Після кожного стоматологічного прийому хворі цікавляться, скільки часу простоїть пломба, скільки часу носитиметься протез, коли можна звернутися по гарантії і чи братимуть гроші за повторний візит до стоматолога. При цьому хворі часто забувають усі рекомендації і, виходячи з кабінету, зовсім забувають усі поради і побажання.
В епоху гострого дефіциту пломбувальних матеріалів лікар зазвичай ставив цементну пломбу. А через тиждень вона випадала. Багато хто пам’ятає свої шкільні роки, коли учнів викликали по черзі до зубного лікаря і той кавалерійським наскоком лікував за один раз усю ротову порожнину. Природно толку від такого лікування було ніякого, а гарантійних термінів не було жодних. Зате по звітах проходило, що усі школярі сановані.
І ось одного разу, під час роботи в районі, до мене приходить молода дівчина, яка щойно закінчила школу, і просить довідку про санацію ротової порожнини. Я її подивився і виявив купу каріозних порожнин. Було таке відчуття, що дівчина жодного разу не була в стоматолога:
– Коли останній раз лікувала зуби? – запитую я.
– Так, ось кілька місяців тому, у школі, до нас приїжджав зубник і ставив усім пломби.
– І скільки вони простояли? – поцікавився я, – довго або швидко випали?
– Довго лікарю, довго, аж, цілий тиждень простояли!
Довелося хвору наново лікувати, не дивлячись на її запевнення, що вона не потребує терапевтичного лікування.
Коли ж з’явилися композитні матеріали, а пізніше і світловідбивні пломби, в яких гарантійний термін служби значно збільшився, то швидке випадання пломб зазвичай свідчило про низькі мануальні навички лікаря і тому доводилося брехати і вивертатися про наслідки свого лікування.
Ось така історія сталася з одним стоматологом-терапевтом. До нього на прийом прийшов пацієнт, який тільки нещодавно пройшов увесь курс лікування. Під час лікування хворий поміняв усі свої старі пломби на нові і лікар пообіцяв йому, що впродовж декількох років той може спокійно не відвідувати стоматолога. Але не минуло і двох днів, як хворий з’явився до лікаря і став скаржитися на випадання пломб.
– Лікарю, у мене, здається, пломба випала! А ви мені обіцяли, що довго простоїть. А вона за два тижні узяла і випала.
Лікареві нічого іншого не лишалося як відповісти:
– Так що ж ви так неакуратно! Акуратніше треба пломби носити!
Автор: С. С. Попів, лікар-стоматолог