Лікування хвороб пародонта

Один з етапів хірургічного лікування пародонтита
Один з етапів хірургічного лікування пародонтита

У лікуванні хвороб пародонта передусім важлива постановка діагнозу, що деколи важко здійснити через подібну симптоматику захворювань.

Після постановки діагнозу, визначається чинник, що призвів до захворювання, адже хвороби пародонта викликає не тільки незадовільна гігієна ротової порожнини, але і ряд хвороб організму, а також сукупність інших чинників.

Часто усуваючи причину хвороби можна досягнути мети лікування. Зокрема до цього можна віднести:

  • видалення зубних відкладень;
  • припинення застосування деяких медикаментів, що провокують гіпертрофічний гінгівіт;
  • корекцію ортодонтичних чи ортопедичних апаратів, які спровокували розвиток гінгівіту або пародонтита;
  • вибіркове пришліфовування зубів для усунення травматичного змикання зубів (травматичної оклюзії);
  • ліквідацію гормональних порушень у разі гіпертрофічного гінгівіту юнацького віку;
  • лікування цукрового діабету тощо.

Так видалення зубних відкладень і всіх  чинників, які сприяють його накопиченню є надзвичайно важливим етапом лікування захворювань тканин пародонта. Це дозволяє підтримувати тканини пародонта у відносно здоровому стані за наявності травматичних перевантажень.

Лікування гінгівіту

%d1%82%d0%b5%d1%80-%d0%bf%d0%b0%d1%80%d0%be%d0%b4%d0%be%d0%bd%d1%82_27

При лікуванні гінгівіту, у першу чергу звертають на гігієну ротової порожнини: проводять професійне чищення зубів з видалення зубного каменю, а також призначають регулярні полоскання антисептичними розчинами після прийому їжі.

Активне застосування антисептиків знижує концентрацію мікрофлори, сприяє видаленню нальоту, злущенню епітелію, створює несприят­ливі умови для життєдіяльності хвороботворних мікроорганізмів.

Також бажане використання зубної пасти, в якій містяться екстракти трав і м’якшої, менш травматичної для ясен, зубної щітки.

Із засобів народної медицини, що мають протизапальну, протинабрякову дію, застосовують настоянки лікарських трав (шавлії, календули, ромашки, деревію, евкаліпта та ін.).

При лікуванні гіпертрофічного гінгівіту використовується протизапальна терапія з усуненням подразнювальних чинників.

Загальна терапія включає вітамінотерапію та лікування захворювань, які спричинили появу гінгівіту.

Місцеве лікування набрякової (гранулювальної) форми гіпертрофічного гінгівіту після усунення подразнювальних чинників передбачає використання антисептиків, рослинних і протизапальних препаратів, а надалі (через 2-3 відвідування) і протинабрякових ліків.

За відсутності належного ефекту від усіх вишенаведених методів показане хірургічне видалення гіпертрофованої тканини.

Лікування пародонтита

Шинування зубів при пародонтиті
Шинування зубів при пародонтиті

При лікуванні пародонтита слід пам’ятати, що, на відміну від гінгівіту, не можна досягнути відновлення уражених тканин –  втрачену кістку альвеолярного відростка не можна відновити, проте можна зупинити процес цього небезпечного захворювання, досягнути стабілізації процесу (ремісії); а також ущільнити кісткову тканину, здійснити її ремінералізацію, і зняти запалення ясен.

Залежно від ступеня ураження зубів, лікарі рекомендують відповідний спосіб лікування. А починається лікування пародонтита з обстеження пацієнта. На цьому етапі дуже важливо визначити шкідливі звички, хронічні захворювання, спадковість. Також звертається увага на гігієнічний стан ротової порожнини.

Лікування проводиться консервативним або хірургічним способом. При консервативній терапії проводиться видалення зубного нальоту і зубного каменю, очищення зубів, спеціальна протизапальна терапія. До хірургічного лікування відноситься закрита і відкрита форма кюретажа ясенних кишень та інші профілактичні оперативні процедури.

Також при потребі поводиться шинування зубів (накладення шин для того, щоб зафіксувати зуби і запобігти їх подальшому розхитуванню).

Пацієнту призначають полоскання рота настоями трав.

Якщо ж клінічна картина попри лікування не змінюється, то постає питання про необхідність видалення зруйнованих зубів.

Крім того, є ряд системних захворювань, які проявляються на пародонті. У таких ситуаціях перевага віддається лікуванню загальних захворювань, а локальне лікування проводиться для послаблення симптомів проявів хвороби.

На останок варто додати, що пародонтит – одне із серйозних захворювань, що загрожує видаленням зубів. При появі вищеназваних симптомів пародонтита необхідно терміново звернутися до лікаря-стоматолога. І в жодному разі на займайтеся самолікуванням антибіотиками чи народними засобами, це може стати причиною загострення хвороби.

Лікування пародонтозу

У зв’язку з тим, що на тлі пародонтозу провідним патологічним чинником є дистрофічні зміни тканин пародонта, лікування здійснюється переважно для послаблення симптомів проявів цієї хвороби.

З цією метою проводиться:

  • сповільнення дистрофічних процесів у тканинах пародонта;
  • профілактика запальних ускладнень;
  • усунення каріозних уражень зубів;
  • лікування наявних у пацієнта загальних захворювань.

Лікування пародонтозу спрямоване на нормалізацію тканинного обміну, поліпшення окисно-відновних процесів, ліквідацію або зниження підвищеної чутливості оголених шийок і коренів зубів, нормалізації оклюзії (вибіркове пришліфовування, раціональне протезування і шинування).

Також хворому призначається загальноукріплююча терапія, оскільки велике значення має посилення здатності тканин до відновлення (регенерації). Призначаються препарати, що покращують регенераційні процеси і кровообіг у пародонті (масаж ясен).

Попередня стаття

Пародонтоз

Пародонтоз — це дистрофічний генералізований процес, який уражає всі елементи пародонта. Він діагностуються у 4—5% хворих з патологією пародонта. Незважаючи ... Читати далі

Наступна стаття

Профілактика захворювань пародонта

Так виглядають здорові ясна Для профілактики гінгівіту і пародонтита необхідні усунення і попередження накопичення зубного нальоту, ... Читати далі