Мостовидні протези

Види зубних мостовидних протезів 

Мостовидний протез – це зубний протез, що нагадує собою міст, і закріплюються на природних зубах або на імплантатах, що межують з дефектом зубного ряду.

%d0%be%d1%80%d1%82%d0%be%d0%bf%d0%b5%d0%b4%d1%96%d1%8f_9

Довжина протезу залежить від розміру дефекту зубного ряду, який він заміщає. При значній протяжності протезу доцільне використання більше ніж двох опорних коронок, завдяки цьому подовжується термін користування протезом.

В ортопедичній стоматології використовується декілька видів мостовидних протезів, які відрізняються за способом кріплення:

 • Мостовидні протези, що кріпляться на природних зубах.
 • Мостовидні протези, що закріплюються на імплантатах.
 • Адгезивні мостовидні протези.
 • Консольні мостовидні протези.

Особливістю консольних мостовидних протезів є розміщення опори лише з одного боку. Зазвичай такі протези виготовляються в наступних випадках:

 • При кінцевих дефектах зубного ряду (тобто опора для протеза розміщена лише з одного боку).
 • Не бажання обточувати зуби з двох боків дефекту зубного ряду з метою зберігання природного зуба.

Як правило, консольними мостовидними протезами усувається втрата лише одного зуба, і встановлюються вони на природних зубах.

Мостовидні зубні протези з опорою на імплантатах. Їх перевагою є відсутність необхідності завдавати шкоди здоровим зубам. Для встановлення таких протезів не потрібне обточування природних зубів.

%d0%be%d1%80%d1%82%d0%be%d0%bf%d0%b5%d0%b4%d1%96%d1%8f_9%d0%b0

Особливістю адгезивних мостовидних протезів є спосіб кріплення. Вони фіксуються на опорних зубах не за допомогою коронок, а прикріпляються до їх задньої (оральної) поверхні за допомогою спеціальних композитних матеріалів, можливе також їх прикріплення на жувальних поверхнях кутніх зубів.

%d0%be%d1%80%d1%82%d0%be%d0%bf%d0%b5%d0%b4%d1%96%d1%8f_9%d0%b1

Недоліком цього виду протезування служить порівняно короткий термін служби – 5 років.

Мостовидні протези розрізняються і за матеріалами, з яких вони виготовляються. У виготовленні мостовидних протезів застосовуються ті самі матеріали, що і для виготовлення зубних коронок, з усіма їх перевагами та недоліками.

Окремо лише варто відзначити штамповано-паяні мостовидні протези. Якщо мостовидні протези, що виготовляються з інших матеріалів, являють собою суцільно конструкцію, то штамповано-паяні мостовидні протези являють собою штамповані коронки до яких припаюється проміжна частина, яка заміщує втрачений зуб (зуби).

Штамповано-паяний мостовидний протез
Штамповано-паяний мостовидний протез

Сама технологія виготовлення таких протезів не точна і не досконала. Окрім того використання різних сплавів металів у ротовій порожнині може викликати появу гальванічного струму. Про це негативне явище ми поговоримо більш докладно в розділі присвяченому вимогам до матеріалів, що використовуються при протезуванні зубів.

Умови для встановлення мостовидних протезів з опорою на природних зубах

Головна умова, яка дає можливість встановити такі мостовидні протези – наявність здорових зубів, на які він буде кріпитися. Перед тим, як встановлювати протези, проводиться лікування всієї порожнини рота. Зуби, які служитимуть опорою для моста, обточуються для подальшого закріплення коронки. Кількість зубної тканини, яка піддається видаленню, залежить від типу конструкції коронки.

У разі відсутності зубів, придатних для встановлення коронок, потрібна установка імплантатів, які стануть опорою замість зубів. Таке протезування по надійності не поступається класичному варіанту закріплення мостовидного протеза.

Є і протипоказання, які роблять неможливим встановлення мостовидного протеза. Це індивідуальні аномальні відхилення прикусу, важка форма пародонтиту, бруксизм, чи загальні протипоказання до протезування зубів. Деякі з причин можуть бути усунуті в результаті лікування, після цього можна приступати до протезування.

Встановлення мостовидних протезів

Вихідна ситуація
Вихідна ситуація
Кінцевий результат
Кінцевий результат

Для встановлення мостовидних протезів вимагається кілька відвідувань лікаря, бо таке протезування здійснюється в декілька етапів.

 • Повна діагностика стану зубів, кістки щелепи, ясен.
 • Лікування всієї порожнини рота, пломбування або видалення хворих зубів.
 • Обточування із знеболенням опорних зубів.
 • Зняття зліпків (відбитків) усіх зубів.
 • Вибір кольору кераміки чи пластмаси, яка буде облицювальним шаром зубного протеза.
Підбирання кольору штучних зубів
Підбирання кольору штучних зубів
 • Установка тимчасового протеза, який захистить обточені зуби до встановлення постійного зубного протеза.
 • Встановлення виготовленого мостовидного протеза.

Зняття зліпка (відбитка) з усіх зубів здійснюється для того, щоб мостовидний протез найточніше підійшов пацієнтові.

%d0%be%d1%80%d1%82%d0%be%d0%bf%d0%b5%d0%b4%d1%96%d1%8f_9%d0%b3

Зубний технік при виготовленні моста враховуватиме топографію тканин ротової порожнини і прикус. При виборі кольору мостовидного протеза враховується природний відтінок зубів для кращого естетичного ефекту.

Переваги і недоліки мостовидних протезів

Популярність застосування мостовидних протезів обумовлена їх перевагами:

 • Мостовидні протези дозволяють якісно замінити втрачений зуб (зуби).
 • Відмінний зовнішній вигляд протеза забезпечує красиву посмішку (за умови використання відповідних матеріалів).
 • Процес звикання до мостовидних протезів не займає багато часу, особливо в порівнянні із знімними конструкціями.
 • Догляд за цими протезами не вимагає значних зусиль.
 • Цим видам протезів притаманна висока жувальна ефективність (відновлюють до 90% жувальної ефективності в порівняні з природними зубами)

Окрім безперечних переваг, у мостовидних протезів є і недоліки. Найголовнішим є необхідність обточувати здорові зуби, що, поза сумнівом, завдає їм шкоди.

Препаровані (обточені) зуби під мостовидний протез
Препаровані (обточені) зуби під мостовидний протез

Ще одним недоліком цього виду протезування є обов’язкова наявність здорових і міцних опорних зубів. Крім того, та частина кістки щелепі, яка знаходиться під штучними зубами, які заміщують дефект (так звана проміжна частина), є непрацюючою, а тому вона з часом атрофується. Така зміна ускладнить у майбутньому установку імплантату. Варто враховувати і те, що постійне посилене навантаження на опорні зуби може призвести до їх розхитування. Але стосовно цього варто зазначити, що за умови правильного вибору конструкції, якісного виготовлення та належного догляду мостовидний протез буде радувати вас багато років.

Уникнути обточування здорових зубів можна за допомогою встановлення адгезивних мостовидних протезів або імплантації.

Догляд за мостовидними протезами

Догляд за мостовидними протезами не являє особливої складності. Він практично нічим не відрізняється від звичайних процедур, які рекомендуються по догляду за природними зубами.

 • Зуби бажано чистити після кожного прийому їжі.
 • Для якіснішого очищення простору між зубами необхідно використовувати флос – зубну нитку.
 • Один раз на півроку бажано відвідувати стоматолога для того, щоб контролювати стан протезів і порожнини рота. Бажано робити і професійну чистку зубів.

Під час профілактичного огляду стоматолог звертає увагу на стан опорних зубів, ясен, що оточують ці зуби і знаходяться під проміжною частиною. На разі змін, таких як почервоніння, набряклість, кровоточивість ясен, рухливість протеза, призначається рентген для точнішого визначення причин.

Термін служби мостовидних протезів

Термін служби мостовидних протезів залежить від декількох чинників:

 • Точність виготовлення протеза в повній відповідності з топографією ротової порожнини.
 • Матеріал, з якого виготовлений мостовидний протез.
 • Протяжність дефекту зубного ряду, який він відновлює та стан опорних зубів.
 • Наявність захворювань пародонта, що скорочує термін служби мостовидного протеза.
 • Ставлення до протезу пацієнта (передусім гігієна ротової порожнини).

Правильний догляд за ними, постійний контроль стану здоров’я ротової порожнини і своєчасне чищення, забезпечують якісну службу мостовидного протеза на протязі від 10 до 25 років.

А ви знаєте, що до початку XІХ століття стоматологія не знала зліпків, зуби підганялися на око.

Попередня стаття

Безметалева кераміка - переваги і недоліки

Одним з найбільш прогресивних напрямів у зубному протезуванні є безметалева кераміка, використання якої пропонує можливість розв'язати естетичну проблему посмішки. Безметалева ... Читати далі

Наступна стаття

Вкладки

Керамічна вкладка Вкладки відомі в стоматології більше 100 років. За умови якісного виготовлення вони довговічніші за ... Читати далі