Лікування неправильного прикусу

Корекцією прикусу, виправленням неправильно розташованих зубів займається ортодонтія. Дослівно ортодонтія означає “рівні зуби”.

Рівняння зубних рядів за допомогою брекет-систем
Рівняння зубних рядів за допомогою брекет-систем

Виправлення неправильного прикусу важливе не стільки в естетичному плані, як з метою попередження розвитку різних деформацій і захворювань зубів і щелепи.

При неправильному прикусі жувальне навантаження розподіляється на зуби нерівномірно, що може стати причиною патологічного стирання як окремих зубів так і всього зубного ряду. Також підвищується вірогідність появи карієсу, який може стати причиною втрати зубів.

Але найнебезпечніше – це те, що патологічний прикус може призвести до дисфункції (порушення діяльності) скронево-нижньощелепного суглобу – найскладнішого суглобу в організмі людини. На відміну від інших суглобів, здатних виконувати рухи в двох напрямах, скронево-нижньощелепний, завдяки складності своєї конструкції, може виконувати рухи в трьох напрямах. Будь-які зміни в ньому важко піддаються корекції.

%d0%b4%d0%bb%d1%8f-%d0%bc%d0%b0%d0%bc_65

Корекцією неправильного прикусу займаються стоматологи-ортодонти. Успіх лікування цієї патології залежить від точності постановки діагнозу, правильно вибраного плану лікування і застосування адекватних технічних засобів, тобто за великим рахунком, від кваліфікації лікаря.

Більшість людей помилково вважають, що лікування неправильного прикусу можна проводити тільки в період формування зубощелепної системи, тобто в дітей і підлітків. Це не так – виправити прикус можна і дорослим людям. Просто в дорослих лікування займе більше часу.

Сьогодні існує декілька методів корекції прикусу:

  • міотерапія – комплекс систематичних вправ для жувальних м’язів. Найбільш ефективний період для міотерапії – період наявності молочних зубів.
  • виправлення прикусу за допомогою ортодонтичних апаратів.
  • хірургічна корекція – виправляє важку патологію.

Проте виправлення прикусу, особливо в дорослих людей – тривалий процес, який полягає не лише в грамотній роботі лікаря, але і в щоденній роботі самого пацієнта. Слід пам’ятати, що успіх ортодонтичного лікування багато в чому залежить від пацієнта, від ретельного виконання їм усіх приписів лікаря і від позитивного настрою на перемогу. Тривалість виправлення неправильного прикусу в дітей складає близько 1-2 років.

А батькам слід пам’ятати, що чим раніше почати лікування неправильного прикусу, тим легше і швидше його буде виправити.

Найбільшого поширення для лікування неправильного прикусу чи неправильного розташування окремих, так званих “кривих” зубів, в ортодонтії знайшли ортодонтичні апарати, які бувають двох типів: незнімні і знімні.

Знімні апарати мають вигляд, як правило, пластмасової пластинки, яка використовується для нижньої чи верхньої щелепи. Її виготовлення відбувається за індивідуальним зліпком.

Знімні ортодонтичні пластинки
Знімні ортодонтичні пластинки

Для того, щоб вона не заважала хворому під час чищення зубів і прийому їжі, її можна зняти, а потім знову надіти. Для того, щоб усунути ефект кривих зубів, у такий пристрій монтують пружини, петлі і дротяні дужки. Якщо треба розширити щелепу пацієнта така пластинка оснащується спеціальним розширювальним гвинтом, який встановлюється між половинками апарату. Найчастіше подібні апарати використовуються для лікування неправильного прикусу в дітей і підлітків. Залежно від конструкції знімні апарати можуть носитися тільки в нічний час або 24 години на добу. Їхнє використання ефективне в дітей до 12-14 років – доки ще не завершилося формування щелепи.

Принцип дії ортодонтичних пластинок:

Особливістю незнімних ортодонтичних апаратів є те, що вони встановлюються на повний курс лікування, і знімати їх без допомоги і рекомендації лікаря забороняється. Усі конструктивні елементи такого апарату приклеєні до поверхні зубів. Уся конструкція може піддаватися регулюванню, яке проводить лікар-ортодонт. Використання цього методу в сучасній стоматології являється найбільш високоефективним. При тому, що сама технологія існує вже впродовж більше ста років.

Така незнімна конструкція називається брекет-система. Вона являє собою набір, що складається з безлічі пластинок-скоб, що приклеюються на зуби. У пластинки є пази, в які вставляється дротяна дуга, що сполучає в єдину систему всі елементи конструкції.

%d0%b4%d0%bb%d1%8f-%d0%bc%d0%b0%d0%bc_67

Встановлення брекетів:

Спочатку дузі задається гармонійна для цього зубного ряду форма, і після накладення дуги на зуби вона починає прямувати до цієї форми, витягаючи за собою зуби (дуга виготовляється із спеціальних матеріалів з “пам’яттю форми”). Як правило, “носиться” брекет-система 1-2 роки для досягнення результату.

%d0%b4%d0%bb%d1%8f-%d0%bc%d0%b0%d0%bc_68

За допомогою брекет-системи можна розширити зубний ряд, направити зуб у той або інший бік, повернути його, нахилити, формуючи, таким чином, правильний прикус і красиву посмішку.

Брекет-система в дії:

Як же відбувається вирівнювання зубів?

Зуб з кісткою щелепи не з’єднаний, він як би сидить у спеціальній лунці і прив’язаний волокнами сполучної тканини (періодонтом).

%d0%b4%d0%bb%d1%8f-%d0%bc%d0%b0%d0%bc_69

Якщо тривалий час давити на стінку лунки (але не дуже!), то кістка розходиться, а з протилежного боку відповідно заростає. Тобто зуб як би дрейфує в необхідному напрямі. Єдина проблема – цей рух досить повільний, приблизно 1 мм на місяць.

Певного віку, коли можуть бути встановлені брекети, не існує, але краще не затягувати з цим. Причина полягає в тому, що в дитячому віці щелепні кістки набагато податливіші, і, отже, у цей час корекція ефективніша. Тому ця процедура частіше проводиться в підлітків, і рідше в дорослих.

До матеріалів, з яких виготовляються ці системи, пред’являються найвищі вимоги, найчастіше для дротяної дуги використовують сплави нікелю і титану.

Використання саме цих металів обумовлене тим, що вони мають відмінну еластичність, і хорошу “пам’ять форми”.

Сам по собі брекет зазвичай виготовляється з нержавіючої сталі, спеціального, медичного призначення. Це обумовлюється надійністю і відносно невисокою вартістю.

Металеві брекети
Металеві брекети

Але не рідке і використання таких матеріалів, як титан, кераміка, пластмаса, композит, скловолокно.

Полімерні брекети
Полімерні брекети

Існують і оригінальні моделі, які виготовляються зі штучно вирощених кристалів сапфіра.

Популярність ці брекети отримали завдяки тому, що вони практично не помітні на зубах. Але в сапфірових брекетів є істотний недолік – висока ціна.

Сапфірові брекети
Сапфірові брекети

Непогано виглядають на зубах і керамічні брекети. Колір замків легко підібрати під колір зубів. Це дозволяє приховати систему, зробити її не помітною для оточення.

Керамічні брекети
Керамічні брекети

Як треба поводитися після установки брекетів? Передусім, їсти і чистити зуби людині з брекетами прийдеться акуратно. Точніше, раціон треба буде трохи адаптувати, а гігієна просто буде займати більше часу. Що в деяких випадках – швидше позитивний фактор.

Головне при носінні брекетів – увага. Чистити зуби з такими пристроями досить проблематично, особливо на самому початку носіння – для цієї щоденної процедури знадобиться вже більше часу. Вам доведеться чистити кожен зуб окремо спеціальними ортодонтичними зубними щітками.

%d0%b4%d0%bb%d1%8f-%d0%bc%d0%b0%d0%bc_74

У харчуванні носію брекетів бажано відмовитися від надмірно твердої їжі, цілісних сирих фруктів і занадто гарячих напоїв. Адже якщо пошкодиться зуб або деталь брекета, їх доведеться міняти, а це значно затягне лікування.

До того ж, багато овочів і фруктів, приміром, ананас або гарбуз, мають волокнисту структуру. При необережному і надмірному вживанні цих продуктів волокна можуть зачепитися за деталі брекетів або забиватися між зубами.

Взагалі раціон харчування при носінні брекетів краще погоджувати з лікарем.

* * *

Наприкінці нашої розмови про ортодонтичні апарати слід зауважити, щоб досягти максимального ефекту ортодонтичного лікування, отриманий результат слід закріпити.

Чому, запитаєте ви? Вся річ у тому, що під час лікування ортодонтичними апаратами зуби поступово переміщаються, що супроводжується перебудовою кісткової тканини, яка знаходиться навколо зуба. І після того, як ви перестаєте активно користуватися цими апаратами, все прагне встати на свої місця. Щоб цього не сталося, використовують, чи ті самі ортодонтичні апарати без застосування їхньої активної дії, чи індивідуально виготовляються спеціальні капи – ретейнери.

%d0%b4%d0%bb%d1%8f-%d0%bc%d0%b0%d0%bc_75

Час носіння цього апарату лікар призначає індивідуально. Як правило, це півтора – два терміни носіння ортодонтичного апарата. Значить, якщо ви носили попередній апарат, припустимо два роки, то ретейнер слід носити три-чотири. При цьому через певний обумовлений період часу потрібно відвідувати лікаря для діагностики.

* * *

І на останок нашої бесіди, хочемо вам побажати, щоб ваші діти росли здоровими та мали чудову посмішку.

%d0%b4%d0%bb%d1%8f-%d0%bc%d0%b0%d0%bc_76

І не боялися стоматологів. 🙂

Ну, а наприкінці нашої розмови коротенька (і головне, абсолютно правдива) історія для малят для їх підбадьорення під час відвідування стоматолога:

Про їжачка, який пройшов профілактичний огляд у стоматолога

Попередня стаття

Від чого залежить прикус зубів?

Існує декілька причин виникнення неправильного прикусу. Формування зубів починається на ранніх термінах вагітності і триває до 18-20 років. Закладка іклів, ... Читати далі

Наступна стаття

Комплекси виносяться за... дужки

Існує чимало способів заробити патологію прикусу. По-перше, її легко отримати в спадок – відомі королівські династії з явно вираженими аномаліями ... Читати далі