Вкладки

Керамічна вкладка
Керамічна вкладка

Вкладки відомі в стоматології більше 100 років. За умови якісного виготовлення вони довговічніші за звичайні пломби.

Вкладка – це різновид незнімного протеза (зубного протеза, що фіксується на зубі лікарем-стоматологом і самостійно не виводиться з ротової порожнини), що замінює втрачену частину (поверхню) коронки зуба. Фактично, це та ж сама пломба.

Зубні вкладки бувають:

  • відновлювальні – вони відновлюють первинну втрачену форму зуба, а також за умови використання відповідних матеріалів – його природний колір.

Вкладки_3

  • куксові – за їх допомогою у зруйнованих зубів при добре збереженому корені відновлюється коронкова частина зуба, яка вже має форму кукси – препарованого під коронку зуба. Далі на таку вкладку фіксується штучна коронка.

Вкладки_2

Далі мова піде про відновлювальні вкладки (про куксову вкладку ви можете прочитати тут). Головна відмінність таких вкладок від штучних коронок полягає в тому, що вони охоплюють не весь зуб, а лише 1-2 його поверхні. Найчастіше вкладки роблять для бічних зубів, відновлюючи ними повністю або частково зруйновану жувальну поверхню.

Раніше відновлювальні вкладки були більш поширені через низку якість пломбувальних матеріалів – за значних розмірів каріозної порожнини (передусім це стосувалося кутніх зубів) пломби встановлювати було просто не доцільно – вони випадали за короткий період часу. З розвитком стоматологічних матеріалів попит на вкладки дещо знизився, але через ряд переваг, вкладки залишаються досі затребуваними.

Які ж переваги вкладок у порівнянні із звичайним пломбами?

Велике значення на тривалість терміну служби впливає величина зазору між власними твердими тканинами зуба і штучною конструкцією (вкладкою, пломбою). Межа з’єднання штучного матеріалу і тканин зуба – є найбільш вразливим місцем, в якому найчастіше виникає вторинний карієс (карієс, що виникає на раніше пролікованих (протезованих) зубах). Протезування вкладками дозволяє добитися, що зазор між тканинами зуба та вкладкою буде мінімальним. У свою чергу пломбувальні матеріали мають незначну усадку, через що може виникнути (і, на жаль, виникає) карієс на межі пломба/зуб. Тому, при задовільній гігієні ротової порожнини термін служби вкладок становить понад 10 років, а полімерних пломб – у середньому 4-5 роки.

Крім того, вкладками можна якісніше відновити жувальну поверхню зуба (а встановлюють їх переважно на жувальні зубі) через те, що їх можна виготовити поза ротовою порожниною і спеціалісту легше відтворити анатомію зуба та його контакт із зубами-антагоністами (зубами протилежного зубного ряду) у порівнянні з пломбою, яка виготовляється безпосередньо в ротовій порожнині пацієнта.

Вкладки на моделі
Вкладки на моделі

Стосовно естетики: усе залежить від матеріалу з якого виготовляється вкладка. У цілому естетика залежить від матеріалу, з якого виготовляється вкладка чи пломба, а також майстерності спеціаліста.

Розмови про те, що пломби з часом тьмяніють, а вкладки – ні, не зовсім доречні, бо на цей фактор впливає величезна кількість факторів: гігієна ротової порожнини, шкідливі звички та харчові вподобання (наприклад, надмірне споживання чаю та кави спричиняє виникнення нальоту, який не так легко зняти, як з пломби, так і з вкладки). Крім того, вкладки виготовляються в основному на значно пошкоджені зуби, які перед цим депульпують, фактично – це вже мертві зуби (не треба лякатися, такі зуби можуть простояти в роті не один рік, а то і десяток років) і з часом такі депульповані зуби тьмяніють. Так що значення: потьмяніла пломба на цьому зубі чи ні, вже в принципі немає.

Розповівши про переваги вкладок перед пломбами, варто сказати про їх недоліки:

Вартість вкладок через більшу собівартість, а також відносну складність виготовлення помітно перевищує вартість традиційних пломб із світло-полімерних пломбувальних матеріалів. Порівнювати металеві вкладки з фотополімерними пломбами не коректно: аналогічні за ціною, такі вкладки значно поступаються їм естетичністю.

Крім того, пломба виготовляється за один прийом, вкладка ж – за два відвідування пацієнта:

  • при першому відвідуванні в зубі готується порожнина і знімається відбиток, за яким відливається модель і виготовляється вкладка. На підготовлену порожнину на період виготовлення вкладки ставиться тимчасова пломба, що забезпечує захист порожнини від потрапляння їжі та хвороботворних організмів.
  • При другому відвідуванні виготовлені вкладки закріплюються в порожнині спеціальними цементами чи адгезивними матеріалами

На сьогоднішній день вкладки виготовляють з металу, фарфору чи композитних матеріалів.

А ви знаєте, що в 1973-1977 роках – завдяки американській компанії Dart Industries Inc з’являються нові пломбувальні матеріали, так звані фотополімери – композитні матеріали, що мають властивість полімеризуватися (тверднути) під дією видимого ультрафіолетового світла з довжиною хвилі 400-600 нм.

Попередня стаття

Мостовидні протези

Види зубних мостовидних протезів  Мостовидний протез - це зубний протез, що нагадує собою міст, і закріплюються на природних зубах або ... Читати далі

Наступна стаття

Класифікація відновлювальних вкладок

Вкладки із золота За методом виготовлення вкладки бувають: Прямого методу виготовлення і Непрямого. Прямий метод полягає ... Читати далі