Визначення пункту заглиблення

Наступні етапи вимірювання моделі – знаходження і розмітка пункту заглиблення.

За допомогою пункту заглиблення визначаються ретенційна здатність протеза і довжина кламера. Кламер повинен гарантувати надійний обхват природного зуба, але одночасно обмежуватися абсолютно необхідним для цього розміром і не сильно покривати зуб. Тип кламера встановлюється залежно від його функції. Якщо очікується невелике навантаження на зуб (невеликий включений дефект, 2 кламери), досить одного короткого плеча і невеликого заглиблення. Вимога надійного охоплення зуба часто призводить до перебільшеної конструкції. При оцінці переваг і недоліків довгого плеча кламера не можна забувати про естетичні і гігієнічні аспекти. Часто цілком достатнім і кращим варіантом є невелика апроксимальна контропора замість кламерної конструкції.

Замість пошукового штифта застосовується відповідний ретенційний калібр або спеціальний прилад для вимірювання заглиблень. Стандартні ретенційні калібри за системою Нея марковані на стержні кільцями:

  • 1 кільце = 0,25 мм заглиблення
  • 2 кільця = 0,50 мм заглиблення
  • 3 кільця = 0,75 мм заглиблення

Для фіксації бюгельних протезів використовують площину зуба нижче за клінічний екватор. Опорні зуби, передбачені для вимірювання, мають різні опуклості. При сильній опуклості диск ретенційного калібру торкається до зуба вже на незначній відстані від клінічного екватора. Тут перевага в тому, що кінець кламера знаходитиметься на достатній відстані від краю ясен зуба. Протези набагато краще утримуються на сильно опуклих зубах, на яких може фіксуватися кламер. Помірно нахилені ретенційні ділянки мають плюс у тому, що кінці кламерів плавно ковзають по поверхні. Проте недоліком є можливе відходження кламерів зі своєї позиції під дією сили, що відтягує. Тому в ситуаціях з кінцевими дефектами для фіксації сідловидних частин протеза, які, як відомо, особливо сильно відтягуються, краще використовувати глибші ретенційні ділянки.

Спочатку треба виміряти найбільш важливі опорні зуби. Вітальні опорні зуби, що піддаються навантаженню, оцінюються вище, ніж дивергентні або зуби з вилікуваними коренями, а також зуби, що розходяться або відхилені від напряму введення протеза. Для вимірювання ретенційний калібр приставляється до допоміжної лінії так, щоб стержень і край диска одночасно торкалися до опорного зуба.

Якщо заглиблення відсутнє, є незначним або занадто великим, то модель потрібно дещо нахилити вперед або назад. Нахилення моделі убік слід уникати, оскільки це ускладнює рівномірну посадку протеза. Якщо бажану глибину заглиблення не вдається отримати при украй допустимому нахилі моделі, тоді береться найбільша величина. Додатковий кламер або збільшена товщина плеча кламера може покращити силу утримання протеза.

На допоміжній лінії кламер досягає свого найнижчого пункту. Тому тут необхідно дотримувати мінімальну відстань 1,0 – 1,5 мм до краю ясен. Точна відстань залежить від твердості відбиткового матеріалу і пов’язаною з цим компресією ясен. Кламер, що розташований низько, або навіть проходить по краю ясен, призводить до порушення маргінального пародонту. Можливе утворення дефектів твердих тканин зуба. У порівнянні з альгінатними відбитками, що передають майже незмінену ситуацію краю ясен, тверді відбиткові матеріали викликають її сильне стискування. Це необхідно враховувати при розмітці кламера.

У точці контакту ретенційного калібру з гіпсовим зубом – для точності встановлення пункту заглиблення – на допоміжній лінії вимірювальним диском робиться незначна подряпина.

Позначка заглиблення на вертикальній лінії

Альтернативно до ретенційних калібрів можна використовувати прилади для вимірювання глибини заглиблення, наприклад, параметр. Вертикальний штифт приладу підводиться до зуба до контакту: контактна точка вказує на місце розташування клінічного екватора. Відхилення вимірювального штифта механічно переноситься на циферблат, за яким прочитуються показання глибини заглиблення. Запис величини на цоколі моделі полегшує наступний контроль.

Прилад для вимірювання глибини заглиблень
Попередня стаття

Розподілення ретенційних ділянок

Ідеальне розташування опорних зубів і відповідно кламерів Вільну від перешкод, безвідмовну функцію гарантують правильно розподілені на ... Читати далі

Наступна стаття

Маркування клінічного екватора

Маркування клінічного екватора (графітовий стержень) У вимірювальному приладі ретенційний калібр міняється на графітовий стержень, який знаходиться ... Читати далі

Файли для скачування

Назва файлу Опис Розмір файлу
pdf Визначення пункту заглиблення Стаття в Pdf-форматі
129 KB