«Природа не терпить пустоти», – напевно, багато кому знайомий цей вираз, узятий із самого життя. Цей факт не оминув і зубощелепної системи людини, в якій внаслідок втрати зубів відбуваються доволі цікаві зміни: місце втраченого зуба поступово намагаються зайняти інші – або сусідні зуби, або ж зуби із протилежного зубного ряду.
Перший випадок, так звана конвергенція зубів, що являє собою зближення зубів (частіше це набуває форми зміни їх нахилу) у бік дефекту зубного ряду.
У другому випадку даний процес отримав назву «Феномен Попова-Годона» – тобто зміщення зубів у результаті втрати зуба-антагоніста, тобто зуба протилежного зубного ряду.
Обидва варіанти у випадку тривалості цього деструктивного процесу (адже він відбувається поступово) призводять з часом до ускладнення протезування наявного дефекту зубного ряду, особливо у другому варіанті, на якому ми хотіли зупинитися детальніше на прикладі однієї роботи (клінічного випадку).
Вихідна ситуація:

двосторонній кінцевий дефект верхнього зубного ряду (тобто наявні зуби розташовані лише з одного боку дефекту) та

односторонній кінцевий дефект нижнього зубного ряду.
Щоб побачити феномен Попова-Годона в дії варто провести умовну лінію, що проходила (проходитиме) по жувальним горбикам кутніх зубів.
Як бачите наявні зуби нижнього зубного ряду значно змістились у вертикальному напрямку через відсутність на них жувального навантаження. Саме зміщення зумовлене характером розміщення зубів в альвеолі щелепної кістки.

Давайте поглянемо на ситуацію, що склалася після постановки штучних зубів:


Така постановка штучних зубів, в яких жувальні горбики знаходяться в одній площині, відповідає естетичним і функціональним вимогам, що висуваються до знімного протеза.
Але через брак місця зубний технік був вимушений спиляти жувальні горбики штучних кутніх зубів у ділянці зміщення зубів-антагоністів, бо в іншому випадку він не зміг би здійснити правильну постановку штучних зубів.
Ясна річ, через відсутність жувальних горбиків знизилась функціональна цінність знімного протеза (знизився його жувальний ефект), але в зубного техніка, який здійснював постановку штучних зубів, просто не було іншого вибору.
Наведений клінічний випадок – демонстрація прояву феномена Попова-Годона лише в незначній мірі, у складних випадках вкрай ускладнюється протезування дефекту зубного ряду (див. наступне фото).
Тому при втраті природних зубів не зволікайте на їх заміну штучними аналогами для запобігання в подальшому виникнення подібної ситуації, описаній у даній статті.
Бережіть себе і свої зуби. 🙂