Згідно із соціологічними дослідженнями відвідування стоматолога для більшості наших співгромадян є колосальною стресовою ситуацією. На сьогодні боязнь до стоматологів різною мірою відчуває більше 30% населення планети, тобто майже кожен третій житель.
Особливо страх перед стоматологом є присутнім у старшого покоління, яке застало часи лікування зубів без застосування анестезії, у тих, хто на власному досвіді переконався в болючості процедури видалення чи лікування зубів.
Подібні дискомфортні відчуття міцно закріпилися в підсвідомості, досягнувши в деяких людей найвищої міри страху, перейшовши в психічний розлад.
Дентофобія (звана також стоматофобія, одонтофобія) – панічний, інтенсивний, непереборний страх, об’єктом якого є стоматологічне лікування. Носії дентофобії вважають за краще переносити тяжкий зубний біль, займаючись самолікуванням і приймаючи сильнодіючі знеболювальні препарати, і звертаються за стоматологічною допомогою лише в край важких випадках.
Ознаки дентофобії:
Основна відмінність дентофобії від природного хвилювання перед майбутньою процедурою в стоматолога: панічна, нез’ясовна логічно, непереборна зусиллям волі тривога, що виникає навіть від думки про перебування в дантиста. За звичайної боязні бормашини людина усвідомлює, що тривожитися їй нічого, йде на спілкування з лікарем і, при правильному підході фахівця, заспокоюється.
Дентофоб, опинившись у стоматологічному кріслі, не розслабляється, а навпаки напружується, не може встановити необхідний контакт з лікарем, не дозволяє виконувати необхідні процедури. Від будь-яких, навіть найбезпечніших і безболісних дій стоматолога, у такого нетипового пацієнта проявляються інтенсивні соматичні прояви, аж до втрати свідомості.
Побачивши устаткування та інструменти в кабінеті, людина, яка страждає на подібну фобію, починає «захищатися» від лікаря руками і ногами, нерідко проявляє агресивність.
Виникнення подібних ситуацій показує, що пацієнтові дійсно не під силу контролювати і управляти своїм страхом.
Впоратися з таким розладом, лише відмовившись від необхідних для здоров’я стоматологічних оглядів, не вдасться. Несвоєчасне лікування карієсу переросте в пульпіт, що у свою чергу може викликати подальші ускладнення. Окрім цього хворі зуби є часто причиною руйнівного впливу на організм у цілому, призводячи до запалення органів дихання, бронхіальної астми, ревматоїдного артриту, захворювань серця та інших недуг.
Тому, виявивши в себе ознаки дентофобії, необхідно з цим розладом боротися, тим більше сучасні методи лікування дозволяють повністю усунути прояви страху.
Причини дентофобії
Істотна роль у виникненні дентофобії належить генетичній схильності – спадковості. У дітей і батьків, схильних до подібних розладів, часто спостерігаються певні об’єкти страху і домінують аналогічні прояви тривоги. Співробітники університету Вісконсін-Медісон у ході обстеження 570 молодих людей, з’ясували: страхи, які відчуває жінка в перші місяці вагітності, можуть передаватися до її дочки. Наслідки підвищеної тривоги у вагітної жінки проявляються в її дитини через 10-15 років. До речі, у хлопців подібних негативних наслідків не виявлено.
Досить часто вдається виявити зв’язок дентофобії з пережитими в дитинстві негативними емоціями при відвідуванні стоматологічного кабінету.
Приблизно, у половини дітей, які відчували сильний страх або біль при лікарських маніпуляціях, в юнацькому віці проявляються симптоми фобії.
Ще одна вагома причина, яка призводить до формування розладу, – небажання людини демонструвати лікарю поганий, запущений стан зубів. Одного разу спровокована чи посилена деякими нетактовними лікарями ситуація може стати пусковим механізмом для виникнення фобії.
Окрім вищеописаних причин виникненню дентофобії сприяють:
- деякі психічні розлади,
- низький больовий поріг у людини,
- особливості зубного болю, для якого характерна гострота і сила,
- негативні описи стоматологічного лікування в засобах масової інформації,
- перенесення на стоматологічний напрям наявного негативного досвіду лікування в працівників інших медичних галузей,
- виникнення почуття безпорадності, усвідомлення неможливості контролювати процес, коли людина перебуває в стоматологічному кріслі.
Розуміння істинних причин появи фобії – перший необхідний крок на шляху до вирішення цієї проблеми.
Про заходи, які допоможуть подолати дентофобію, ми поговоримо наступним разом.