Життєвий вибір

Загальне_12_1

У своїй практичній діяльності часто приходилося спостерігати, що студенти вступивши до навчального закладу власне не розуміють, що являтиме собою їхня майбутня професія. Будучи викладачем середнього медичного навчального закладу (якого самого можете узнати в рубриці про нас) часто приходилося стикатися з тим фактом, що в багатьох студентів, які пересвідчувались, що являтиме собою їхня майбутня професія і з чим вони стикатимуться у своїй майбутній професійній діяльності, явно пропадала наснага до навчання і доучувалися вони просто заради отримання диплома, а не оволодіння певною спеціальністю. І здається мені, проблема ця стосується не тільки середніх медичних навчальних закладів, але й освіти в Україні в цілому – багато студентів вчаться заради самого навчання, виявляється студент може бути професією.

Тому для можливого запобігання виникнення у вас подібної ситуації хотілося сказати кілька слів стосовно спеціальностей, що мають відношення до стоматології. Так би мовити на замітку, щоб ви розуміли про що йде мова, коли почуєте про ту чи іншу спеціальність. Отже.

Почнемо із зубних техніків.

Загальне_12_2

Термін навчання – 2 роки (після 11 класів) або ж 3 роки (після 9 класів). Їхня спеціалізація – виготовлення різноманітних зубних протезів (зубним протезам на цьому сайті присвячена окрема рубрика). З чим стикатиметься технік у своїй професійній діяльності? Принцип простий: хочеш заробити – треба працювати (в українських реаліях – часто по ночах, що втім, не скасовує роботи в день. – Чому таке відбувається? – Уся справа в нашій ментальності – цій темі присвячена окрема стаття). Окрім того, зубний технік – це передусім не медична, а технічна спеціальність – дівчатам на замітку. До того ж доволі брудна, шкідлива (у роботі використовуються луги, кислоти та інші агресивні речовини; обробка металу та кераміки – теж не поліпшують здоров’я, втім, варто зазначити, що робота на автосервісі буде більш брудною і шкідливою) і вимагає усидливості. Ці аспекти треба врахувати, якщо ви чи ваші близькі (знайомі) вирішили стати зубним техніком.

Наступна спеціальність: лікар-стоматолог.

Загальне_12_3

Термін навчання 5 років + 2 роки інтернатури, якщо ж плануєте працювати в державній медичній установі – ще півроку спеціалізації: терапія, хірургія, ортопедія чи дитяча стоматологія.

Як бачите, термін навчання значно більший, вчитися значно складніше в порівнянні із зубними техніками, які навіть латині не вчать і проходять анатомію лише черепа (хто вчив загальну анатомію – зрозуміє). З чим стикатиметься стоматолог у своїй професійній діяльності? – Зі складними українськими стоматологічними реаліями, тобто коли в багатьох людей міститься смітник у роті. Ну не дбає більшість наших співвітчизників за стан своєї ротової порожнини, що призводить до сумних наслідків – цій темі присвячена окрема стаття). Які ще можуть бути негаразди в практичній роботі? – Лікар-стоматолог безпосередньо працює з людьми, що несе в собі певні ризики. І не тільки хамство, а також ризик зараження інфекційними захворюваннями (це може бути грип, а також – гепатит і сифіліс. І це не жарт). Також можливий летальний випадок пацієнта в стоматологічному кріслі, наприклад, внаслідок неприйняття анестетика. Ясна річ, це крайні і рідкісні випадки, проте не можна зневажати ними.

Остання суто стоматологічна спеціальність, яку ми розглянемо – це «Зубний гігієніст». Ця спеціальність відносно нова в українських стоматологічних реаліях – вона з’явилася у 2008 році на заміну спеціальності «Зубний лікар» (не плутати із лікарем-стоматологом, на відміну від лікаря-стоматолога, зубний лікар має середню медичну освіту і може проводити лише терапевтичне лікування). Заміна спеціальностей проводилася з причини відсутності спеціальності «Зубний лікар» як такої за кордоном, чи як казали ще нещодавно, в країнах дальнього, а тепер і ближнього зарубіжжя. Термін навчання «Зубного гігієніста» – 3 роки (після 11 класів) або ж 4 роки (після 9 класів). Їхня спеціалізація – проведення гігієнічних заходів з профілактики стоматологічних захворювань: первинний огляд ротової порожнини, професійна гігієна (зняття зубних відкладень (зубного каменю)), санітарно-просвітницька робота серед населення, зокрема в школах. Ця спеціальність дуже актуальна в країнах Заходу в умовах страхової медицини, де стоматологія переважно носить профілактичний характер, а в українських реаліях вона ще не знайшла такого попиту, і тому зубні гігієністи частіше працюють асистентами лікаря-стоматолога.

Лікар-стоматолог зліва на світлині, асистент лікаря - з правого боку, пацієнт - посередині
Лікар-стоматолог зліва на світлині, асистент лікаря – з правого боку, пацієнт – посередині

Також асистентами лікаря-стоматолога можуть працювати медсестри (фельдшери), а також зубні техніки (хороша пропозиція для дівчат, які зрозуміли, що професія зубного техніка не їх профілю). Для того, щоб працювати асистентом лікаря-стоматолога в державних медичних закладах необхідно пройти професійно-орієнтовані курси, що проводяться на базі середніх медичних навчальних закладів (медучилищ та медичних коледжів).

У принципі, це все, що хотілося сказати стосовно стоматологічних спеціальностей.

Матеріал підготував: Михайло Лукін

Попередня стаття

Чи завжди біль у ротовій порожнині свідчить про хворий зуб?

Коли пацієнт звертається із скаргою на зубний біль, лікар проводить ретельний огляд ротової порожнини і робить рентген зуба. Іноді стається, ... Читати далі

Наступна стаття

Неприємні наслідки

В одній з попередніх статей мова йшла про сумні українські стоматологічні реалії, а саме про причини, чому в деяких людей ... Читати далі