Інфекції ротової порожнини в дітей підвищують ризик серцево-судинних захворювань у дорослому віці

Дослідники з Фінляндії вивчили взаємозв’язок між інфекціями ротової порожнини в дітей і розвитком атеросклерозу сонної артерії в дорослому віці. «Це нова робота у своєму роді, раніше тривалих досліджень про взаємозв’язок двох станів у дітей не проводили», – ділиться доцент Університету Хельсінкі Пірко Пусінен.

Відомо, що важкі запальні захворювання в ротовій порожнині, як пульпіт або періодонтит, підвищують ризики деяких факторів, що впливають на розвиток серцево-судинних захворювань у дорослих пацієнтів. Зокрема, наслідки періодонтиту для здоров’я дорослої людини добре вивчені. Так у сучасній медицині періодонтит розглядають як незалежний фактор ризику атеросклерозу судин. Відомо, що лікування періодонтиту знижує ризик серцево-судинних захворювань.

Поточне дослідження, що підтвердило взаємозв’язок між інфекціями ротової порожнини в дитинстві і розвитком атеросклерозу в дорослому віці, проведене ученими Факультету захворювань ротової порожнини і щелепи Університету Хельсінкі в співпраці з дослідницькою групою, що займається проектом національного дослідження серцево-судинних захворювань у молодих фінів.

Дослідження було розпочате в 1980 році. Тоді провели огляд стану ротової порожнини і зубів у 755 дітей у віці 6, 9 і 12 років. Період спостереження завершився в 2007 році, коли учасникам дослідження провели оцінку товщини комплексу інтима-медіа сонної артерії за допомогою УЗД. До цього моменту вік учасників склав 33, 36 і 39 років відповідно.

Період спостереження склав 27 років, але ризики розвитку серцево-судинних захворювань в учасників оцінювали кілька разів за цей термін. До ознак інфекцій і запалення ротової порожнини, які стали основним критерієм включення в дослідження, віднесли: карієс, наявність пломб, кровоточивість при зондуванні, зондування глибини ясенної кишені.

Виявилось, що чим більше ознак інфекції ротової порожнини спостерігалося в учасника, тим вище ризик розвитку атеросклерозу в дорослому віці.

Із загальної кількості дітей відмічали наступні ознаки інфекції: 68% – кровоточивість ясен, 87% – карієс, 82% – наявність пломб. У дітей обох статей процентне співвідношення було однаковим. Перші ознаки формування ясенних кишень спостерігали в 54% дітей, причому частіше в хлопчиків, ніж у дівчаток. Тільки в 5% дітей не знайшли жодних ознак карієсу, запалення і пародонтиту. При цьому в 61% дітей відзначалися від 1 до 3 ознак запалення, у 34% – усі 4 ознаки.

«Число ознак запалення прямо пропорціональне кумулятивній дії факторів ризику серцево-судинних захворювань у дорослому, і особливо, у дитячому віці», – каже проф. Маркус Джуонала з Університету Турку.

За результатами роботи був встановлений явний взаємозв’язок між карієсом і пародонтитом у дітей з потовщенням інтима-медіа сонної артерії в дорослому віці. Потовщення стінок сонної артерії свідчить про прогрес атеросклерозу і підвищений ризик інфаркту міокарду та ішемічного інсульту.

Автори роботи вважають: «інфекції ротової порожнини треба розглядати як незалежний фактор ризику прихованого атеросклерозу судин. Взаємозв’язок між факторами ризику серцево-судинних захворювань і ознаками інфекції ротової порожнини ставав виразніше після періоду спостереження, що склало 27 років. У зв’язку з чим, профілактику і лікування інфекцій ротової порожнини необхідно проводити ще в дитинстві».

Попередня стаття

Хронічне прикушування щоки

Усе, що треба про нього знати Тоді як більшість людей  прикушують внутрішню частину щоки в результаті безглуздої випадковості, є ті, ... Читати далі

Наступна стаття

Антиоксиданти допомагають у боротьбі із запаленням ясен

Антиоксиданти в складі темного шоколаду, ягід та інших продуктів дозволяють боротися із симптомами запалення в ротовій порожнині, згідно з дослідженням, ... Читати далі