Складові частини зуба

%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%82%d0%be%d0%bc%d1%96%d1%8f_5a

У кожному зубі виділяють три складові частини: коронку, корінь і шийку. Розміри і зовнішня форма коронки, а також розміри і кількість коренів пов’язані з типом зубів.

Коронка. Анатомічна коронка – це частина зуба, що вкрита емаллю.

Клінічна коронка – це частина зуба, яка виступає над яснами, саме її ми бачимо в ротовій порожнині. У чому ж полягає різниця між цими двома, начебто, схожими поняттями?

Анатомічна коронка залишається постійною на протязі всього життя певного зуба, а клінічна коронка може змінюватися з часом, відображаючи реальний стан речей: так, наприклад, при пародонтозі анатомічна коронка значно збільшується в розмірі, так як при цій хворобі оголяються корені зубів, а при пародонтиті –  зменшується, через розростання ясен. Тобто кажучи: анатомічна коронка – це теорія, а клінічна – практика, часто вже не така радісна. 🙁

%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%82%d0%be%d0%bc%d1%96%d1%8f_6

Корінь. Це частина зуба, що вкрита цементом. Корні зубів розташовуються в зубній альвеолі. Число коренів залежить від конкретного зуба: у різців та іклів – по одному кореню, у премолярів – 1-2, у молярів – зазвичай, 2-3, але може бути і більше, статистику “псують” 3-ті моляри, так звані “зуби мудрості” – у них взагалі немає чітко визначеної кількості коренів: вони можуть мати і 2 кореня, а можуть мати і 5, а то і 7. Загалом, 3-й моляр, напевно, найбільш проблематичний людський зуб.

Корені зубів з каналами
Корені зубів з каналами
Корені третього моляра
Корені третього моляра

Шийка. Це – звужена частина зуба, місце переходу коронки в корінь, що відповідає емалево-цементній межі.

Порожнина зуба. Усередині зуба є порожнина, яка підрозділяється на порожнину коронки і канал кореня зуба. На верхівці зуба канал кореня відкривається невеликим апікальним отвором, через який у порожнину зуба, що містить пульпу, проходять судини і нерви, які виконують функцію живлення та іннервації (чутливості) зуба.

%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%82%d0%be%d0%bc%d1%96%d1%8f_7

А ви знаєте, що в нижчих хребетних і деяких видів ссавців усі зуби мають однакову форму. У більшості ссавців і в людини – різну, зміна зубів відбувається один раз протягом життя.

Попередня стаття

Скільки зубів у людини?

Напевно, всім відомо, що в людини налічується 32 постійних зуба. Принаймні – у теорії, а на практиці… якщо на практиці ... Читати далі

Наступна стаття

Будова зуба

З чого ж складаються зуби? В основному з дентину -  твердої, щільної, світло-жовтої речовини, що визначає його форму. У ділянці ... Читати далі