Види зубних протезів

Для відновлення втрачених зубів використовуються зубні протези. Вони виконують не лише косметичну функцію, але і відновлюють функцію жування і мовлення. Також зубні протези можуть запобігти патологічним змінам зубощелепної системи, які виникають при втраті зубів.

Зубні протези бувають знімні і незнімні.

Знімні протези

%d0%be%d1%80%d1%82%d0%be%d0%bf%d0%b5%d0%b4%d1%96%d1%8f_3

Судячи за назвою, знімні зубні протези в гігієнічних цілях вільно виймаються з ротової порожнини і так же вільно вводяться назад. Знімні зубні протези використовуються при значній втраті зубів або за їх повної відсутності. Крім того, такі протези показані у випадках, коли встановити імплантати неможливо за медичними показаннями, а відстань між сусідніми зубами занадто велика, тому незнімний мостовидний протез може призвести до перевантаження опорних зубів і тому його використання може виявитися недоцільним.

Незнімні зубні протези

%d0%be%d1%80%d1%82%d0%be%d0%bf%d0%b5%d0%b4%d1%96%d1%8f_3%d0%b0

Під це визначення потрапляють усі різновиди зубних протезів, які дозволять відновити втрачені функції і на тривалий час забути про проблему, – людина не зможе зняти їх самостійно без візиту до лікаря. Незнімне протезування не вимагає від пацієнта якогось особливого догляду за зубами і протезами – тільки дотримання звичайної гігієни ротової порожнини.

У стоматологічній практиці незнімні протези прийнято розрізняти за конструкцією та матеріалом з якого вони виготовлені.

Так для виготовлення незнімних зубних протезів використовуються: сплави благородних (зазвичай золоті сплави) і неблагородних (кобальто-хромові, нікель-хромові сплави, деінде – нержавіюча сталь) металів, пластмаси, керамічні маси та оксид цирконію. Найчастіше ці матеріали поєднують, комбінують з метою покращення фізико-механічних та естетичних властивостей зубних протезів.

Стосовно ж конструкцій, то на сьогоднішній день найбільшого поширення в ортопедичній стоматології знайшли наступні види незнімних зубних протезів:

  • Вкладки
  • Зубні коронки
  • Мостовидні протези

Тепер детальніше по кожній з конструкцій.

Вкладки

%d0%be%d1%80%d1%82%d0%be%d0%bf%d0%b5%d0%b4%d1%96%d1%8f_3%d0%b2

Вкладка заміщує дефект коронкової частини зуба, який не можна відновити пломбою. З появою сучасних фотополімерних пломбувальних матеріалів вкладки дещо втратили свою актуальність, проте ще широко використовується її різновид – куксова вкладка, про яку розмова піде дещо пізніше.

Зубні коронки

%d0%be%d1%80%d1%82%d0%be%d0%bf%d0%b5%d0%b4%d1%96%d1%8f_3%d0%b3

Найбільш поширена конструкція незнімних зубних протезів. Використовується при пошкодженні природної коронки зуба, навіть, якщо від неї залишився лише один корінь (такий вид протезування можливий при поєднанні штучної коронки з куксовою вкладкою). Також без штучних коронок не обійтися при відновленні дефекту зубного ряду за допомогою імплантатів. Використання коронок можливе і з естетичних міркувань, коли пацієнта не задовольняє стан його природних зубів. Також коронки використовують у профілактичних цілях (наприклад, з метою підняття прикусу при патологічному стиранні зубів).

І нарешті, остання конструкція:

Мостовидні протези

Металокерамічний мостовидний протез
Металокерамічний мостовидний протез

Вони являють собою принаймні одну штучну коронку до якої кріпиться штучний зуб, так звана проміжна частина. Мостовидним протезом за сприятливих умов можна відновити дефект від 1 до 3-4 поряд розташованих зубів. При більшій протяжності дефекту зубного ряду доцільне використання імплантатів або знімних протезів.

Попередня стаття

Навіщо протезувати зуби

При втраті передніх зубів людина не роздумує - протезувати чи ні, вона розуміє, що в цій ситуації необхідно терміново щось ... Читати далі

Наступна стаття

Протезування зубів - показання і протипоказання

Протезування в стоматології грає важливу роль. За його допомогою пацієнтові повертають не лише красу посмішки, але і здоров'я, завдяки можливості ... Читати далі