Екзостози та їх видалення

Так виглядають екзостози (вказані стрілочками)
Так виглядають екзостози (вказані стрілочками)

Термін «екзостоз» прийшов з грецької мови і перекладається як «кістка зовні». Захворювання проявляється у вигляді кісткових наростів на щелепі. Часто екзостози можна відчути, провівши по яснах язиком або дослідивши підозрілу ділянку пальцями.

Екзостози мають тенденцію з часом збільшуватися. І хоча на дотик вони можуть бути абсолютно безболісними, проте практично унеможливлюють користування знімними протезами, оскільки ці своїм базисом постійно травмуватимуть тонку слизову оболонку, що вкриває екзостози, тим самим викликаючи гострий біль.

Причини утворення екзостозів:

  • спадковість
  • індивідуальні аномалії будови щелепи
  • щелепні травми в результаті падінь або ударів: часто спостерігаються в професійних спортсменів

Діагностика та лікування екзостозів

Екзостози можуть бути не дуже помітними, хоча часто мають вигляд невеликих щільних шишок у ділянці альвеолярного гребеня.

Зазвичай екзостози мають невеликі розміри
Зазвичай екзостози мають невеликі розміри

Точний діагноз ставить лікар на підставі рентгенограми. В основному проводиться хірургічне видалення новоутворень. Операція з видалення екзостозів має наступну послідовність дій:

  • введення місцевої анестезії;
  • відсепаровується слизово-окісний клапоть;
  • екзостоз спилюється (зішліфовується), а поверхня кістки на його місці ретельно шліфується;
  • слизово-окісний клапоть повертається на місце і накладаються шви.

Протипоказанням до проведення операції є загострення загальносоматичних захворювань.

У цілому операція займає максимум дві години – залежно від величини екзостозу та його розташування.

Післяопераційний період

Найчастіше операція проходить без якихось неприємних наслідків. Як правило, якщо в пацієнта все гаразд з імунітетом і в порожнині рота не спостерігається посиленого утворення мікробів, реабілітаційний період триває близько тижня. В іншому випадку загоєння може тривати місяць. Лікар обов’язково призначить курс медикаментозної терапії, куди входить прийом протизапальних, антибактеріальних, знеболюючих засобів, що знімають набряклість і невелике запалення після хірургічного втручання.

Після видалення екзостозів важливим фактором є ретельний догляд за ротовою порожниною з використанням розчинів антисептиків для запобігання розходження швів. Також слід живитися теплою м’якою їжею, не вживати жорсткі і в’язкі продукти харчування. Занадто холодні чи гарячі напої також слід виключити.

Абсолютно точно доведеться відмовитися, хоч би на якийсь час, від шкідливих звичок, оскільки алкоголь і паління сильно уповільнюють відновні процеси в тканинах. Також варто обмежити активну фізичну діяльність і спати не менше 8 годин на добу. У випадку розходження швів слід звернутися до лікаря.

Саме від пацієнта залежить хід і термін реабілітаційного періоду після видалення екзостозів. Важливо строго наслідувати рекомендації лікаря, що буде гарантією успіху проведеної операції.

Visiting dentist

Попередня стаття

Знеболення в стоматології

Адекватне знеболення є невід'ємною частиною будь-якого стоматологічного втручання, яке супроводжується больовими відчуттями. Одним з основних принципів сучасної стоматології є безболісність ... Читати далі

Наступна стаття

55-літній чоловік налякався вампірських іклів

Що може бути моторошнішим, ніж духи, що бродять серед живих на Хелловін? Дещо є! Як, наприклад, вставити собі в рот ... Читати далі