Комплексна реабілітація пацієнта із зубоальвеолярними деформаціями

Планування лікування. Це необхідний етап у проведенні ортопедичної реабілітації пацієнта із зубоальвевеолярними деформаціями. Етап, якому часто не приділяють належної уваги. Чому? Бо його проведення вимагає витрачання додаткового часу і зусиль, що, ясна річ, позначається на кінцевій вартості роботи. А це мало подобається пацієнтам, і завдання лікаря полягає в тому, щоб проінформувати пацієнта про важливість цієї процедури, яка вкрай позитивно впливає на кінцевий результат роботи. Саме це я хочу проілюструвати наступним клінічним прикладом.

Спочатку розглянемо вихідну ситуацію. Побажання пацієнта (точніше, вкрай привабливої пацієнтки J): «Щось зробити із цими зубами». Як свідчать наступні світлини, не дивно, що вона незадоволена наявним станом речей.

Відразу зауважу, що в цій роботі ми вдалися до не зовсім стандартного, трохи складнішого і відповідальнішого підходу до планування лікування.

Світлини до початку реабілітації:

Як можна відразу зауважити, спостерігається невідповідність кольору і форми зубів тим високим критеріям, які сьогодні висуваються стоматологією і суспільством, що примушує вдатися до тотального протезування верхнього і нижнього зубних рядів.

Змикання зубних рядів з правого боку:

А така ситуація спостерігається при змиканні зубних рядів з лівого боку:

Як видно, окрім незадовільного кольору і форми, має місце і відсутність кутніх зубів, що негативно впливає на весь зубощелепний апарат: брак кутніх зубів компенсується пережовуванням їжі фронтальними зубами. Це у свою чергу створює їх перевантаження, що з часом призводить до їх руйнації та втрати.

Таке співвідношення мають ріжучі поверхні фронтальних зубів. Ця фотофіксація необхідна для відтворення такого співвідношення в запланованій ортопедичній конструкції, або ж, як з’ясується згодом, для її покращення в естетичному плані:

А так виглядає стан спокою. «Стан спокою» цілком науковий термін, що описує співвідношення зубних рядів у стані, як можна здогадатися, фізіологічного спокою, коли відбувається розмикання зубних рядів на відстань 2-3 мм. На цей фактор теж слід звертати увагу при плануванні виготовлення певної ортопедичної конструкції. Тим більше при тотальній реабілітації зубних рядів:

Далі фіксуємо картину, що спостерігається із жувальними поверхнями кутніх зубів, точніше тих зубів, які лишилися L (рожева субстанція на світлині знизу – це тимчасова пломба):

Фото оклюзійних поверхонь зубів нижньої щелепи
Фото оклюзійних поверхонь зубів верхньої щелепи

І наостанок, «посмішка» в анфас, перед тим як розпочати комплексну реабілітацію:

Певні клінічні етапи проведення комплексної реабілітації

Попередній аналіз в артикуляторі. Червоним відмічена приблизна лінія оклюзійної площини, а зеленим – позначені горбики, що виступають за рівень нової оклюзійної площини.

Якщо ви не в курсі, оклюзійна площина – це уявна площина, що проходить через ріжучі краї нижніх центральних різців і останні щічні горбики нижніх третіх молярів (зубів мудрості).

У нашому випадку ми беремо до уваги лише кутні зуби і намагаємося створити рівну площину, що в майбутньому покращить користування ортопедичною конструкцією.

Далі, зважаючи на отриманні результати, було проведене попереднє моделювання (Mock-Up) фотополімерним матеріалом за силіконовим ключем, який у свою чергу був отриманий з Mock-Up виготовленим на моделях зубним техніком у лабораторії.

Mock-Up, жувальні поверхні:

Співвідношення зубних рядів у фронтальній проекції:

Співвідношення зубних рядів у бічних проекціях:

А тепер перевірка Mock-Up «у дії», в оклюзіях. Протрузія (передня оклюзія, висування н/щ уперед):

Бічна ліва оклюзія (лівостороння латеротрузія, якщо висловлюватися більш науково):

Правостороння латеротрузія (певно, ви вже знаєте про що йде мова):

Побажання пацієнтки з корекції естетики:

Фінальна посмішка Mock-Up перед тим як приступити до виготовлення фінальної ортопедичної конструкції:

Примірка і фіксація фінальної конструкції

Спочатку проводиться контроль прилягання кожної окремої ортопедичної конструкції:

Перевірка оклюзійних контактів за допомогою артикуляційного паперу:

І знову перевірка виготовлених і зафіксованих ортопедичних конструкцій в оклюзії. Протрузія:

Латеротрузія правостороння:

Латеротрузія лівостороння:

І, нарешті, довгоочікуваний результат. Посмішка після реабілітації.

Співвідношення зубних рядів у фронтальній проекції:

Співвідношення зубних рядів у бічних проекціях:

Автор: Красов Михайло Юрійович, лікар-стоматолог ортопед

Попередня стаття

Комплексна реабілітація посмішки

Класичний і сучасний підходи до протезування Враховуючи високий попит на «красиву посмішку», технології і матеріали для естетичного відновлення зубів постійно ... Читати далі

Наступна стаття

Клінічні аспекти повторного протезування

Довговічність штучних реставрацій в стоматології обмежена певним терміном служби. До необхідності повторного протезування призводять недосконалість технологічних процесів виготовлення ортопедичних конструкцій, ... Читати далі

Файли для скачування

Назва файлу Опис Розмір файлу
pdf Комплексна реабілітація пацієнта із зубоальвеолярними деформаціями
746 КБ