Артикулятори: застосування, будова, види

Артикулятор – механічний пристрій, що призначений для відтворення різноманітних рухів нижньої щелепи відносно верхньої.

Артик_1

Артикулятори в стоматології застосовуються для:

  • вибору методу оклюзійної корекції;
  • діагностичного зішліфування зубів;
  • визначення наявності супраконтактів (передчасних контактів) на зубах;
  • усебічної діагностики оклюзії;
  • планування усіх видів стоматологічного лікування;
  • лабораторних етапів виготовлення знімних і незнімних конструкцій зубних протезів.
Будова артикулятора
Будова артикулятора

Артикулятор складається з утримувачів моделі, верхньої і нижньої рами, які з’єднуються за допомогою суглобового механізму, різцевої підставки (столика), в яку упирається різцевий стержень для встановлення висоти оклюзії (вертикальної відстані між рамами), і фіксатора стержня.

Суглобовий механізм імітує рухи в скронево-нижньощелепному суглобі, а стержень з підставкою забезпечують відтворення переднього і бічного різцевих шляхів.

Таким чином, у пристрої артикулятора передбачений задній (суглобовий механізм) і передній (різцевий стержень і підставка) обмежувальні компоненти рухів нижньої щелепи.

Існують різні артикулятори, але всі вони діляться на чотири основні типи:

  1. прості шарнірні артикулятори (оклюдатори);
  2. середньоанатомічні;
  3. напіврегульовані;
  4. повністю регульовані чи універсальні.

У простому шарнірному артикуляторі можна виконати тільки шарнірні рухи, а будь-які бічні рухи виключені. Отже, використовувати такий артикулятор можна лише як наочний посібник для студентів.

Оклюдатор
Оклюдатор

Середньоанатомічні артикулятори мають фіксовані суглобові і різцеві кути. Середньоанатомічний артикулятор фірми Amann Girrbach має фіксований горизонтальний суглобовий кут Бенетта – 20°, встановлений кут сагітального суглобового шляху – 35°.

Середньоанатомічний артикулятор Artex CN фірми Amann Girrbach
Середньоанатомічний артикулятор Artex CN фірми Amann Girrbach

Кут трансверзального (бічного) суглобового шляху (кут Бенетта) виникає при бічних рухах нижньої щелепи. Це кут між сагітальною площиною і шляхом балансуючої головки СНЩС. Зазвичай складає 15-20° (середньоанатомічний показник 17°).

Рух СНЩС у горизонтальній площині
Рух СНЩС у горизонтальній площині

Сагітальний суглобовий шлях – рух суглобових головок вниз та вперед по заднім скатам суглобових горбиків при зміщенні нижньої щелепи з центральної в передню оклюзію. Кут, що виникає, між траєкторією висування нижньої щелепи та Камперівською горизонталлю – це кут нахилу сагітального суглобового шляху. Зазвичай він складає 33-35°.

Артик_4

Напіврегульовані артикулятори містять механізми, що відтворюють суглобові (бічний і сагітальний суглобовий шлях) і різцеві шляхи, які можна налаштувати за середньоанатомічними даними, а також за індивідуальними кутами цих шляхів, отриманих у пацієнта.

Напіврегульований артикулятор Artex CT фірми Amann Girrbach
Напіврегульований артикулятор Artex CT фірми Amann Girrbach

Для налаштування повністю регульованих артикуляторів потрібні аксіографічні записи рухів нижньої щелепи.

Універсальний артикулятор Artex CR фірми Amann Girrbach
Універсальний артикулятор Artex CR фірми Amann Girrbach

При виборі артикулятора необхідно визначитися з рівнем і об’ємом робот, які необхідно провести в артикуляторі. Виготовлення ортопедичних конструкцій великої протяжності, тотальних реставрацій, аналіз патологічних і аномальних прикусів за визначенням пов’язаний з необхідністю оцінки вертикальних і горизонтальних співвідношень щелеп в універсальному артикуляторі.

Слід зазначити, що багато чинників обмежують роботу артикуляторів, вони є жорсткими механічними пристроями. Навіть за допомогою високоточного індивідуального програмування неможливо отримати повну картину фізіологічної рухомості зубів і сприйнятливості тканин скронево-нижньощелепного суглоба. Точність і стабільність артикуляторів, передусім будова їх механічних просторових поверхонь, не гарантує точності відтворення рухів нижньої щелепи. Точність імітації рухів нижньої щелепи обмежується також можливістю деформації застосовуваних матеріалів (матеріали для моделі, відбиткові маси, матеріали для реєстрації оклюзії). У зв’язку з цим кожна протезна конструкція повинна ретельно перевірятися в умовах оклюзії і артикуляції в порожнині рота пацієнта.

Перенесення положення моделі верхньої щелепи в артикулятор можливе декількома методами:

1. За допомогою переносного столика (це можна побачити на запропонованих відео)

Перенос показань з лицевої дуги в артикулятор:

Загіпсування верхньої щелепи в артикулятор:

2. За допомогою переносної штанги:

Артик_5

3. Установка лицьової дуги з прикусною вилкою і перехідним пристроєм безпосередньо в артикулятор

Артик_6

Більш докладно про перенесення положення моделі верхньої щелепи в артикулятор див. у статті: Перенесення параметрів пацієнта в артикулятор

Попередня стаття

Реєстрація параметрів за допомогою лицьової дуги

Лицьова дуга – необхідний інструмент для стоматологів-ортопедів і зубних техніків. При використанні середньоанатомічної лицьової дуги розташування шарнірної вісі вибирається довільно, ... Читати далі

Наступна стаття

Огляд артикуляторів

Огляд артикуляторів Artex від Amann Girrbach (Австрія)   Легкий і ергономічний, матеріал карбон + металевий сплав Особлива точність симуляції рухів ... Читати далі