Дентофобія – страх перед стоматологом

Згідно із соціологічними дослідженнями відвідування стоматолога для більшості наших співгромадян є колосальною стресовою ситуацією. На сьогодні боязнь до стоматологів різною мірою відчуває більше 30% населення планети, тобто майже кожен третій житель.

Особливо страх перед стоматологом є присутнім у старшого покоління, яке застало часи лікування зубів без застосування анестезії, у тих, хто на власному досвіді переконався в болючості процедури видалення чи лікування зубів.

%d0%b7%d0%b0%d0%b3%d0%b0%d0%bb%d1%8c%d0%bd%d0%b5_6

Подібні дискомфортні відчуття міцно закріпилися в підсвідомості, досягнувши в деяких людей найвищої міри страху, перейшовши в психічний розлад.

Дентофобія (звана також стоматофобія, одонтофобія) – панічний, інтенсивний, непереборний страх, об’єктом якого є стоматологічне лікування. Носії дентофобії вважають за краще переносити тяжкий зубний біль, займаючись самолікуванням і приймаючи сильнодіючі знеболювальні препарати, і звертаються за стоматологічною допомогою лише в край важких випадках.

Ознаки дентофобії:

Основна відмінність дентофобії від природного хвилювання перед майбутньою процедурою в стоматолога: панічна, нез’ясовна логічно,  непереборна зусиллям волі тривога, що виникає навіть від думки про перебування в дантиста. За звичайної боязні бормашини людина усвідомлює, що тривожитися їй нічого, йде на спілкування з лікарем і, при правильному підході фахівця, заспокоюється.

Дентофоб, опинившись у стоматологічному кріслі, не  розслабляється, а навпаки напружується, не може встановити необхідний контакт з лікарем, не дозволяє виконувати необхідні процедури. Від будь-яких, навіть найбезпечніших і безболісних дій стоматолога, у такого нетипового пацієнта проявляються інтенсивні соматичні прояви, аж до втрати свідомості.

Побачивши устаткування та інструменти в кабінеті, людина, яка страждає на подібну фобію, починає «захищатися» від лікаря руками і ногами, нерідко проявляє агресивність.

%d0%b7%d0%b0%d0%b3%d0%b0%d0%bb%d1%8c%d0%bd%d0%b5_6a

Виникнення подібних ситуацій показує, що пацієнтові дійсно не під силу контролювати і управляти своїм страхом.

Впоратися з таким розладом, лише відмовившись від необхідних для здоров’я стоматологічних оглядів, не вдасться. Несвоєчасне лікування карієсу переросте в пульпіт, що у свою чергу може викликати подальші ускладнення. Окрім цього хворі зуби є часто причиною руйнівного впливу на організм у цілому, призводячи до запалення органів дихання, бронхіальної астми, ревматоїдного артриту, захворювань серця та інших недуг.

Тому, виявивши в себе ознаки дентофобії, необхідно з цим розладом боротися, тим більше сучасні методи лікування дозволяють повністю усунути прояви страху.

Причини дентофобії

Істотна роль у виникненні дентофобії належить генетичній схильності – спадковості. У дітей і батьків, схильних до подібних розладів, часто спостерігаються певні об’єкти страху і домінують аналогічні прояви тривоги. Співробітники університету Вісконсін-Медісон у ході обстеження 570 молодих людей, з’ясували: страхи, які відчуває жінка в перші місяці вагітності, можуть передаватися до її дочки. Наслідки підвищеної тривоги у вагітної жінки проявляються в її дитини через 10-15 років. До речі, у хлопців подібних негативних наслідків не виявлено.

Досить часто вдається виявити зв’язок дентофобії з пережитими в дитинстві негативними емоціями при відвідуванні стоматологічного кабінету.

%d0%b7%d0%b0%d0%b3%d0%b0%d0%bb%d1%8c%d0%bd%d0%b5_6b

Приблизно, у половини дітей, які відчували сильний страх або біль при лікарських маніпуляціях, в юнацькому віці проявляються симптоми фобії.

Ще одна вагома причина, яка призводить до формування розладу, – небажання людини демонструвати лікарю поганий, запущений стан зубів. Одного разу спровокована чи посилена деякими нетактовними лікарями ситуація може стати пусковим механізмом для виникнення фобії.

Окрім вищеописаних причин виникненню дентофобії сприяють:

  • деякі психічні розлади,
  • низький больовий поріг у людини,
  • особливості зубного болю, для якого характерна гострота і сила,
  • негативні описи стоматологічного лікування в засобах масової інформації,

%d0%b7%d0%b0%d0%b3%d0%b0%d0%bb%d1%8c%d0%bd%d0%b5_6c

  • перенесення на стоматологічний напрям наявного негативного досвіду лікування в працівників інших медичних галузей,
  • виникнення почуття безпорадності, усвідомлення неможливості контролювати процес, коли людина перебуває в стоматологічному кріслі.

Розуміння істинних причин появи фобії – перший необхідний крок на шляху до вирішення цієї проблеми.

Про заходи, які допоможуть подолати дентофобію, ми поговоримо наступним разом.

Попередня стаття

Пірсинг у стоматології

Пірсинг ротової порожнини є наростаючою тенденцією серед молоді. У ротовій порожнині найбільш поширений пірсинг язика, губ і щік, що спричиняє ... Читати далі

Наступна стаття

Лікування дентофобії

Вчасне звертання до психолога чи психотерапевта допоможе уникнути надмірної тривоги і з часом повністю подолати свої страхи. Лікування дентофобії буде ... Читати далі