Як можна здогадатися з назви, ця стоматологічна проблема примушує пацієнта відчувати великий дискомфорт в одному чи декількох зубах у відповідь на гарячу чи холодну їжу, а також солодкі страви чи напої. У деяких випадках, дискомфорт може викликати навіть холодне повітря. Як правило, чутливість проявляється у вигляді гострого колючого болю, який відчуваються глибоко в зубах.
Гіперестезія або підвищена чутливість зубів – одна з найбільш поширених скарг і явищ у пацієнтів, які звернулися до лікаря-стоматолога.
Чутливість зубів, як правило, характеризується гострим короткочасним болем, не пов’язаним з ушкодженням зуба. Зазвичай гіперестезія діагностується при вживанні їжі. Спочатку виникає короткочасний і легкий дискомфорт, але при посилюванні гіперестезії зуби постійно нагадують про себе інтенсивним і тривалим болем. Це змушує їсти спеціальну їжу: м’яку, теплу, кашкоподібну, протерту, неначе приготовану для дитини. Але вживання тільки м’яких продуктів може призвести до виникнення іншої стоматологічної проблеми – хоч ви і позбавитеся від болю, ясна відвикатимуть від навантаження і ослабнуть, а незабаром може з’явитися кровоточивість.
Тому, якщо ваші зуби реагують на гаряче і холодне, солодке, кисле і солоне, а також на механічні подразники (наприклад при чищенні зубів), то такі зуби вимагають допомоги стоматолога. Адже здорові зуби при прийомі звичайної їжі не реагують на неї та не болять у холодну і вітряну погоду. Учені довели, що зуб, який не має ушкоджень, здатний витримувати діапазон температур від -12 до 65ºС. А механічне навантаження на зуби тільки при порушенні цілісності зуба викликає больову реакцію з боку пульпи.
Лікування
Усунення цієї проблеми залежить від усунення причин, які її викликали. Причиною гіперестезії може бути:
- стоматологічні захворювання: наприклад, карієс зубів або ерозія емалі, а також пародонтоз;
- дієта – якщо людина часто їсть кислу чи солодку їжу, вживає газовані напої і багато цитрусових фруктів – це призводить до стоншування емалі;
- використання брекет-систем;
- невдало встановлені коронки;
- патологічна стертість зубної емалі;
- механічні ушкодження, тріщини емалі, які часто викликаються споживанням контрастної їжі;
- дефіцит в організмі фтору або кальцію;
- захворювання ясен, опускання їх країв;
- клиновидний дефект;
- паління.
Тимчасова чутливість також може бути викликана:
- процедурою відбілювання;
- хірургічними операціями на яснах.
Усі ці чинники призводять до стоншування емалі і оголення дентину, який складається з великої кількості тонких трубочок, пов’язаних з чутливими закінченнями зубного нерва, що призводить до підвищеної чутливості зубів.
Щоб усунути симптоми підвищеної чутливості і повернути емалі природну непроникність, використовують ремінералізацію, коли блокують дентинні канальці спеціальними розчинами, а потім поверхню емалі насичують мінеральними речовинами. Для цього стоматолог призначає спеціальні розчини або зубну пасту для чутливих зубів.
У період підвищеної чутливості зубів доглядайте зуби за допомогою особливих засобів – зубної щітки з м’якою щетиною, спеціальної зубної пасти і обполіскувача для ротової порожнини. Лікарі-стоматологи не рекомендують використовувати зубні пасти з ефектом відбілювання, оскільки вони містять агресивні гранули, що стоншують емаль.
Підвищена чутливість зубів – це перший сигнал того, що вашим зубам потрібний спеціальний догляд. Якщо ви вчасно з’ясуєте причину і підберете спеціальний засіб з ефектом ремінералізації, ви позбавите себе від подальших неприємностей із здоров’ям ваших зубів.
А ви знаєте, що тканини зуба можуть дуже довго зберігатися, не піддаючись впливу води, лугів, і витримують температуру до 1000 градусів.