Дуже багато людей, які потребують протезування і відновлення зубного ряду, дуже неприязно ставляться до знімних зубних протезів. “Ви що, пропонуєте мені тримати свої зуби в склянці з водою”, – така поширена думка про ці конструкції. От тільки якось забуваються позитивні сторони: можливість спокійно розмовляти і посміхатися, не демонструючи голі ясна, можливість їсти все, що подобається, а не протерті пюре і кашки, можливість нормально жити, врешті-решт.
Сьогодні існує кілька видів знімних зубних протезів:
1. Найдешевшими вважаються акрилові пластинкові протези.
Ці протези являють собою пластмасову пластинку, в якій розміщені зазвичай стандартні штучні пластмасові зуби, що заміщають певний дефект зубного ряду. Ці конструкції мають кілька недоліків. І в першу чергу, це їх відносна крихкість, здатність викликати алергічні реакції слизової оболонки порожнини рота через вплив пластмаси, а також нерівномірний розподіл жувального навантаження, що призводить до тривалого звикання до них пацієнта.
2. Бюгельні зубні протези вважаються прогресивнішими.
У бюгельних протезах навантаження при жуванні максимально наближене до реального і рівномірно розподіляється на опорних зубах, до яких кріпиться цей протез.
Вони зручні в користуванні, надійно фіксуються в роті за допомогою спеціальних замкових кріплень або дуг-кламерів. Але цей варіант не підходить при значній втраті зубів, тим більше при повній їх відсутності, оскільки для їх закріплення має бути опора. Крім того, бюгельні протези складні у виготовленні, і тому значно дорожчі за акрилові пластинкові протези.
3. Нейлонові або термопластичні протези, які відрізняються більшою пластичністю, естетичністю і витонченістю в порівнянні з іншими знімними протезами.
Вони можуть бути встановлені як при частковій, так і при повній втраті зубів. Вони зручні і не викликають жодної алергії. При цьому знімні нейлонові протези не мають металевих частин, які помітні при посмішці чи в розмові. За вартістю вони дещо дорожчі за акрилові протези, але значно дешевші за бюгельні.
Необхідність використання знімних протезів може виникнути при:
- патологічній рухливості зубів;
- відсутності підряд трьох і більше зубів;
- відсутності крайніх жувальних зубів (так званий кінцевий дефект);
- при повній відсутності зубів (знімні протези, які заміщають такий дефект зубного ряду називаються повними, відповідно часткову втрату зубів заміщують часткові знімні протези.)

Основною перевагою знімного протезування є можливість відновити практично будь-який дефект зубного ряду, а також порівняно доступна ціна. Також істотним плюсом таких протезів є їх гігієнічність – їх можна зняти і помити, на відміну від незнімних протезів.
Але сам факт наявності “знімних зубів” для людини є психологічною проблемою, з якою необхідно навчиться справлятися.
Крім того абсолютно всім знімним протезам притаманний низький жувальний ефект (як правило, не перевищує 30%) у порівнянні з природними зубами. Нічого тут не вдієш, адже жувальний ефект беззубих ділянок, а тим більше беззубих щелеп наближається до 0%.
Єдиним способом уникнути знімного протезування являється імплантація зубів, що є досить витратною операцією в порівнянні зі знімним протезуванням.
А ви знаєте, що перший американський президент Джордж Вашингтон, у якого майже не було зубів, дуже уважно стежив за станом зубів своїх 6 коней, щодня наказуючи оглядати і чистити їх.