Як закріплюються в роті знімні протези

Закріплення знімних протезів у ротовій порожнині може здійснюватися наступним чином:

1. Знімні протези можуть закріплюватися кламерами – металевими гачками, які “тримаються” за опорні зуби, що примикають до дефекту зубного ряду.

%d0%be%d1%80%d1%82%d0%be%d0%bf%d0%b5%d0%b4%d1%96%d1%8f_14

Виготовляються кламери з благородних металів або нержавіючої сталі. Матеріали повинні мати високі пружні властивості, внаслідок чого кламер відмінно тримає протез у ротовій порожнині при розмові, під час їжі і т. д. Цей тип кріплення застосовується в акрилових та бюгельних знімних протезах.

2. Знімні протези можуть кріпитися за допомогою атачменів – замкових кріплень, що складаються з двох елементів.

Бюгельний знімний протез із замковою фіксацією
Бюгельний знімний протез із замковою фіксацією

Один з таких елементів розташований усередині основи (базису) протеза чи штучного зуба, а другий – на корені зуба чи на опорному зубі, вкритому коронкою. Цей спосіб у порівнянні з кламерами має декілька плюсів – прекрасні естетичні властивості, бо таке кріплення непомітне, і більшу надійність. Недоліком даної системи фіксації є відносна складність її виготовлення, що відбивається на ціні цієї конструкції.

3. Уже згадані дентоальвеолярні кламери, що знайшли широке використання для закріплення термопластичних протезів, через якісну фіксацію, непомітність та простоту у виготовленні.

%d0%be%d1%80%d1%82%d0%be%d0%bf%d0%b5%d0%b4%d1%96%d1%8f_14%d0%b22

3. Фіксація знімних протезів на імплантатах. Зазвичай при такому способі фіксації використовується замкове кріплення, а встановлений імплантат виконує роль опорного зуба.

Такий спосіб кріплення знімних протезів краще застосовувати для фіксації повних пластинкових протезів – зубних протезів, що виготовляються на беззубі щелепи. Таку назву ці протези отримали через те, що вони заміщують повну відсутність зубів.

Повний знімний протез з опорою на імплантатах
Повний знімний протез з опорою на імплантатах

5. Закріплення повних зубних протезів здійснюється за рахунок якісного відтворення основою (базисом) протеза рельєфу м’яких тканин порожнини рота, на яких він власно розміщується. Такому закріпленню протезів сприяє вологе середовище ротової порожнини. Щоб краще зрозуміти даний вид фіксації, достатньо провести один натурний експеримент: спробуйте роз’єднати два куска скла, які перед стулюванням змочили. Для цього вам прийдеться докласти певних зусиль. Щось подібне відбувається із закріпленням повних пластинкових протезів. Крім того, фіксації такого виду зубних протезів сприяє рельєфність тканин, на яких він розміщатиметься. Чим більше рельєфна поверхня, тобто чим краще зберігся альвеолярний відросток, в якому розміщувалися зуби, тим якіснішою буде фіксація, і навпаки.

Також утриманню повного протеза в ротовій порожнині сприяє встановлення імплантатів, до яких буде кріпитися протез. Але така фіксація залежить від медичних показників для встановлення імплантатів, а також фінансових можливостей пацієнта, так як імплантація не самий дешевий вид зубного протезування.

І наприкінці хотілося додати наступне: як би не був якісно виготовлений зубний протез (знімний чи незнімний), він не зможе повноцінно замінити здорові природні зуби (виключенням з цього правилу хіба може бути імплантація). Так що в цьому випадку краще слідувати народній мудрості: “Бережи одяг знову, а зуби – змолоду”.  🙁

І наприкінці, трохи історії:

%d0%be%d1%80%d1%82%d0%be%d0%bf%d0%b5%d0%b4%d1%96%d1%8f_14%d0%b4

Зубний протез Джорджа Вашингтона, який ви бачите на світлині, – музейний експонат Школи стоматології при Мерілендському Університеті. Частина штучних зубів виточена із слонового бивня і ікла гіпопотама, а частина – спеціально відформовані натуральні зуби коня і осла. Верхній і нижній протез скріплені золотими пружинками.

%d0%be%d1%80%d1%82%d0%be%d0%bf%d0%b5%d0%b4%d1%96%d1%8f_14%d0%b42

Попередня стаття

Термопластичні знімні протези

Термопластичні знімні протези (або нейлонові протези) для багатьох людей нове поняття, оскільки всім відомо, що знімні зубні "пластини" обов'язково жорсткі ... Читати далі

Наступна стаття

Догляд за знімними протезами

Знімні протези лежать на ясенній поверхні щелепи і створюють погано омивані зони, тому вони вимагають періодичного чищення. Взагалі, необхідно чистити ... Читати далі