Як правильно вибрати зубну щітку

colorful toothbrushes

Усі ми використовуємо зубні пасти і зубні щітки. Але через велику кількість реклами зубних паст, зубним щіткам не приділяється належна увага. Але без неї не можуть обійтися ні діти, ні дорослі. Адже зубна щітка – основний інструмент для видалення відкладень з поверхні зубів і ясен.

Вибираючи зубну щітку, ми найчастіше приділяємо увагу її естетичному вигляду (форма ручки, колір), хоча при виборі щітки в першу чергу треба керуватися її практичністю, адже вона повинна зберегти зуби і ясна здоровими. На здоров’ї не можна економити, тому не купуйте приналежності для чищення зубів за акціями по типу “Три за ціною одної”. За статистикою люди, які використовують оригінальні засоби для гігієни рота, покращують стан порожнини рота на 50%, а запалення ясен зменшують на 37%. А при використанні неякісної зубної щітки ми ризикуємо завдати чималої шкоди тканинам ротової порожнини.

Будова зубної щітки

Зубна щітка складається з голівки (робочій частині), на якій рядами укріплені пучки щетини, ручки і шийки, що з’єднує їх.

%d0%b3%d1%96%d0%b3%d1%96%d1%94%d0%bd%d0%b0_30

Основними критеріями, що визначають якість зубних щіток, являються:

 • щетина,
 • величина голівки та її конфігурація,
 • механізм з’єднання голівки і ручки.

Розглянемо складові зубної щітки більш детальніше.

Щетина. Довгі роки для зубних щіток використовували лише натуральну щетину, у сучасних зубних щітках щетина, як правило, виготовлена із синтетичних матеріалів (нейлону). Чим вони кращі? У натуральній щетині є серединний канал, який легко заповнюється водою і мікроорганізмами – ідеальне місце для розмноження бактерій. На відміну від натуральної щетини, поверхні штучних щетинок гладкі і без пор, їх кінчики закруглені, також можливе регулювання їхньої жорсткості. Усіх цих переваг не було в натуральної щетини.

Те, наскільки добре щітка справлятиметься зі своїми “обов’язками”, залежить від розташування, густини, довжини і форми підстригання щетини, а також її жорсткості. За останнім показником зубні щітки діляться на: дуже жорсткі, жорсткі, середні, м’які і дуже м’які.

Проте цей показник не стандартизований, на сьогоднішній день не існує єдиного критерію жорсткості щіток. Різні виробники застосовують у щітках волокна щетини різного діаметру, але вказують одну ступінь жорсткості.

У багатьох сучасних щітках поєднується щетина різної жорсткості: так, центральні, жорсткіші щетинки призначені для ефективного очищення жувальних поверхонь зубів (нерідко вони коротші), а периферичні більш м’які (і часто – довші) щетинки менш травматично очищають зубоясенну кишеню, досить глибоко проникаючи в неї. Нерідко щетинки різного ступеню жорсткості маркіруються різним кольором.

%d0%b3%d1%96%d0%b3%d1%96%d1%94%d0%bd%d0%b0_31

Фарбування пучків щетини в різні кольори використовується не лише для маркування щетинок різної жорсткості, але і для відмірювання поверхні щітки, яка має бути покрита пастою (для правильного дозування пасти), або з естетичних міркувань. Значення різнокольорових пучків завжди вказується на упаковці чи в інструкції до щітки.

Для дорослих найбільш оптимальною є щетина середньої жорсткості, оскільки вона добре чистить проміжки між зубами і зубоясенні кишені. Тим, у кого підвищена схильність до утворення карієсу і зубного каменю, краще використовувати жорсткі зубні щітки. Для людей в яких спостерігається підвищене стирання емалі чи запалення слизової оболонки підійдуть щітки з м’якою щетиною.

Волокна щетини в щітці зібрані в пучки, які можуть мати різний нахил по відношенню до площини голівки щітки (у деяких сучасних моделей – х-подібне розташування щетинок). Крім того, може коливатись кількість щетинок у пучках. Більшість щіток мають чотири ряди кущів щетинок, зустрічаються конструкції з трьома рядами. Трирядні щітки також використовуються в дитячих зубних щітках.

Значно розрізняються щітки за формою підстригання щіткового поля. Широко поширені і досить ефективні щітки з рівним щітковим полем. Розроблені щітки з опуклим полем, що забезпечує хороше проникнення м’якої щетини в зубоясенну кишеню й якісне її очищення.

%d0%b3%d1%96%d0%b3%d1%96%d1%94%d0%bd%d0%b0_32

Подібну форму мають так звані ортодонтичні зубні щітки, що призначені для гігієни порожнини рота за наявності незнімних ортодонтичних конструкцій типу брекет-систем. Коротші внутрішні щетини чи V-подібний жолоб уздовж щіткового поля дозволяють якісно очищати поверхні зубів із зафіксованою на них дугою. Необхідно, проте, мати на увазі, що застосування таких щіток припускає використання лише горизонтальних рухів щітки під час чищення зубів.

Ортодонтична зубна щітка
Ортодонтична зубна щітка

Поширені щітки з хвилястим, зиґзаґоподібним профілем щіткового поля, що дозволяє ефективно очищати як гладкі поверхні зубів, так і міжзубні проміжки.

Останнім часом широке поширення отримали так звані посилені зубні щітки чи щітки із силовим виступом.

Силовий виступ уперше запропонований компанією Oral-B і є ділянкою з подовженою щетиною на кінчику щітки, часто більшої жорсткості, ніж основна щетина. Такий виступ забезпечує ефективне очищення міжзубних проміжків і ретромолярних (розташованих позаду останніх кутніх зубів) просторів.

%d0%b3%d1%96%d0%b3%d1%96%d1%94%d0%bd%d0%b0_34

Кінчики штучних щетинок сучасних зубних щіток закруглені, що підвищує їх полірувальну здатність і запобігає травмуванню тканин пародонта і слизової оболонки порожнини рота.

Голівка щітки. Очищувальна ефективність щітки оптимальна, якщо розмір її голівки дозволяє одночасно охопити 2-3 зуби.

За розміром голівки щітки бувають від 18 до 35 мм. Рекомендується використовувати щітки з невеликими голівками, оскільки маніпулювати в роті ними легше (полегшується доступ до ділянок ротової порожнини, які важко очистити).

Голівка щітки повинна забезпечувати оптимальний доступ до корінних зубів і бути компактною, гладкою, із закругленими кутами, щоб не пошкодити ясна.

Зазвичай ширина голівки зубної щітки – 7,5-11 мм. для дорослих і 7-9 мм. – для дітей, довжина – 23-30 мм. для дорослих і 18-25 мм. для дітей.

Що ж до дитячих зубних щіток, то вони повинні відповідати наступним вимогам:

 • Маленька голівка, що відповідає розміру зубного ряду дитини.
 • М’яка чи дуже м’яка щетина.
 • Велика, зручна для захоплення і приваблива для дитини ручка.
Різноманіття дитячих зубних щіток
Різноманіття дитячих зубних щіток

А це спеціальне пристосування для чищення перших зубів і м’якого масажу ясен у найменших Infa-Dent (Laclede Professional Prod.). Являє собою щітку, яка надягається на палець дорослого.

%d0%b3%d1%96%d0%b3%d1%96%d1%94%d0%bd%d0%b0_36

Ручки зубних щіток мають бути досить широкими і довгими для забезпечення зручності і міцного захоплення. Вони можуть бути різних форм і розміру.

Ручки розкладних дорожніх зубних щіток (типу Travel) забезпечують можливість вкладати в них голівку щітки для портативності і запобігання забрудненню під час транспортування.

%d0%b3%d1%96%d0%b3%d1%96%d1%94%d0%bd%d0%b0_37

Для осіб з порушенням рухової функції пальців рук застосовуються різні насадки на ручку зубної щітки, що покращують її захоплення й утримання. Такі насадки можуть мати різну форму – кулі, масивного валика, декількох рифлених кілець та інші.

Шийка зубної щітки може бути пряма, розташована під кутом або гнучка. Щітки з гнучким з’єднанням автоматично регулюють ступінь тиску на зуби і ясна, що покращує масажні і очищувальні властивості щітки. На жаль, у багатьох зубних щітках не передбачене таке з’єднання, і при чищенні зубів тиск на них не знижується, що надалі може стати причиною травмування слизової оболонки та навіть її запалення.

Випускаються щітки, які мають жорсткі шийки, але допускають зміну форми самим користувачем – після занурення в гарячу воду чи просто тиском руки.

Варто зазначити, що в наш час у продажу з’явилася безліч підробок зубних щіток, які зовні дуже схожі на оригінальні. Але результати їх використання можуть бути дуже плачевними:

 • інфікування зубоясенних кишень,
 • оголення кореня зуба,
 • кровоточивість ясен,
Кровоточивість ясен
Кровоточивість ясен
 • стоншення емалі зуба і
 • посилення чутливості зубів, що викликає дискомфорт.

Слід чітко відрізняти підробку від оригінальної зубної щітки. На прикладі широко розрекламованої і добре відомої щітки “Aquafresh Max Active” розглянемо можливі відмінності.

%d0%b3%d1%96%d0%b3%d1%96%d1%94%d0%bd%d0%b0_39

Як тільки в продаж поступила ця модель, ринок тут же заповнився її двійниками. Але такі засоби індивідуальної гігієни, як зубні щітки, не можуть і не повинні випускатися без тестування, ліцензії і необхідних випробувань. Інакше вони можуть являти загрозу здоров’ю людини. Єдиний плюс у таких щіток, вироблених незрозуміло ким і де, – їх порівняно низька вартість. Але який сенс ризикувати здоров’ям своїх ясен і зубів?

Тому не варто купляти зубну щітку на ринку за підозріло низькою ціною. При її купівлі потрібно уважно оглянути упаковку – на ній мають бути: назва фірми виробника (у нашому випадку це “GlaxoSmithKline”) і поштова адреса. Та і саме забарвлення упаковки часто свідчить про підробку. Після її відкриття можна побачити замість гнучкого з’єднання голівки і ручки (що є оригінальною розробкою “SmithKline Beecham”) муляж, який не виконує покладених на нього функцій.

І, нарешті, найнебезпечніша відмінність, яку, на жаль, не розрізнити неозброєним оком, – це щетина. Справжні щітки “Аквафреш” мають певну кількість щетинок стандартної товщини із закругленими відполірованими кінчиками. Мікротравми ясен, які виникають при чищенні зубів низькоякісними підробками, дуже часто стають причиною розвитку гінгівіту.

Тому для профілактики стоматологічних захворювань краще застосовувати тільки фірмові зубні щітки.

Зберігати зубну щітку краще в сухому і відкритому приміщенні. Не варто ставити всі сімейні приналежності для гігієни порожнини рота в одну склянку. Таким чином, хвороба однієї людини може передатися всім. Міняйте зубні щітки після хвороби з цих самих міркувань.

Після використання зубну щітку слід промити під струменем води, ретельно очищаючи її від залишків їжі, зубної пасти і зубного нальоту, і поставити сохнути в склянку голівкою догори (ні в якому разі не ховайте у всілякі футляри).

* * *

З часом використання щетина зубної щітки зношується – відбувається випадання щетинок, втрата форми, купчастості, укорочення щетинок.

%d0%b3%d1%96%d0%b3%d1%96%d1%94%d0%bd%d0%b0_40

Такі зміни роблять щітку непридатною до подальшого використання і вимагають її заміни. Заміна щітки повинна здійснюватися не рідше ніж один раз у три місяці. Проте швидкість зношування щетини може значно коливатись залежно від сили тиску на неї, частоти використання, використання зубних паст і порошків, індивідуальних особливостей будови зубного ряду.

Визначити термін заміни щітки можна за допомогою кольорових індикаторів зносу щетини. Компанія Oral-B розробила методику індикації ступеня зносу щетини в щітці шляхом знебарвлення забарвлених харчовим барвником щетинок. Стирання в процесі використання щітки призводить до часткового, а потім і до повного знебарвлення цієї ділянки, що свідчить про необхідність заміни щітки. Застосування щіток з індикатором у дітей дозволяє їх батькам контролювати якість проведення цієї процедури самою дитиною.

Зберігання зубних щіток. Зубна щітка легко забруднюється, тому її треба тримати в абсолютній чистоті. Після чищення зубів щітку слід промити під струменем води і ретельно очистити від залишків їжі, зубної пасти і зубного нальоту. Зберігати її треба так, щоб вона могла добре висохнути, наприклад, у склянці голівкою догори. Це помітно знижує кількість мікроорганізмів у щітці, а щетинки зберігають свою твердість і форму.

%d0%b3%d1%96%d0%b3%d1%96%d1%94%d0%bd%d0%b0_40%d0%b0

Ви колись задавались питанням, скільки разів можна наново винаходити зубну щітку? Уявіть собі, за даними статистики з 60-х років ХХ століття було запатентовано більше 3000 моделей зубних щіток!

Попередня стаття

Що означають кольорові смужки на тюбику зубної пасти?

Часто в ЗМІ і соціальних мережах можна побачити інформацію про те, що кольори смужок на тюбиках зубної пасти несуть певну ... Читати далі

Наступна стаття

Електричні (автоматичні) зубні щітки

В усьому різноманітті зубних щіток особливо виділяються автоматичні зубні щітки. Їх відмінності від класичних, мануальних зубних щіток такі великі, що ... Читати далі