Чому псуються зуби?

Ви можете задатися цілком доречним питанням: чому не дивлячись на такий величезний вибір профілактичних засобів по догляду за зубами, вони все одно продовжують псуватися?

%d0%b3%d1%96%d0%b3%d1%96%d1%94%d0%bd%d0%b0_55

Щоб краще розкрите це питання, важливо знати, що впливає на здоров’я ваших зубів. Саме розуміння процесів їх руйнування може допомогти зберегти їх здоровими.

Першою в цьому списку стоїть контрастна їжа. Гаряча і холодна їжа послабляє емаль, сприяє появі тріщин. Тому необхідно відмовитися від гарячої кави з морозивом. І навіть якщо одне з іншим не чергувати, а просто мати пристрасть до занадто гарячої чи занадто холодної їжі чи напоїв, це теж шкодить емалі зубів.

Наступною причиною втрати зубів може стати якість їжі. Вона стала занадто м’якою. Оскільки пропала необхідність ретельно пережовувати їжу, зуби втратили достатню кількість тренувань, що і призводить до їх послаблення і поступового руйнування.

Щоб покращити стан зубів, стоматологи рекомендують регулярно вживати сирі продукти – фрукти, овочі, горіхи, зернята. Процес активного пережовування їжі сприяє потовщенню альвеолярної кістки, що дає можливість зубу міцніше триматися. Крім того, тверда їжа очищає зуби від бактерій, що руйнують емаль зубів, і для травлення це теж корисне.

Але не слід перевантажувати зуби дуже твердою їжею. Розгризання зубами горіхів, кісточок персиків, вишень, слив шкідливо впливає на зуби. Такими діями можна відколоти зубну емаль, тим самим, зробивши зуб вразливим для негативного впливу навколишнього середовища.

Сколювання емалі
Сколювання емалі

Слід згадати і солодощі.

%d0%b3%d1%96%d0%b3%d1%96%d1%94%d0%bd%d0%b0_56

Відомо, що цукор і крохмаль (який також утворює цукор при розкладанні), руйнують емаль зубів внаслідок порушення кислотності. Особливо цукор шкідливий у вигляді карамелі, ірису, оскільки знаходиться в ротовій порожнині досить довго. Крім того, солодощі нерідко є м’якими продуктами (наприклад, кекси) і забиваються між зубами. Це полегшує роботу карієсу.

Солодке краще всього замінювати фруктами чи фруктовим соком, що містить необхідну організму кількість цукру. А якщо ви все-таки не втрималися і з’їли щось солодке, то після цього потрібно прополоскати рота, а ще краще почистити зуби. Так само негативно на зуби впливають дуже кислі продукти харчування, особливо цитрусові фрукти.

Шкідливі для емалі зубів, як це не дивно, газовані напої і лимонад. Вся річ у тому, що вуглекислота, яка входить до їх складу, взаємодіє з емаллю зуба і вимиває з неї цінні мінерали. Тому після вживання газованих напоїв слід прополоскати рота.

Також шкідливі часті перекушування, які ускладнюють гігієну ротової порожнини.

Не варто забувати і про шкідливі звички, особливо про паління.

Так виглядають зуби затятого курця, який до того ж не дружить із зубною щіткою
Так виглядають зуби затятого курця, який до того ж не дружить із зубною щіткою

Так фахівці стоматологічної Академії (міжнародної організації, що об’єднує 34000 лікарів-стоматологів Канади і США) у результаті ряду наукових досліджень встановили, що шкідлива звичка викурювати щодня одну пачку сигарет може коштувати втрати як мінімум 2-х зубів кожні 10 років.

Згідно з результатами тридцятирічних досліджень, вірогідність втрати зубів курцями приблизно в 2 рази вище в порівнянні з некурящими людьми.

Це пояснюється тим, що паління приводить до розвитку захворювань пародонта, які надалі стають причиною втрати зуба, а все через те, що тютюн сприяє погіршенню кровотоку в тканинах пародонта, а це призводить до зниження потрапляння туди поживних речовин.

До чинників, що негативно впливають на стан зубів людини, також слід віднести неякісну питну воду і погану екологію. У першому випадку фахівці рекомендують користуватися очищеною бутильованою водою чи купити якісний фільтр для очищення води. Ціна його чимала, але повірте здоров’я набагато дорожче. У другому випадку краще змінити місце проживання і поїхати чимдалі від улюбленого гірничо-збагачувального комбінату. Тут діє той самий принцип – особисте здоров’я і здоров’я близьких вам людей вартують набагато дорожче.

З наведених вище чинників можна прийти до висновку, що здоров’я ваших зубів, як і всього організму, знаходиться повністю у ваших руках.

У наступному розділі ми наведемо невеликий список продуктів харчування, що зміцнюють емаль зубів. Їх вживання разом з правильною, і головне регулярною, гігієною порожнини рота допоможе зробити ваші зуби по справжньому здоровими.

А ви знаєте, що сила стискування жувальних м’язів – колосальна. При скороченні м’язів обох щелеп вона може досягати 400 кгс/см2. У нормальних умовах ми пережовуємо їжу із зусиллям всього 10-15 кгс/см2. Рівень сили, що дозволяє спокійно розгризати горіхи, складає близько 100 кгс/см2. А далі, щоб запобігти руйнуванню тканин пародонта, спрацьовує природний механізм, що обмежує силу стискування щелеп.

Попередня стаття

Професійне чищення зубів

Незважаючи на достатню кількість засобів по догляду за ротовою порожниною, рідко кому з нас вдається повністю видалити залишки їжі. Адже ... Читати далі

Наступна стаття

Корисні продукти для зубів

Розпад емалі відбувається в результаті дефіциту фосфору і кальцію упродовж тривалого часу. При цьому треба враховувати, що ці мікроелементи краще ... Читати далі