Дентофобія – страх перед стоматологом

Згідно із соціологічними дослідженнями відвідування стоматолога для більшості наших співгромадян є колосальною стресовою ситуацією. На сьогодні боязнь до стоматологів різною мірою відчуває більше 30% населення планети, тобто майже кожен третій житель.

Особливо страх перед стоматологом є присутнім у старшого покоління, яке застало часи лікування зубів без застосування анестезії, у тих, хто на власному досвіді переконався в болючості процедури видалення чи лікування зубів.

%d0%b7%d0%b0%d0%b3%d0%b0%d0%bb%d1%8c%d0%bd%d0%b5_6

Подібні дискомфортні відчуття міцно закріпилися в підсвідомості, досягнувши в деяких людей найвищої міри страху, перейшовши в психічний розлад.

Дентофобія (звана також стоматофобія, одонтофобія) – панічний, інтенсивний, непереборний страх, об’єктом якого є стоматологічне лікування. Носії дентофобії вважають за краще переносити тяжкий зубний біль, займаючись самолікуванням і приймаючи сильнодіючі знеболювальні препарати, і звертаються за стоматологічною допомогою лише в край важких випадках.

Ознаки дентофобії:

Основна відмінність дентофобії від природного хвилювання перед майбутньою процедурою в стоматолога: панічна, нез’ясовна логічно,  непереборна зусиллям волі тривога, що виникає навіть від думки про перебування в дантиста. За звичайної боязні бормашини людина усвідомлює, що тривожитися їй нічого, йде на спілкування з лікарем і, при правильному підході фахівця, заспокоюється.

Дентофоб, опинившись у стоматологічному кріслі, не  розслабляється, а навпаки напружується, не може встановити необхідний контакт з лікарем, не дозволяє виконувати необхідні процедури. Від будь-яких, навіть найбезпечніших і безболісних дій стоматолога, у такого нетипового пацієнта проявляються інтенсивні соматичні прояви, аж до втрати свідомості.

Побачивши устаткування та інструменти в кабінеті, людина, яка страждає на подібну фобію, починає «захищатися» від лікаря руками і ногами, нерідко проявляє агресивність.

%d0%b7%d0%b0%d0%b3%d0%b0%d0%bb%d1%8c%d0%bd%d0%b5_6a

Виникнення подібних ситуацій показує, що пацієнтові дійсно не під силу контролювати і управляти своїм страхом.

Впоратися з таким розладом, лише відмовившись від необхідних для здоров’я стоматологічних оглядів, не вдасться. Несвоєчасне лікування карієсу переросте в пульпіт, що у свою чергу може викликати подальші ускладнення. Окрім цього хворі зуби є часто причиною руйнівного впливу на організм у цілому, призводячи до запалення органів дихання, бронхіальної астми, ревматоїдного артриту, захворювань серця та інших недуг.

Тому, виявивши в себе ознаки дентофобії, необхідно з цим розладом боротися, тим більше сучасні методи лікування дозволяють повністю усунути прояви страху.

Причини дентофобії

Істотна роль у виникненні дентофобії належить генетичній схильності – спадковості. У дітей і батьків, схильних до подібних розладів, часто спостерігаються певні об’єкти страху і домінують аналогічні прояви тривоги. Співробітники університету Вісконсін-Медісон у ході обстеження 570 молодих людей, з’ясували: страхи, які відчуває жінка в перші місяці вагітності, можуть передаватися до її дочки. Наслідки підвищеної тривоги у вагітної жінки проявляються в її дитини через 10-15 років. До речі, у хлопців подібних негативних наслідків не виявлено.

Досить часто вдається виявити зв’язок дентофобії з пережитими в дитинстві негативними емоціями при відвідуванні стоматологічного кабінету.

%d0%b7%d0%b0%d0%b3%d0%b0%d0%bb%d1%8c%d0%bd%d0%b5_6b

Приблизно, у половини дітей, які відчували сильний страх або біль при лікарських маніпуляціях, в юнацькому віці проявляються симптоми фобії.

Ще одна вагома причина, яка призводить до формування розладу, – небажання людини демонструвати лікарю поганий, запущений стан зубів. Одного разу спровокована чи посилена деякими нетактовними лікарями ситуація може стати пусковим механізмом для виникнення фобії.

Окрім вищеописаних причин виникненню дентофобії сприяють:

  • деякі психічні розлади,
  • низький больовий поріг у людини,
  • особливості зубного болю, для якого характерна гострота і сила,
  • негативні описи стоматологічного лікування в засобах масової інформації,

%d0%b7%d0%b0%d0%b3%d0%b0%d0%bb%d1%8c%d0%bd%d0%b5_6c

  • перенесення на стоматологічний напрям наявного негативного досвіду лікування в працівників інших медичних галузей,
  • виникнення почуття безпорадності, усвідомлення неможливості контролювати процес, коли людина перебуває в стоматологічному кріслі.

Розуміння істинних причин появи фобії – перший необхідний крок на шляху до вирішення цієї проблеми.

Про заходи, які допоможуть подолати дентофобію, ми поговоримо наступним разом.

Попередня стаття

Що таке декоративна стоматологія?

Здорові зуби – це необхідність, але це ще не все, чим займається сучасна стоматологія. Останнім часом все активніше розвивається її ... Читати далі

Наступна стаття

Лікування дентофобії

Вчасне звертання до психолога чи психотерапевта допоможе уникнути надмірної тривоги і з часом повністю подолати свої страхи. Лікування дентофобії буде ... Читати далі