Розподілення ретенційних ділянок

Ідеальне розташування опорних зубів і відповідно кламерів

Вільну від перешкод, безвідмовну функцію гарантують правильно розподілені на опорних зубах ретенційні ділянки. Ретенційні ділянки, що протидіють силі відтягування, повинні розподілятися на опорних зубах рівномірно і, в ідеальному випадку, знаходитися протилежно. Якщо в опорного зуба дві, по можливості однакові за розміром або глибиною ретенційні ділянки, то є показання, наприклад, для Е-кламера. Якщо заглиблення тільки з одного боку зуба, то тоді з іншого боку необхідно зробити пасивне кламерне плече як контропору (наприклад: G-кламер). Це дає перевагу в тому, що кламер майже не відхиляється від встановленого напрямку при знятті і введенні протеза. В усякому разі, на природний зуб не діє велика горизонтальна сила.

Значні відхилення у функції з’являються при передчасній втраті контакту зуба до стабільних направляючих плечей. Якщо кламери розташовані при цьому не протилежно, то протез перекошується і знаходить собі найбільш простий шлях. Там, де активні плечі кламера повинні занадто сильно розгинатися, виникає фізіологічно небажане горизонтальне навантаження на опорний зуб. Заглиблення, встановлені відносно напрямку введення, втрачають свою функцію і значення.

Тому особливо критично слід ставитися до односторонніх кільцевих і Back-Action кламерів, оскільки обидва види мають надзвичайно довгі плечі і знаходяться в глибоких заглибленнях. З цієї причини протилежні чи розташовані на одному рівні ретенційні ділянки повинні використовуватися у вигляді контропори. Тільки якщо сила, що відтягує, буде розподілена рівномірно, пацієнт зможе знімати протез без перекошування, а опорний зуб при цьому надмірно не перевантажуватиметься!

Несприятливо: односторонній кільцевий кламер
Правильно: у ситуації з одностороннім кінцевим дефектом без кільцевого кламера

Тому при виборі заглиблень у центрі уваги повинні знаходитися протилежні ретенційні ділянки. Відповідно до цього, заглиблення розташовуватимуться на обох половинах щелепи: або з вестибулярного (букального), або з орального (лінгвального) боку. При діагональному розташуванні кламерної лінії заглиблення можна розташувати як з лабіального, так і з дисто-букального боку.

Незалежно від цього зубний технік повинен завжди намагатися розташувати контропору (пасивне плече кламера) як можна глибше. Тоді як активне плече кламера ковзає по клінічному екватору, контропора не повинна втрачати контакту з поверхнею зуба (взаємна дія). У сприятливому випадку пасивні частини кламера або верхня третина малого з’єднувача, оформляються як “направляючі поверхні”. Вони гарантують, що протез при знятті не відхилятиметься від заданого напрямку введення.

Враховуйте протидіючу функцію пасивного плеча кламера
Попередня стаття

Встановлення сили протеза, що відтягує (утримує)

Велика сила, що відтягує, завдяки кламеру Бонвіля Визначаючи глибину заглиблення, потрібно мати на увазі, що при ... Читати далі

Наступна стаття

Визначення пункту заглиблення

Наступні етапи вимірювання моделі – знаходження і розмітка пункту заглиблення. За допомогою пункту заглиблення визначаються ретенційна здатність протеза і довжина ... Читати далі

Файли для скачування

Назва файлу Опис Розмір файлу
pdf Розподілення ретенційних ділянок Стаття в Pdf-форматі
181 KB