Термопластичні знімні протези

Термопластичні знімні протези (або нейлонові протези) для багатьох людей нове поняття, оскільки всім відомо, що знімні зубні “пластини” обов’язково жорсткі та незручні. Але на сьогоднішній день широкого використання в стоматологічній практиці знайшли знімні протези, основа яких (так званий базис) виготовляються з напівжорстких чи м’яких нейлонів. Вони більш комфортніші і тому стали бажаною альтернативою.

Знімний протез з м'якого нейлона
Знімний протез з м’якого нейлону

Варто зазначити, що протези з м’яких нейлонів можна використовувати лише обмежений період часу (як правило не більше півроку), через пористість даного матеріалу.

Пористість погіршує гігієнічність протезу: матеріал базису всмоктує харчові залишки і внаслідок цього протез стає розсадником хвороботворних бактерій та джерелом неприємного запаху з рота. Крім того, з часом м’які нейлони втрачають свої фізико-механічні властивості – стають жорсткими. Усі ці недоліки призвели до того, що по популярності м’які нейлони поступилися місцем напівжорстким нейлонам, які позбавлені вищезгаданих негативних властивостей.

Але попри всі негативні властивості в м’яких нейлонів є один істотний плюс, який у деяких випадках з надлишком перекриває всі його недоліки – це їх еластичність. Адже деякі люди в силу певних обставин можуть користуватися лише такими протезами, тобто для них такі протези не мають альтернативи. Так що ці протези залишаються затребуваними: адже вони викликають меншій дискомфорт у порівнянні з іншими різновидами знімних протезів і єдиний недолік у цьому випадку – необхідність переробляти ці протези час від часу.

Певним аналогом таких протезів можуть слугувати акрилові пластинкові протези із м’якою підкладкою. Тобто в таких протезах у певних ділянках випилюють фрагмент пластмасової основи (базису), який замінюють на еластичну підкладку із спеціальної еластичної пластмаси. Подібні протези також потребують з часом заміни еластичної підкладки через втрату її еластичних властивостей. Але на відміну від м’яких нейлонів, замінюється лише еластична підкладка, а не весь протез, що менш витратне для пацієнта. Проте акрилові пластинкові протези із м’якою підкладкою не знайшли широкого використання в порівнянні з м’якими нейлоновими протезами.

Напівжорсткі нейлонові протези

%d0%be%d1%80%d1%82%d0%be%d0%bf%d0%b5%d0%b4%d1%96%d1%8f_13%d0%b0

Як вже зазначалося напівжорсткі нейлонові протези позбавлені характерних негативних властивостей, що притаманні м’яким нейлонам. Поліпшені властивості цієї групи матеріалів допомагають виготовленим з них протезам витримувати не лише високу напругу і тиск, але і вплив хімічних речовин, і підвищену вологість. Протези з нейлону також безпечніші і в плані алергії, тому можуть використовуватись, навіть якщо в пацієнта підвищена чутливість до вінілу, акрилу, металу і латексу. Крім того, вони практично не вбирають у себе мікроорганізми, що покращує їх гігієнічність.

Зовнішній вигляд напівжорстких зубних протезів естетичний завдяки їх напівпрозорості і маскуванню під колір ясен, і невидимій для сторонніх фіксації дентаальвеолярними гачками (кламерами) – про них мова піде в наступному розділі. Ці конструкції в нейлоновому протезі зроблені не з металу, як в акрилових протезів, а з того ж матеріалу, що і протез, тому невідмітні за кольором від ясен. Крім того цим гачкам притаманна еластичність на відміну від жорстких металевих гачків.

Через більшу еластичність матеріалу, нейлонові протези більш зручні у використанні в порівнянні із звичайними акриловими протезами. Усе це сприяє швидкому звиканню до нейлонового протеза і використанню його більш тривалий час.

Напівжорсткими нейлоновими протезами можна заміщати дефект зубного ряду будь-якої протяжності: від втрати одного зуба до їх повної відсутності.

Знімні протези з напівжорстких нейлонів
Знімні протези з напівжорстких нейлонів

До речі м’якими нейлоновими протезами не можна заміщувати повну відсутність зубів.

Таким чином, напівжорсткий нейлоновий протез має істотні переваги перед іншими видами знімних протезів – бюгельними, не кажучи вже про предків – акриловими протезами.

Попередня стаття

Знімні зубні протези - ставлення без упередження

Дуже багато людей, які потребують протезування і відновлення зубного ряду, дуже неприязно ставляться до знімних зубних протезів. "Ви що, пропонуєте ... Читати далі

Наступна стаття

Як закріплюються в роті знімні протези

Закріплення знімних протезів у ротовій порожнині може здійснюватися наступним чином: 1. Знімні протези можуть закріплюватися кламерами - металевими гачками, які ... Читати далі