Вікові проблеми із зубами

%d1%82%d0%b5%d1%80%d0%b0%d0%bf%d1%96%d1%8f_5b1

Упродовж усього життя людина втрачає зуби. Але у всіх людей існують періоди, коли зуби вимагають особливого догляду і уваги.

У перші роки життя, як правило, основною проблемою є карієс зубів. Його причина полягає в особливості годування дитини. Існує такий термін – “пляшковий карієс”. Він з’являється в дітей, які привчені до пляшки і пустушки, тому лікарі-стоматологи рекомендують батькам не давати малюкам довго пити з пляшки, тим більше з нею засинати.

Не дивлячись на те, що зуби доки молочні, лікувати їх треба обов’язково. Передчасна втрата молочних зубів може спричинити затримку росту щелеп і в подальшому розвитку зубощелепних аномалій.

У підлітковому віці основна проблема вся та ж – карієс, а також демінералізація зубів.

Демінералізація зубів
Демінералізація зубів

Причина полягає в тому, що дитячий організм швидко росте, здійснюється гормональна перебудова. Крім того, у цьому віці їдять багато м’якої і солодкої їжі, а доглядати зуби чи лінуються, чи не вміють.

Для вирішення цих проблем необхідно після кожного прийому їжі чистити зуби (не лише щіткою, але і бажано зубною ниткою). Після вживання солодких продуктів полоскати рота, регулярно відвідувати лікаря-стоматолога. Тільки фахівець зможе визначити карієс ще на початковій стадії, який має вигляд крейдяної плями, і прийняти відповідні заходи.

Під час вагітності також є небезпека розвитку карієсу і демінералізація зубів. Причина: організм матері забезпечує кальцієм організм дитини. Під час вагітності кислотно-лужний баланс у роті через часту нудоту змінюється в бік закислення, що посилює небезпеку руйнування емалі.

Існує думка, що дитина відбирає в матері один зуб як мінімум. Але і мати, яка має стоматологічні проблеми, теж може зіпсувати зуби майбутній дитині. Щоб цього запобігти, жінка до вагітності повинна повністю вилікувати всі свої зуби і позбутися зубного каменю. Крім того, необхідно зубну щітку змінити на більш м’якшу, щоб не травмувати ясна, які під час вагітності стають більш чутливими.

У людей похилого віку найчастіше виникають такі проблеми: карієс, втрата зубів, підвищена чутливість зубів, що залишилися, яка з віком лише зростає. Часто причиною їх появи стають хвороби ясен та їх наслідки.

%d1%82%d0%b5%d1%80%d0%b0%d0%bf%d1%96%d1%8f_5b3

Хвороби ясен – потенційно небезпечні захворювання, що уражають людей будь-якого віку, а в особливості тих людей, яким за 40. Які ж обставини спричиняють захворювання ясен?

  • Недостатня гігієна ротової порожнини
  • Погане харчування
  • Хронічні захворювання: цукровий діабет, ракові пухлини чи серцево-судинні захворювання.
  • Паління і стрес
  • Лікарські засоби також можуть негативно вплинути на стан ясен.

На ранніх стадіях захворювання ясен піддаються лікуванню, тому дуже важливо їх вчасно виявити. А найкраще взагалі їх не допускати, дотримуючись правильної гігієни ротової порожнини.

Крім того, у людей з віком з часом ясна опускаються природним чином, оголяючи не захищені емаллю частини зуба. Ці ділянки дуже чутливі до гарячої і холодної їжі чи напоїв. У деяких випадках холодне повітря, солодкі і кислі напої і харчові продукти можуть спровокувати підвищену чутливість зубів. У даному випадку потрібна консультація стоматолога, адже чутливість зубів може бути ознакою карієсу, пульпіту, захворювань пародонта чи тріщини в зубі.

Букет хвороб, який збирається до старості, вимагає прийому великої кількості ліків, що сприяє зменшенню вироблення слини – це збільшує ризик появи карієсу, оскільки слина оберігає емаль зубів. Ускладнює ситуацію ще і те, що літні люди вживають менше рідині, ніж потрібно організму. І якщо проблему сухості в роті не усунути, вона може завдати шкоди зубам. Для цього слід звернутися до лікаря-стоматолога, який для відновлення діяльності слинних залоз може порекомендувати відповідне лікування.

Також у літніх людей існують особливі труднощі, що як правило виникають при носінні знімних протезів. Тому їм слід неухильно виконувати всі гігієнічні процедури, які рекомендують стоматологи.

Наприкінці хотілося додати: навіть якщо ваші зуби не доставляють вам очевидних проблем, слід показуватися стоматологу не рідше одного разу на рік, краще – кожні півроку і для цього є дуже вагомі причини, що змушує нас сказати ще кілька слів про

 необхідність профілактичних оглядів у стоматолога.

%d1%82%d0%b5%d1%80%d0%b0%d0%bf%d1%96%d1%8f_5b4

Багато людей, відчувши якісь неприємні відчуття під час прийому їжі чи після нього, вважають за краще перетерпіти біль. Помучитися кілька днів – усе це здається прекрасною альтернативою, ніж похід до стоматолога, і така поведінка призводить до того, що зуб може зіпсуватися остаточно. Тут слід пам’ятати, що жоден стоматолог не здатний зберегти здоров’я ротової порожнини пацієнта без його допомоги. Тому при виникненні больових відчуттів необхідно відвідати стоматологічний кабінет, бо тут діє той самий принцип, як і при інших хворобах: чим раніше діагностовано захворювання, тим ефективнішим буде його лікування.

А ви знаєте, що вікові проблеми із зубами згадані в книзі Екклезіаста (Проповідника), що входить до складу книг Старого Завіту. Автор описує ознаки приходу старості, зокрема випадання зубів та погіршення зору: “У той день, коли… перестануть молоти ті, що мелють [тобто зуби], тому що їх мало залишилося; і затьмаряться ті, що дивляться у вікно [тобто очі]” (12:3). Як бачимо проблеми із зубами існували 3000 років тому, коли була написана ця книга.

Попередня стаття

Турбує гайморит? Полікуйте зуби!

Карієс зубів, а також будь-яка інша патологія зубощелепної системи і навколозубних тканин (хвороби пародонта) можуть стати джерелом інфекції, яка дуже ... Читати далі

Наступна стаття

Підвищена чутливість зубів

Як можна здогадатися з назви, ця стоматологічна проблема примушує пацієнта відчувати великий дискомфорт в одному чи декількох зубах у відповідь ... Читати далі