У попередніх розділах вже згадувалося таке явище, як атрофія альвеолярного відростка, та її негативні наслідки. Тепер же прийшов час поговорити про зміни, що відбуваються в зубощелепній системі людини при повній втраті зубів.

При повній втраті зубів найбільших змін зазнає кісткова основа зубощелепної системи: атрофуються альвеолярні відростки, змінюється топографія твердого піднебіння.

Змін зазнає слизова оболонка ротової порожнини, втрачається фіксована міжальвеолярна висота (висота нижньої третини обличчя), змінюється зовнішній вигляд обличчя, порушуються функції жування та мови.


Повна відсутність зубів зумовлює старечу прогенію (висування нижньої щелепи вперед відносно верхньої).
Для розуміння виникнення цього явища необхідно пригадати просторове розміщення зубів у щелепах у разі ортогнатичного прикусу, який притаманний більшості європейців.

Фронтальна ділянка зубів верхньої щелепи разом з альвеолярним відростком нахилені допереду. Жувальна група зубів своїми коронками нахилена в бічний бік, а коренями досередини.
Якщо умовно провести лінію по верхівках коренів зубів, утвориться базальна дуга, а умовна лінія, проведена через різальні і жувальні поверхні зубів, утворить зубну дугу, яка буде більшою, ніж базальна.
Дещо по-іншому складаються співвідношення між базальною та зубною дугами на нижній щелепі. У разі ортогнатичного прикусу група різців своїми різальними краями нахилена в язичний бік, бічна група зубів своїми коронками також нахилена в язичний бік, а коренями дозовні. У результаті умовні дуги, які утворюються, мають таке співвідношення: зубна дуга нижньої щелепи є вужчою, ніж базальна.
У разі повної втрати зубів ці особливості відразу ж проявляються прогенічним співвідношенням щелеп (висуванням нижньої щелепи вперед відносно верхньої).
Ускладнює клінічну картину повної відсутності зубів характер атрофічних процесів альвеолярних відростків.
Так повна втрата зубів на верхній щелепі призводить до атрофії альвеолярних відростків з щічного боку, що пояснюється особливостями будови верхньої щелепи, розміщенням коренів та коронок зубів у ній. Змін зазнає склепіння твердого піднебіння: із збільшенням атрофії альвеолярних відростків та горбів верхньої щелепи, склепіння твердого піднебіння стає плоскішим.

Атрофічні процеси в кістковій основі нижньої щелепи після повної втрати зубів проходять дещо по-іншому, що знову ж таки пояснюється особливостями будови нижньої щелепи та розміщенням коренів і коронок зубів.

Коронки і корені нижніх зубів, як вже згадувалося орієнтовані досередини. Тому атрофічні процеси більше проходять з язичного боку, що призводить до збільшення розмірів нижньої щелепи порівняно з верхньою. Змінюються співвідношення беззубих щелеп і в бічному напрямку, у такому разі нижня щелепа стає ніби ширшою.
Атрофія альвеолярних відростків залежить від термінів втрати зубів, від причин, з яких вони були видалені. Атрофічні процеси можуть мати слабкий, середній і значний ступінь вираження, що має безпосередній вплив на умови та ефективність протезування.

Але, якщо вас спіткала така біда клінічна картина, не варто зневірятися, адже цей негаразд можна виправити за допомогою знімних протезів. 🙂