Корекція дистального прикусу в дорослих пацієнтів

з використанням парних блоків (Twin Blocks)

Дистальна оклюзія на сьогодні є найбільш поширеною аномалією прикусу. Таке співвідношення зубних рядів практично завжди призводить до порушення розвитку верхньої щелепи в трансверзальному напрямі. При нижній ретрогнатії нижній зубний ряд не виконує опорної функції для верхнього зубного ряду, внаслідок чого скорочується межіклова і межпремолярна відстань. Звуження верхнього зубного ряду призводить до блокування нижньої щелепи в дистальному положенні і перешкоджає її нормальному росту.

Метою створення методу парних блоків був винахід техніки, що дозволяє максимально посилити компенсаторний ріст нижньої щелепи в підростаючих пацієнтів завдяки створення її функціональної протрузії.

Нас зацікавило питання зміни вимушеного положення нижньої щелепи стосовно верхньої і використання з цією метою парних блоків. Була сформульована мета: з’ясувати ефективність корекції дистального прикусу в дорослого пацієнта за допомогою парних блоків.

На лікування був узятий пацієнт Л., 23 років, який звернувся в клініку із скаргами на надмірний нахил верхніх різців, а також на мимовільні болі в ділянці СНЩС з обох боків.

Під час огляду пацієнта були виявлені лицьові ознаки дистального і глибокого прикусу (мал. 1, 2), був встановлений зубоальвеолярний клас 2 (підклас 1), глибокий травмуючий прикус, протрузія верхніх різців (мал. 3-5).

Мал. 1
Мал. 1
Мал. 2
Мал. 2
Мал. 3
Мал. 3
Мал. 4
Мал. 4
Мал. 5
Мал. 5

Пацієнтові була зафіксована незнімна техніка на обидва зубні ряди і встановлені початкові ортодонтичні дуги (CuNiTi, 0,016х0,022).

Через 5 місяців лікування на верхній зубний ряд була встановлена сталева дуга розміром 0,019х0, 025, на нижній – ТМА, 0,019х0, 025, зубний ряд консолідований.

На цьому етапі лікування був виготовлений і зафіксований парний блок. Кожне відвідування (1 раз на місяць) верхня оклюзійна накладка зішліфовулася на 1 мм, для посилення екструзії нижніх молярів пацієнту була призначена міжщелепна тяга, ортодонтична дуга при цьому не вводилася у відповідні нижні моляри (мал. 6-10).

Мал. 6
Мал. 6
Мал. 7
Мал. 7
Мал. 8
Мал. 8
Мал. 9
Мал. 9
Мал. 10
Мал. 10

Таким чином, до контакту з верхніми зубами послідовно здійснили екструзію 37-го і 47-го зубів, а потім 46-го і 47-го. Після цього етапу парний блок був знятий, пацієнтові був виготовлений знімний пластинковий апарат з похилою площиною для стабілізації отриманого результату.

Носіння міжщелепної тяги тривало до остаточного формування щічних сегментів оклюзії (мал. 11-13).

Мал. 11
Мал. 11
Мал. 12
Мал. 12
Мал. 13
Мал. 13

Лікування пацієнта тривало 1 рік і 5 місяців. Було досягнуте співвідношення по 1-у класу в ділянці молярів і іклів праворуч і ліворуч, глибина різцевого перекриття склала 2 мм, нормалізований нахил верхніх і нижніх різців (мал. 14-16).

Мал. 14
Мал. 14
Мал. 15
Мал. 15
Мал. 16
Мал. 16

Отримана лицьова естетика відповідала побажанням пацієнта (мал. 17, 18).

Мал. 17
Мал. 17
Мал. 18
Мал. 18

Як ретенційні апарати використовувалися незнімні ретейнери з ікла по ікло на обох зубних рядах, також на ніч пацієнтові був призначений знімний апарат з похилою площиною. З моменту завершення лікування минуло 2 роки, результат стабільний. Отже, використання парних блоків у дорослих пацієнтів є одним з методів, що дозволяють ефективно змінювати передньо-заднє положення нижньої щелепи, коригуючи при цьому співвідношення зубних рядів і у вертикальній площині.

Автори: О. О. Корабльов, лікар-ортодонт; З. А. Реквава, лікар-ортодонт

Попередня стаття

Лікування дистальної оклюзії

без видалення премолярів із дисталізацією верхніх перших молярів Аномалії прикусу в дитячому віці спостерігаються досить часто. За даними Арсеніной О. ... Читати далі

Наступна стаття

Мезіальний прикус, горизонтальний тип росту

Поширеність патології прикусу серед дітей і підлітків зростає з кожним роком. Але якщо корекція прикусу в пацієнтів з дистальною оклюзією ... Читати далі

Файли для скачування

Назва файлу Опис Розмір файлу
pdf Корекція дистального прикусу в дорослих пацієнтів з використанням парних блоків (Twin Blocks)
424 KB