У ротовій порожнині людини повинно бути:
20 тимчасових (молочних) зубів і 32 постійні зуби. Прорізуються зуби в наступному порядку.
Молочні зуби:
- у 6-12 місяців – центральні різці
- у 9-16 місяців – бічні різці
- у 13-19 місяців – перші корінні
- у 16-23 місяці – ікла і, нарешті
- у 23-33 місяці – другі корінні.
Тобто молочні зуби прорізуються в дітей у віці від 6 місяців ~ до 2,5 років.
Але слід зазначити, що в дітей, які є на штучному годуванні, зуби прорізуються на 1-2 місяці раніше в порівнянні з дітьми, яких кормлять груддю.
На зміну молочним з’являються постійні зуби:
- у 6-7 років – перші корінні (моляри)
- у 6-8 – центральні різці
- у 7-9 – бічні різці
- у 9-10 – перші премоляри (малі корінні)
- у 9-12 – ікла
- у 10-12 – другі премоляри
- у 12-13 – другі моляри і
- у 18-25 – зуби мудрості.
Тому, для появи постійних зубів відпущений вік від 6 до 13 років (виключенням можуть бути тільки зуби мудрості – вони прорізуються пізніше).
Прорізування молочних зубів та їх зміна постійними:
Це правило, але бувають і виключення. Скажімо, зуби можуть з’явитися раніше звичайних термінів або, навпаки, затриматися на один-два місяці (стосовно молочних зубів). Не тривожтеся – тут немає ніякої патології. Проте затримка на 4-6 місяців вже повинна насторожити, і тут без консультації фахівця не обійтися.
Буває, що спочатку молочні зуби досить часто розташовуються асиметрично, але поступово, у процесі жування, зуби притираються один до одного і встають у правильне положення.
Кожен зуб виконує свою роль. Передні: ікла і різці – відкушують, тому мають відповідну форму – з гострими різальними краями; бічні: моляри і премоляри призначені для подрібнення їжі, вони мають велику жувальну поверхню. І варто людині втратити один із зубів, як це обов’язково позначиться і на вимові, і на травленні, і на красі посмішки.