Дуже багато пацієнтів, хто відвідував стоматолога ще за радянських часів, мають величезний страх перед лікуванням зубів. Адже кілька десятиліть тому лікування дійсно було болісним, а за наявності серйозних проблем із зубами, лікарі віддавали перевагу їх видаляти, ніж намагатися відновити. А якщо врахувати, що раніше анестезія не діяла так добре, як зараз, то страх перед лікарями цілком виправданий.
Сучасна стоматологія має велику кількість якісних і безпечних методів лікування зубів для відновлення їх цілісності. Адже сьогодні стоматологи вважають за краще продовжити термін служби зубів до максимуму, а не видаляти їх за кожної слушної нагоди. Але все таки якщо зуб зруйнований настільки, що не підлягає ні лікуванню, ні наступній реставрації, все ж показане його видалення.
Видалення зубів: показання
- при серйозних захворюваннях зубів: кістах і гранулемах, гострому або хронічному пульпіті, коли вилікувати зуби неможливо
- при підготовці до імплантації зубів
- перед установкою протезів або брекетів, якщо частина зубів заважає проведенню якісного лікування
- при неправильному рості зубів мудрості
- при рухомості зубів – коли зв’язки, що утримують його в комірці, зруйновані пародонтитом або періодонтитом.
Ускладнення після видалення зубів
Видалення зубів – складна хірургічна операція, яка вимагає до себе уваги як з боку лікаря, так і самого пацієнта. Після видалення зуба на яснах утворюється згусток крові – невелика грудочка, яка сприяє швидкому загоєнню тканин. І основні проблеми можуть виникнути саме через її пошкодження.
- суха лунка: викликається пошкодженням згустку крові. Може з’являтися в результаті неправильного чищення або при вживанні занадто твердих продуктів. Тут провина лежить повністю на самому пацієнтові – необхідно бути вкрай уважним, щоб не зачіпати грудочку і не дати їй зникнути. Інакше з’явиться дуже неприємний присмак і запах з ротової порожнини, лунка стане сухою і стягнутою, ранка занадто довго гоїтиметься. Знадобиться використання компресів із спеціальними лікарськими розчинами
- кровотеча: вважається нормальним процесом, якщо тривалість не перевищує 2-4 годин. Зупинити кровотечу можна за допомогою прохолодного компресу (накладати з боку щоки), а також фіксації ватного тампона на ділянку ранки. Якщо кровотеча триває більше 3-4 годин поспіль, необхідно негайно зв’язатися зі своїм стоматологом
- набряки тканин: після видалення зубів може виникнути невелика пухлина ясен або щоки. Це також абсолютно нормальний процес, оскільки сталося ушкодження тканин і вони таким чином реагують на механічну дію. Якщо пухлина не спадає на другу добу, звертайтеся до лікаря
- альвеоліт: запалення лунки видаленого зуба виникає за відсутності належної гігієни після операції і при ушкодженні згустку крові. Характеризується проникненням бактерій у внутрішні тканини. Потрібне медикаментозне лікування

- ушкодження сусідніх зубів: виникає при складному видаленні зубів, особливо зубів мудрості, що не показалися на поверхні. Характеризується гострим болем, проходить, як правило, з часом самостійно (за умови забиття зубів, а не їх вивиху або навіть перелому)
- запалення тканин усередині лунки: наприклад, унаслідок наявності уламку кореня або не видаленого інструменту. Природно, це винятково лікарська провина. Проявлятися це ускладнення може у вигляді набряку тканин, гострого болю. Знадобиться розкриття ясен, видалення чужорідного тіла, антисептична обробка ранки
- перелом щелепи: виникає украй рідко і виключно при складному видаленні зубів. В основному в літніх пацієнтів, або маленьких дітей, коли кісткова тканина не до кінця зміцніла, або з віком перестала бути такою міцною.
У цілому повне загоєння ранки проходить впродовж 10-14 днів.
Як запобігти ускладненню після видалення зубів?
- виключаємо будь-які фізичні навантаження після проведення операцій, як мінімум на 2-3 дні;
- їжа має бути тільки теплою, за можливістю – не занадто твердою;
- пережовувати продукти необхідно на протилежному боці від видаленого зуба;
- у перші декілька годин, коли кров’яний згусток тільки утворюється, треба лише полоскати ротову порожнину звичайною водою (чи з додаванням солі – 1 ложка на склянку теплої води), на другу добу чистити зуби можна щіткою, але м’якою і вкрай акуратно. Освіжаючі розчини використовувати не рекомендується – вони можуть лише викликати роздратування тканин.
Крім того, для зменшення больових відчуттів необхідно робити холодні компреси з боку щоки, обов’язково полоскати антисептичними розчинами, призначеними лікарем. При сильному болі рекомендується вживання знеболюючих засобів.
Чим небезпечна відсутність зубів?
Після видалення одного або декількох зубів після загоєння рани обов’язково треба зайнятися питанням їх відновлення. Адже відсутність зубів позначається не лише на красі посмішки, але і на порушенні жувальної функції, стані усього зубного ряду – сусідні зуби зміщуватимуться в бік порожнього простору. Якщо ви жуватимете тільки на одній стороні, збільшиться навантаження на протилежні зуби, що відгукнеться навіть зміною симетрії обличчя. Крім того, у місці видаленого зуба вмить почнеться процес скорочення кісткової тканини (її атрофії), яка перестане отримувати звичне навантаження. Тому дуже важливо відразу ж після видалення зубів приступити до процесу протезування.
Профілактика видалення зубів
Зуби – індикатор загального стану здоров’я організму. Щоб вони не хворіли, треба правильно проводити гігієну ротової порожнини, а також правильно харчуватися, приймати вітаміни і провадити здоровий спосіб життя.
Для того, щоб знизити ризик втрати зубів, їх треба лікувати на початковому етапі розвитку хвороб. Ідеально якщо стоматолог проводить регулярну діагностику і професійне чищення ротової порожнини не рідше ніж раз у півроку.
Ваші зуби можуть бути здоровими і красивими, якщо ви про них піклуватиметеся. Пам’ятайте, профілактика завжди краща, ніж лікування, і тим більше видалення!