Сучасний стан проблеми відбілювання зубів

Перлинно-білі зуби на цьому етапі розвитку суспільства вважаються невід’ємною приналежністю людської краси. У той же час соціологічні дослідження свідчать, що психічна і фізична привабливість залежить від успіхів в особистому житті, так і досягнень у професійній діяльності. Виходячи із сказаного, медицина, зокрема стоматологія, не може ігнорувати бажання людини бути привабливою.

У зв’язку з цим відбілювання зубів набуває суттєвого значення, маючи мінімальний побічний ефект лікування. Білозуба посмішка характеризує як людину привітнішу і здоровішу, так і особу, що досягла успіху в житті. Тому багатьох пацієнтів цікавить можливість освітлити зуби.

До тих пір, поки в стоматології використовувалися тільки рутинні методи дії на емаль кислотами або перекисом водню, вони не знаходили широкого визнання, аж до кінця 80-х років ХХ ст.

Потреби населення в естетичній стоматології, зокрема у відбілюванні зубів, суттєво зростають останніми роками. Паралельно збільшується число лікарів, що рекомендують вітальне відбілювання, і кількість пацієнтів з позитивним ефектом лікування

Більшість фахівців у галузі стоматології визнають широкі можливості використання методів освітлення зубів. Дійсно, кваліфіковані заходи забезпечують швидкий ефект при збереженні зубів інтактними. Нові технології і сучасні відбілювальні системи відкривають для пацієнта можливість мати білі зуби і блискучу посмішку без дискомфорту, що створюється великим препаруванням твердих тканин і виготовленням ортопедичних конструкцій. Саме тому збільшується число прибічників використання консервативних методів видалення плям із зубної поверхні або корекції незадовільного кольору емалі.

Можна виділити наступні основні типи відбілювальних систем, які широко використовуються в стоматологічній практиці: для професійного застосування в клініці, для домашнього використання під контролем лікаря (із захистом слизової оболонки рота), відбілювальні зубні пасти.

Домашнє відбілювання передбачає дію на зуби перекису карбаміду впродовж декількох годин вдень або впродовж ночі під спеціальною захисною капою.

Відбілювальні зубні пасти є у вільному продажі і проявляють свою ефективність в основному при використанні їх після професійного відбілювання в клініці або самостійного, контрольованого лікарем домашнього лікування.

Внутрішньокоронкове відбілювання девіталізованих зубів використовується як важлива естетична процедура. Зниження ризику неконтрольованої резорбції тканин досягається виключенням попадання на цемент кореня концентрованих розчинів (30-35%) перекису водню. Альтернативою є перборат натрію, замішаний на воді. Він має менш виражений ефект внутрішньозубного відбілювання, проте відрізняється меншим негативним впливом.

Професійні методи включають аплікацію на зуби концентрованих розчинів перекису водню з активацією їх теплом або світлом. Для офісного відбілювання призначені також концентровані суміші перекису карбаміду.

Аналіз результатів сучасних наукових досліджень у галузі стоматології свідчить, що нині можна характеризувати як професійні і ефективні ті способи відбілювання зубів, показання до вибору яких обґрунтовані і апробовані клінічною практикою.

Так зване домашнє відбілювання, що призначається лікарем. Один з варіантів способу відомий як «нічне безпечне відбілювання». У цих випадках використовуються суміші перекису карбаміду зниженої концентрації (від 5 до 22%). Метод проводиться вдома пацієнтом з оберіганням слизової ротової порожнини за допомогою спеціального пристрою – захисної капи. Безпечне домашнє відбілювання під контролем лікаря-стоматолога показане у випадках порушень забарвлення зуба при локальних і системних ураженнях, набутих, вроджених і спадкових аномаліях, поверхневих і глибоких пігментаціях.

Багато пацієнтів, які особливо потерпають від браку часу, віддають перевагу професійному відбілюванню. Тоді слід зважити усі «за і проти». Так, домашнє лікування може зажадати більше трьох візитів до стоматолога. У свою чергу, у більшості випадків клінічне (офісне) лікування передбачає два або навіть одне відвідування.

Контрольоване відбілювання (під спостереженням лікаря) передбачає введення в ротову порожнину захисної капи (ложки, пластинки), заповненої відбілювальним засобом, що включає перекис карбаміду високої концентрації (35-40%), строком від 30 хвилин до 2 годин. Пацієнт залишається в кріслі в стоматолога або в кімнаті очікування, доки не буде видалена капа.

Клінічне контрольоване відбілювання, як і лікування «на ходу», коли засіб поміщається в порожнину зуба під герметичну пов’язку строком на 2-7 днів, показане при порушенні забарвлення депульпованих зубів або при появі пігментованих плям у глибоких або поверхневих шарах емалі, дентину живого зуба.

Мікроабразія емалі передбачає видалення поверхневих пігментацій або дефектів за допомогою хімічного мікророзчинення і мікростирання твердих тканин механічним шляхом. Метод показаний при незначній шорсткості окремих ділянок або зуба на тлі поверхневих запалень зміни кольору емалі.

Професійне (кероване) відбілювання здійснюється стоматологом і носить назву «офісне» (клінічне) лікування. Цей метод відомий також як активне відбілювання, коли на тлі високих концентрацій перекису водню або карбаміду застосовуються активатори, або прискорювачі, реакції: такі, як тепло, промені світла або лазера, що підвищують відбілювальний ефект.

Офісне відбілювання може використовуватися практично в усіх випадках порушення забарвлення зуба: поверхневих або глибоких пігментаціях як живих, так і девіталізованих зубів. Відбілювання в клініці ефективне при фарбуванні розвинутих тріщин чи підповерхневих запалень демінералізації. Із системних порушень кольору легше піддаються корекції прижиттєві пігментації і вікові зміни.

Процес відбілювання відбувається швидше в порівнянні з класичною технікою, якщо гель після нанесення на зуби додатково активується, наприклад джерелом світла (power bleaching). Так, фотовідбілювання на 42% ефективніше в порівнянні з гелем без активації: освітлення зубів на 8-10 відтінків за хроматичною шкалою VITA проти середніх 4-5 у хімічного. Проте при використанні джерел освітлення слід враховувати можливі побічні ефекти. Так, ртутно-галогенові лампи в процесі роботи виділяють тепло, здатне провокувати гіперчутливість зубів.

Досить перспективним, особливо при усуненні глибоких пігментацій зуба, є використання лазера. Методика передбачає постійне клінічне спостереження для забезпечення безпеки лікування, що пов’язано з високою активністю і чутливістю методу.

Найбільшою популярністю користуються світлодіодні (LED – Light-Emitting Diode) лампи – «холодні» джерела світла, що виключають нагрівальні елементи. У результаті знижується ризик виникнення гіперчутливості зубів. Клінічні спостереження показали мінімальний вплив LED-джерел на локальне підвищення температури зуба і навколишніх тканин.

У клініці терапевтичної стоматології широке застосування набуває лампа холодного світла Beyond. Зокрема, акселератор BEYOND® Polus® Advanced є поліпшеною версією професійної системи відбілювання BEYOND® Polus®, розробленої для професійного відбілювання зубів в умовах стоматологічного кабінету (мал. 1). У Polus® Advanced використовується поєднання дії світла галогенової лампи, світлодіодів і ультразвуку для забезпечення випромінювання в суворо заданому діапазоні хвилі між 480-520 нм. Такий режим забезпечує активацію відбілювальних гелів BEYOND® і покращення результату відбілювання до 6-8 відтінків.

Мал. 1. Акселератор BEYOND Polus Advanced

Лампа Beyond при роботі виділяє мінімальну кількість тепла в порівнянні з будь-якою іншою системою, надаючи можливість вибору одного з 3 режимів за інтенсивністю дії.

Світловий потік може бути спрямований на обидва зубні ряди (опція Power Whitening), або на додатковий полімеризатор. Управління лампою здійснюється через сенсорний дисплей, спеціальний пульт якого людина під час процедури тримає в руці і може оповістити звуковим сигналом про виниклу проблему.

Сучасний дизайн лампи є привабливим для пацієнта, що підвищує інтерес до процедури освітлення зубів у цілому.

Протипоказанням для проведення методу відбілювання BEYOND® Polus® Advanced служить наявність у пацієнта алергічної реакції або хімічної чутливості на пероксиди, смоли або гліколі. Не слід проводити процедуру вагітним жінкам і пацієнтам молодше 16 років.

Метою справжнього дослідження стала оцінка ефективності професійного освітлення емалі постійних зубів.

Матеріали і методи

Для відбілювання коронок використовувався гель Beyond прозорий, на основі 35% перекису водню, процес змішування компонентів якого проходить у насадці-змішувачі.

Для освітлення тетрациклінових зубів і глибоких пігментацій застосовувався набір, що включає додатково перборат натрію і перекис водню, які замішуються до процедури і наносяться на зуби на 5-6 хв., після чого проводиться стандартне відбілювання.

Активування реакції здійснювали лампою холодного світла (LED)-BEYOND – у режимі, що відповідає клінічній картині.

Low/gentle – низька/м’яка: інтенсивність світла, що випромінюється при такому налаштуванні, складає 210 000 LX і рекомендується для пацієнтів з високою чутливістю зубів, флюорозом, гіпоплазією або видимими дефектами емалі (маленькі тріщини або сколювання). Час процедури при цьому налаштуванні доводиться збільшувати, враховуючи слабкий рівень випромінюваного світла.

Medium/normal – середня/нормальна: інтенсивність світла складає 250 000 LX і рекомендується для пацієнтів із здоровою емаллю жовтого кольору, викликаного вживанням забарвлюючої їжі, напоїв і тютюнових виробів. Такий режим можна використовувати і для пацієнтів з помірним флюорозом, а також у випадках помірного тетрациклінового фарбування.

High/intense – висока/інтенсивна: інтенсивність світла, що випромінюється при такому налаштуванні, складає 300 000 LX і рекомендується для пацієнтів з тетрацикліновим фарбуванням і сірими віковими дисколоритами.

Для збереження результатів офісного відбілювання запропонували пацієнтові інноваційну систему домашнього відбілювання – e-Bright, в якій для посилення ефекту гель активується вбудованими в капу рядами світлодіодів.

Для оцінки ефективності лікування використовувався наступний метод:

Порядкова нумерація відтінків 16-кольорної шкали може бути представлена таким чином:

(1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8)
B1 A1 B2 D2 A2 C1 C2 D4
(9) (10) (11) (12) (13) (14) (15) (16)
A3 D3 B3 A3.5 B4 C3 A4 C4

Вона дозволяє дати кількісну характеристику ефективності відбілювання. Наприклад, при кольорі В3 (порядковий номер за колірною шкалою 11) на початку лікування після дії зуб набув відтінок D2 (порядковий номер 4), відбілювання можна виразити кількісно як 7 рангів (балів): 11 мінус 4.

За допомогою цифрової камери перед початком процедури фіксували кольоровий відтінок зубів.

Результати і обговорення

Наводимо конкретну клінічну ситуацію. Пацієнт В., 20 років, звернувся з метою освітлення зубів. Виконувався попередній огляд ротової порожнини, проводилася професійна гігієна і навчання індивідуальному догляду за зубами. Після проведеної бесіди, що включає очікувані результати відбілювання, пацієнт підписав інформовану згоду.

Оцінка ефективності відбілювання здійснювалася шляхом порівняння кольору зуба із стандартною шкалою кольорів VITA 3D-CLASSIC. Первинний відтінок визначався лікарем за участю асистента і самого пацієнта, записувався в історію хвороби. У даному випадку – це D3 (№10). Наступна реєстрація показників робилася на 3-й, 5-й і 7-й день і віддалені терміни (мал. 2).

Мал. 2. Процедура визначення відтінків зубів

Після визначення кольору зубів включили акселератор BEYOND® Polus® Advanced і запрограмували час проведення процедури комплексного відбілювання зубів на обох щелепах у режимі Medium/Normal. Пацієнтові, що сидів у кріслі, запропонували надіти захисні окуляри (мал. 3).

Мал. 3. Пацієнт готується до проведення відбілювання

Спеціальною щіточкою за допомогою полірувальної пасти механічно очистили зуби. Запропонували пацієнтові прополоскати рот (мал. 4).

Мал. 4. Ретрактор системи Beyond

На губи нанесли захисний крем і встановили в роті ретрактор BEYOND® Polus®, направляючи язичок ретрактора вниз.

Підсушили зуби і слизову оболонку ясен за допомогою стиснутого повітря. Розташувавши шприц під кутом 45° до поверхні зубів, по ясенному краю нанесли захисний шар BEYOND ® BlueSeal® Gingival Protection завтовшки 2-3 мм послідовно від одного квадранта до іншого (мал. 5, 6). Цим же матеріалом покрили гіперчутливий ріжучий край нижніх зубів.

Мал. 5а. Захисний шар (а) нанесений на ділянку другого квадранта (б)
Мал. 5б. Захисний шар (а) нанесений на ділянку другого квадранта (б)
Мал. 6. Центральна ділянка верхнього зубного ряду вкрита захисним шаром

Знявши LED Curing Light із задньої панелі апарату, розмістили на відстані 0.5-1 см від ясенної поверхні. Для початку затвердіння натиснули кнопку C на корпусі полімеризаційної лампи. Перемістили пристрій коловими рухами уздовж гінгівальної ділянки, засвічуючи захисний шар впродовж 20-30 секунд: приблизно 2-3 секунди на зуб (мал. 7). Для перевірки якості затвердіння захисного шару використовувався стоматологічний зонд.

Мал. 7. Світлове затвердіння рідкого коффердаму

Двоциліндровий шприц з відбілювальним гелем і змішуючий наконечник витягли з вакуумної упаковки (мал. 8).

Мал. 8. Відбілювальний гель і аксесуари до нього

Наділи наконечник на шприц. Натискаючи на поршень, видавили гель BEYOND™ II Advanced Formula hitening Gel на суху поверхню зубів шаром 2-3 мм завтовшки (мал. 9).

Мал. 9. Нанесення на поверхню зубів відбілювального гелю

Плафон лампи Beyond розмістили під кутом 90° до зубів якомога ближче до їх поверхні.

Щойно освітлювальний прилад був встановлений у потрібне положення, натиснули кнопку START/PAUSE (СТАРТ/ПАУЗА) і почали перший цикл (мал. 10, 11, 12).

Мал. 10. Загальний вигляд проведення процедури відбілювання
Мал. 11. Дія світла на ділянку відбілювання
Мал. 12. Світлова активація гелю

Пацієнта проінформували про безпеку проковтування слини під час процедури і передали пульт дистанційного керування, яким можна скористатися у разі потреби припинити процедуру або викликати лікаря. Після автоматичного виключення світла відбілювальний гель видалявся слиновідсмоктувачем. Потім процедура повторювалася. У цілому провели три цикли. Кожен повторювався 10 хвилин.

Після завершальної процедури повністю видалили відбілювальний гель слиновідсмоктувачем (мал. 13). Усунули також гінгівальну захисну плівку, бавовняні валики, захисну серветку, ретрактор. Пацієнт зняв захисні окуляри і прополоскав рот водою.

Мал. 13. Вигляд зубних рядів відразу після відключення лампи Beyond

Йому продемонстрували новий відтінок зубної емалі (мал. 14). Запропонували використовувати «Керівництво з догляду за зубами після процедури відбілювання», а також пробник пасти BEYOND® Pearl White® Advanced Formula Whitening Toothpaste.

Мал. 14. Визначення відтінку емалі після процедури

Нагадали пацієнтові про те, що впродовж 24 годин після проведення процедури він має уникати прийому їжі і напоїв, що містять забарвлюючі речовини. Паління також має бути обмежене або виключене. Повідомили, що, залежно від раціону харчування, гігієни ротової порожнини та інтенсивності паління, можуть знадобитися періодичні коригувальні процедури для підтримки результатів відбілювання.

Проведене після процедури обстеження ротової порожнини не виявило якихось побічних ефектів. Слизова оболонка ясен являла звичайний блідо-рожевий відтінок. Зуби мали колір В2 (№3), тобто результат склав 7 умовних балів (з початкового №10 відняти №3). Пацієнт залишився задоволений ефектом відбілювання. Через тиждень відтінок емалі при візуальній оцінці не змінився. Пацієнт дотримував дані йому рекомендації. Впродовж 6 місяців спостереження стійкість забарвлення зберігалася.

Висновок

На сучасному етапі розвитку стоматології значущої популярності набуває відбілювання зубів, що сприяє поліпшенню зовнішності, а значить підвищенню іміджу людини. В останні десятиліття відзначається швидкий розвиток методів освітлення емалі, що включають як прості маніпуляції (використання зубних паст), так і складні технічні пристрої. Усе більш широке застосування знаходять способи активації (прискорення) процесу усунення дисколоритів. При цьому важливою вимогою є зниження ризику ускладнень, зокрема – гіперестезії. Названим умовам відповідає лампа холодного світла Beyond, що поєднує світло галогенової лампи, світлодіодів і ультразвуку. У результаті забезпечується оптимальний режим відбілювання з мінімальним ризиком підвищення чутливості зубів і навколишніх тканин.

Автор: І. К. Луцька, д. м. н., професор БілМАПО (Мінськ)

Попередня стаття

Смужки для відбілювання зубів руйнують дентин

Засоби для відбілювання емалі допомагають освітлити посмішку на декілька тонів, але, як виявили дослідники, також можуть руйнувати структуру зуба. У ... Читати далі

Файли для скачування

Назва файлу Опис Розмір файлу
pdf Сучасний стан проблеми відбілювання зубів Клінічний приклад світлового відбілювання зубів
515 КБ