають різну форму кореня, тому і видаляються по-різному. Це означає, якщо раніше якийсь зуб важко видалявся, то це зовсім не означає, що видалення іншого зуба буде таким же важким.

5. Сьогоднішня стоматологія спрямована до щонайдовшого зберігання зубів. Тому жоден лікар-стоматолог, який шанує себе, не направлятиме на видалення зуба, який можна було б надійно і якісно пролікувати. Як правило, видалення зуба проводиться лише після неодноразових спроб уникнути його.

6. Відкладати видалення цілком зруйнованих зубів і наступне протезування означає, що зуби, які залишилися, будуть перенавантажені. А збільшене навантаження далеко не найкращим чином позначається на зубах, що залишилися, – це може призвести до їх руйнування і наступної втрати.

Видалення зуба

%d1%85%d1%96%d1%80%d1%83%d1%80%d0%b3%d1%96%d1%8f_2b

Перед процедурою повідомте лікаря, якщо ви маєте алергію на деякі препарати, важкі захворювання чи підозрюєте вагітність.

Яке буває видалення зубів?

Видалення зубів буває екстрене і планове.

Екстрене застосовується, коли зуб неможливо вилікувати через гострі форми періоститу, остеомієліту, періодонтиту. І коли ці хвороби супроводжуються сильними болями, виділенням гною та іншими симптомами, що вимагають негайного втручання.

У порядку невідкладної допомоги видаляють зуб за наявності поздовжнього перелому, перело­му коронкової частини з оголенням пульпи, якщо коронку його неможливо відновити шляхом плом­бування або ортопедичним лікуванням.

Планове видалення призначається при атиповому положенні зубів мудрості, рухливості зубів 3 і 4 ступеню, механічних ушкодженнях, а також з метою ортодонтичного чи ортопедичного лікування.

Також існує дві основних техніки видалення зуба:

 • просте (проводиться в один етап під місцевим знеболюючим, коли корінь або коронка добре видні і доступні);
 • хірургічне (коли немає вільного доступу до зуба, і треба розрізати м’які тканини або ж поетапно видалити зуб або корінь, що від нього залишився).
Видалення третього моляра ("зуба мудрості")
Видалення третього моляра (“зуба мудрості”)

Крім того, разом з зубом можуть видалятися ортопедичні конструкції (зубні протези):

 

Що треба робити після видалення

Після процедури необхідно дотримуватись певних правил:

 • не вживати їжу на протязі 2-3 годин після процедури;
 • утриматися від гарячої їжі та напоїв протягом доби;
 • обмежити фізичні навантаження;
 • використовувати спеціальні обполіскувачи, які призначить лікар.

Щоб видалення пройшло максимально комфортно і без побічних ефектів, варто звертатися лише до стоматолога-хірурга, адже видалення зуба – це все-таки нехай невелике, але хірургічне втручання, тому в цьому випадку краще звернутися до фахівця.

Після видалення лікар обов’язково призначає повторний візит для контрольного огляду. Також відсутній зуб необхідно замінити імплантатом або протезом, щоб відновити естетичний вигляд, жувальну функцію і запобігти випаданню сусідніх зубів.

Варто зазначити, що крім лікарського, тобто професійного видалення зубів, є і аматорське “видалення”:

Як попереджають у деяких фільмах, не повторюйте у своєму житті побачене.

А ви знаєте, що до 60 років близько 30 відсотків людей втрачають більшість зубів.

Попередня стаття

Хірургічна стоматологія

Хірургічна стоматологія головним чином спрямована на видалення зубів, які вже не можуть бути збережені. У цьому випадку видалення зуба є ... Читати далі

Наступна стаття

Протипоказання до видалення зуба

Низка запальних і місцевих захворювань, а також деякі фізіологічні стани є відносними протипоказаннями до цього втручан­ня. Видалення зуба в таких ... Читати далі