Комплекси виносяться за… дужки

Існує чимало способів заробити патологію прикусу. По-перше, її легко отримати в спадок – відомі королівські династії з явно вираженими аномаліями щелеп, зафіксованими придворними живописцями, наприклад Веласкесом (портрети іспанського короля Філіпа IV і його дітей – інфанта Маргарити, інфантів Фердінанда і Бальтазара Карлоса). По-друге, неправильний прикус досягається завдяки штучному вигодовуванню з невдало підібраними сосками або ж смоктанню пальців. У дітей по-старше такий прикус дає звичка гризти нігті, ручки, олівці та інші несмачні предмети.

Але основна проблема для прямизни зубів – перенесені в ранньому віці хвороби горла і носа, аденоїди, алергічний риніт, діатез. Порушене носове дихання змінює форму щелеп і, отже, напрям росту зубів. І це проблема не лише естетична. Хоча від кривих зубів ще ніхто не помер, при неправильному прикусі порушується робота різних груп м’язів щелепно-лицьової ділянки, що може колись закінчитися, приміром, болями в суглобах

Перевірити алгебру гармонією

Патологія прикусу стара як світ – учені знаходять дефекти розташування зубів у людей, що жили багато віків тому. Древня проблема має таке ж допотопне рішення – скобки. Виправляти неправильно розташовані зуби намагалися ще в Стародавньому Єгипті. Причому методика була практично тією ж – золотий дріт, що закріплювався на зубах.

Незважаючи на уявну простоту, продумати і реалізувати програму приведення щелепи в порядок може лише досвідчений лікар-ортодонт. Окрім знань у стоматології, ортодонт повинен мати математичне мислення, творчі здібності і почуття прекрасного, оскільки успіх залежить і від точності постановки діагнозу, і від вірної стратегії – єдино можливого плану лікування (а ще від вибору і застосування потрібних технічних засобів і методик).

Для виправлення «неслухняних» зубів існує цілий набір процедур і апаратів. Підручні засоби діляться на механічні, що діють завдяки пружинкам і дугам під тиском, і функціональні – вони у свою чергу впливають на м’язи щелепно-лицьової ділянки і язика. Останні хороші, якщо дитині років 7-10. Вони, приміром, можуть стимулювати або уповільнити ріст щелепи, змінити ширину піднебіння і форму щелепних кісток. А механічні засоби – це передусім знімні пластинки, виготовлені з гіпоалергенної пластмаси, з різною сили тяги і пружинками. Такі апарати зручно знімати перед прийомом їжі, мити, але ефективність їх використання висока в дітей до 12 років – доки формування щелепи ще не завершилося. До того ж діти дуже люблять знімати пластинки за кожної слушної нагоди і забувати їх у найнезручніших місцях. Словом, клопоту не оберешся. А чи можна без них? Можна. Існують і незнімні апарати механічної дії – такі популярні сьогодні брекети.

Шикуйся в ряд!

Брекет-систему (від англійської «дужка») винайшов наприкінці XIX століття американський ортодонт Едвард Енгль. Система складається з безлічі елементів. По-перше, це опорна частина: кільця, що прикріплюються до «далеких», – шостих або сьомих зубів. По-друге, комплект брекетів – замків з особливими пазами для дуги. Пази розташовані під спеціально розрахованими кутами до основи брекета, тобто кожен брекет годиться тільки для конкретного зуба. Останній, найважливіший елемент – нікель-титанова дуга, яка затискається в пазах брекетів. Дуга виготовляється з дроту, який не змінює форми: її можна скручувати чи згинати – вона все одно повернеться в початкове положення. На цій властивості дуги і заснована її дія. Після накладення на зуби вона починає намагатися повернутися до первинної, індивідуально заданої форми – і примушує зуби «йти» із собою, тобто вишукує їх у правильну лінію. Процес це тривалий і копіткий (вирівнювання ведеться по долях міліметра), але при дотриманні всіх правил лікування успіх гарантований у будь-якому віці, навіть у 70 років!

Лікування нерівних зубів за допомогою брекетів давно і широко поширене у світі (особливо в Штатах); у нас розвиток цієї методики почався лише в середині 80-х. Позначалася як дорожнеча лікування за допомогою брекет-системи, так і відсутність професійних знань. Але в останні часи ситуація змінилася. Лікування нерівних зубів за допомогою брекетів стало, по-перше, доступним для ширшого кола, а по-друге – престижним: розташована в роті конструкція в стилі хай-тек свідчить про певний добробут та прагнення до успіху і досконалості. Загалом, у такої людини «усе добре, а скоро буде ще краще».

Зуби в сапфірах або сапфірові брекети

Сьогодні можна знайти брекети на будь-який смак. Металеві, керамічні (підібрані під колір зубів), золоті (вкриті шаром 24-каратного золота в 18 мікрон). Підліткам подобаються різноколірні брекети або замки, в які вставляються крихітні кольорові гумочки. Інші віддають перевагу брекетам, що світяться, – вони так ефектно виглядають у будь-якому нічному клубі. Можна вибирати форму і розмір самих замочків-брекетів – побільше чи поменше.

Найстильніші, але дорожчі – прозорі сапфірові брекети. Їх носили (носять) багато зірок шоу-бізнесу. Ті, кого вигляд металевої гірлянди із замками невимовної краси не вражає, можуть використовувати, так звану, лінгвальну брекет-систему. Вона встановлюється на внутрішній поверхні зубів і тому абсолютно непомітна. Лінгвальна техніка вимагає найвищої кваліфікації лікаря і особливого приладу (паралелометра) – для обчислення точного рівня установки кожного брекета. До речі, брекети всіх систем прикріпляються до зубів тільки особливим клеєм (у жодному разі не цементом!), для кожного виду замків – металевих, сапфірових, керамічних – існує спеціальний клей. Лінгвальна система складніша, а також дещо впливає на вимову (дикторам краще користуватися іншими брекетами); в іншому вона дуже зручна.

Про іриски і морозиво краще забути

Міцно закріпившись на зубах, брекети тихо і непомітно роблять свою благу справу. Через певні проміжки часу лікар-ортодонт активує чи міняє дуги, а також виправляє пошкоджені елементи, бо сьогодні більшість носіїв модних дужок – підлітки: трапляються і падіння, і навіть бійки. Як ні намагайся бути обережним, ролики, футбол та інше активне життя для брекет-системи небезпечні. Таким активним пацієнтам ортодонти пропонують закривати брекети спеціальними захисними пристроями (капами).

Мирні громадяни теж здатні зашкодити своїм брекетам – якщо не виконують пунктуально всі рекомендації лікаря. Вони, ці рекомендації, нескладні, але час забирають. По-перше, систему слід тримати в чистоті: вона повинна буквально блищати. Навіть без всяких дуг і замків чистити зуби за правилами уміють далеко не всі, а з брекетами завдання ускладнюється багаторазово. Гігієнічні процедури потрібно проводити після кожного прийому їжі. Перший етап – чищення звичайною щіткою, потім береться особлива щітка, з V-подібним поглибленням уздовж щетини. Центральні частини щетини такої щітки повторюють контури брекет-системи, завдяки чому очищають і зуби, і виступаючі частини конструкції. Після цього потрібно скористатися спеціальною вузькою щіточкою для чищення брекетів, а щоб очистити простір під дугою, добрі зубні йоржики. Така от непроста процедура. Одне утішає – при подібному ставленні до гігієни ротової порожнини карієс вас не дістане, та і ясна не запалюватимуться.

До раціону тих, хто лікує нерівні зуби, теж пред’являються свої вимоги. «Розумна» дуга, що запам’ятовує форму, розроблена для дії при температурі тіла (36,6 градусів за Цельсієм), на холоді вона втрачає свої властивості. Тому носіям брекетів не слід із поспіхом і жадністю їсти морозиво чи пити крижану колу. Згубні для брекетів також чіпси та іриски, тверді бублики і сушки. А корисну жуйку без цукру від брекетів не відідрати жодними йоржиками, тому свіже дихання доводиться забезпечувати іншими методами. Що до іншого – життя йде як раніше.

Природу можна поправити

При всій привабливості нових дужок розумно завчасно потурбуватися про профілактику: закладка зубів у дитини відбувається на перших місяцях вагітності, і майбутня мама повинна пам’ятати про це. Потім доведеться піклуватися про правильне харчування малюка, достатню кількість твердої їжі. Якщо виникають труднощі з пережовуванням, дитина дихає через рота, день і ніч смокче пальчик – потрібен лікар-ортодонт. Він розробить комплекс лікувально-профілактичних заходів із спеціальними тренажерами і пластинками, які запобігатимуть дуже непростим проблемам у майбутньому.

До речі, великі щілини між зубами, які з’являються в 6-7 років, – зовсім не ознака неправильного прикусу. Просто щелепа нестримно росте, готуючись прийняти великі корінні зуби; потім усе прийде в норму. А спадкові вади можна достовірно виявити у 7-8-літніх: у цей час щосили починають рости корінні зуби.

Здорові зуби вирівнюються в будь-якому віці, навіть за наявності окремих штучних коронок. Непорушні умови – повністю вилікувана ротова порожнина, пильна увага до гігієни, бажання бути красивим і здоровим. Зазвичай лікування займає півтора-два роки. Після зняття дужок і отримання бажаної посмішки потрібне ретельне закріплення результату – інакше зуби з нового прикусу потихеньку «поповзуть» у звичний старий. Тут незамінна прозора шина (капа), яку, втім, можна і зняти іноді – під час прийому їжі чи побачення.

Ортодонтія – це практично стоматологічна психологічна допомога для дітей, оскільки після проходження лікування дитина набуває упевненості у своїй зовнішності і посмішці.

Наприкінці зауважимо, що після ортодонтичного лікування, окрім посмішки, людина набуває впевненості в собі. А заразом – відмінні навички чищення зубів і догляду за ротовою порожниною.

Автор: Щєпєткова Інна

Протипоказання до застосування брекетів

В окремих випадках через деякі фактори застосування брекетів може бути протипоказане, або обмежене.

До таких факторів відносяться:

 • якщо кількість зубів багато менша за нормальну;
 • серйозні проблеми з імунітетом – важкі імунні захворювання, приміром поліміозит, вовчак та ін.;
 • онкологічні та деякі серцево-судинні захворювання;
 • хвороби крові (наприклад, лейкемія);
 • захворювання, які викликають проблеми із загоєнням кісткової системи, як остеонекроз, всілякі дисплазії кісткової  тканини, вроджена остеопатія та ін.;
 • цукровий діабет, патології надниркових залоз, інші захворювання, що відносяться до ендокринології;
 • туберкульоз;
 • психічні захворювання, алкоголізм, наркоманія;
 • ВІЛ і СНІД;
 • венеричні хвороби.

За наявності вищеперелічених умов брекети використовувати протипоказано. Є випадки, коли брекет-системи застосовуються з певними обмеженнями, що накладаються на використовувані для їх виготовлення матеріали або тимчасові проблеми із здоров’ям. У таких ситуаціях грамотні фахівці підбирають брекети так, щоб мінімізувати ризик для здоров’я та усунути протипоказання.

Ось приклади подібних відносних протипоказань:

 • парадонтоз і парадонтит;
 • погана гігієна ротової порожнини;
 • онкологія ротової порожнини;
 • захворювання скронево-щелепного суглоба;
 • бруксизм;
 • присутність імплантатів;
 • алергія, що викликається матеріалами для виготовлення брекет-системи.

Найбільш поширеними проблемами, які виникають при застосуванні брекет-систем для виправлення прикусу, були і залишаються порушення інструкцій лікаря і поганий догляд за ротовою порожниною. Останнє особливо важливе з огляду на те, що будь-яка конструкція перманентного характеру (незнімна) – вимагає посиленої уваги до гігієнічного догляду за ротовою порожниною. Необхідно пам’ятати, що, виправляючи проблеми із зубами, ви не лише набуваєте красиву посмішку,  але і вирішуєте безліч супутніх проблем, тому строгий контроль і дотримання рекомендацій лікаря необхідні складові процесу лікування.

Попередня стаття

Лікування неправильного прикусу

Корекцією прикусу, виправленням неправильно розташованих зубів займається ортодонтія. Дослівно ортодонтія означає "рівні зуби". Рівняння зубних рядів ... Читати далі

Наступна стаття

Історія їжачка, який пройшов профілактичний огляд у стоматолога

Якось відправився іжачок на профілактичний огляд до стоматолога, де йому оглянули всі зубки: Взагалі в їжачка 44 зубика, і виявилося, ... Читати далі