Постукай по зубчику

Пригадалася ще одна історія з практики. Зовсім коротенька, проте дуже показова.

Поставив малюкові пломбу, перевірив контакт пломби із протилежними зубами, ну й питаю хлопа:

– Зубчик муляє? – Крутить головою, значить ні. Сам мовчить, боїться слово сказати, добре хоч у кріслі тихо сидів. Ну, відносно тихо, тобто не спав.

Далі питаю:

– Камінчик на зубчику є? – Знову крутить головою.

– Постукай по зубчику. – Малюк і постукав… кулачком у щоку.

Що не кажіть, а мені подобається в дітях щирість і буквальне сприйняття навколишнього світу.

Child

* * *

Користуючись нагодою, як мовиться, правом голосу, хочу сказати кілька слів як лікар. Напевно, багатьом з вас, дорогі батьки, відомий (комусь, можливо добре відомий) страх дітей перед стоматологом, яких вони пов’язують із зубним болем. Страх, який часто супроводжує людину в дорослому віці. У науці є навіть термін – дентофобія, тобто панічний страх всього, що пов’язане зі стоматологічним кріслом.

Якщо ви не хочете, щоб у вашої дитини розвинулася така фобія, поставтесь максимально серйозно до всього, що зараз скажу (точніше, що прочитаєте на сторінках сайту «Про зуби»).

Діти легко визначають ваші почуття. Старайтеся, щоб відвідування стоматолога не виглядало чимось особливим, нехай це виглядає чимось буденним, на кшталт відвідування магазину. Крім того, слід обов’язково відвести дитину до стоматолога до того, як виникнуть проблеми із зубами. Таким чином перше відвідування дантиста стане новою хвилюючою пригодою і не буде асоціюватися зі страхом та болем. Це перше відвідування бажано здійснити між першим і другим днями народження, бо в цьому віці ще вкрай рідкі прояви карієсу молочних зубів.

Дбайливий стоматолог пояснить дитині, що він робить і чому, і запропонує певну міру контролю над тим, що відбувається, наприклад, щоб дитина підняла руку, якщо її щось турбує під час профілактичного огляду. Він може дати дитині дзеркало, щоб стежити за процедурою, і попросить “допомогти” в обстежені.

Стоматологи рекомендують проходити огляд кожні півроку після досягнення дитиною двохрічного віку, ну і звичайно, при зубному болі і перших ознаках карієсу. Взагалі, карієс молочних зубів у порівнянні з карієсом у дорослих, розвивається просто блискавично, тому з його лікуванням не можна зволікати.

Але разом з відвідуванням стоматолога, величезне значення має догляд за зубами в домашніх умовах і звичка до чистих зубів, що призводить до відсутності карієсу.

Мене часто питають: «Як попередити виникнення карієсу зубів у дітей?»

Не годуйте дитину часто. Для цього існує причина: всякий раз, коли дитина щось їсть, зуби вкриваються частками їжі і цукру, що викликають карієс. Чим частіше це відбувається, тим більше вірогідність виникнення карієсу.

Щоб уникнути цього, полощіть рота водою. Після того, як дитина поїла – буде це легкий «перекус» або звичайний прийом їжі – нехай вона прополоще рота звичайною водою. Це видалить залишки їжі і цукру. Зрозуміло, було б краще почистити зуби, але коли зубна щітка відсутня, полоскання краще, ніж нічого.

І головне, будьте самі добрим прикладом. Якщо дитина бачить як ви самі чистите зуби, цілком імовірно, що вона наслідуватиме ваш приклад. У принципі, це стосується не тільки догляду за зубами, але й виховання в цілому.

Попередня стаття

Спокійний пацієнт

Трохи філософського… Багато стоматологів не хочуть мати справу з маленькими дітьми, тобто не хочуть лікувати їм зуби, через те, що ... Читати далі

Наступна стаття

Акуратніше пломбу треба носити!

Після кожного стоматологічного прийому хворі цікавляться, скільки часу простоїть пломба, скільки часу носитиметься протез, коли можна звернутися по гарантії і ... Читати далі