Комплексний підхід у лікуванні зубощелепної аномалії

у дитини з 9 до 13 років

Однією з частих причин для формування комплексів у дітей і підлітків є незадовільний зовнішній вигляд посмішки і зубів. Відомо, що діти особливо жорстокі по відношенню один до одного. А дитина/підліток, який не вигідно виділяється з оточення, часто стає предметом кепкувань з боку однолітків. І якщо багато недоліків вдається успішно приховувати, то проблеми з видимою частиною зубів і посмішкою замаскувати досить складно. У результаті діти відмежуються від суспільства, замикаються в собі. З’являються набуті порушення міміки і артикуляції.

Хочу поділитися з Вами історією одного ортодонтичного лікування, де мені довелося виступити в ролі лікаря, психолога і педагога.

Пацієнт А. 2004 р/н потрапив до мене на консультацію у віці 9 років
Пацієнт А. 2004 р/н потрапив до мене на консультацію у віці 9 років

Діагноз: звуження верхньої і нижньої щелепи, скупчене розташування зубів на верхній і нижній щелепі у фронтальній ділянці, піднебінне положення 1.2 зуба, множинний карієс, погана гігієна порожнини рота (фото 1).

Комплексний підіхд_1

Первинно була проведена професійна гігієна і санація, а також навчання правилам чищення зубів у домашніх умовах.

Потім був виготовлений знімний пластинковий апарат на верхню щелепу з накусочними площадками в ділянці бічних зубів, пружиновидним товкачем для 1.2 зуба, розширювальним гвинтом і вестибулярною дугою.

Використання апарату тривало 2,5 місяці, до виведення з блоку зуба 1.2 і незначного розширення верхньої щелепи (фото2).

Комплексний підіхд_2

Апарат був загублений і сталася незапланована перерва в кілька місяців, але потім нам все-таки вдалося продовжити роботу. Було проведене лікування карієсу 1.6, і 4.6 зубів. Установка умовно знімного апарату Quad Helyx (фото 3). Активація на розширення і плавну деротацію молярів.

Комплексний підіхд_3

Варто також відмітити, що успішність проведення лікування на перших етапах ускладнилася низькою відповідальністю пацієнта стосовно гігієни і неможливістю батьків своєчасно відвідувати контрольні огляди. Довелося провести активну психологічно-педагогічну роботу, щоб перейти до подальшої стадії лікування на брекет-системі. І через 6-7 місяців, після фіксації Quad Helyx, була встановлена лігатурна брекет-система (фото 4, 5)

Комплексний підіхд_4

Комплексний підіхд_5

У даному випадку була використана не зовсім стандартна (навіть дещо суперечлива) тактика лікування. Вже на етапі нівелювання тонкими дугами були підключені розкриваючі пружини в ділянці 1.4 – 1.2 зубів і 4.2 – 4.4 зубів для створення місця зубам 1.3 і 4.3 відповідно (фото 6).

Комплексний підіхд_6

Далі було створено «вікно» на слизовій оболонці в проекції коронки 1.3 зуба – приклеєний «тимчасовий» брекет малого розміру (як альтернатива ортодонтичної кнопки) і підключена слабка тяга (фото 7) екструзії.

Комплексний підіхд_7

У міру прорізування постійних зубів – вони так само були включені в брекет-систему і плавно поставлені в зубну дугу (фото 7, 8, 9, 10). Під час кожного прийому я констатував все ту ж незадовільну гігієну і продовжував проводити психологічну роботу. Доводилося багаторазово «погрожувати» про припинення лікування. Але відповідальність за естетичне майбутнє посмішки юного пацієнта не давала мені піти на таке.

Комплексний підіхд_8

Комплексний підіхд_9

Комплексний підіхд_10

Після нормалізації положення всіх зубів і створення адекватної оклюзії було прийняте спільне рішення про припинення ортодонтичного лікування, щоб не посилити стан вже ослабленої емалі.

Далі зняття брекет-системи, шліфовка і поліровка поверхні зубів, виготовлення і фіксація незнімних ретейнерів на ділянки 1.3 – 2.3 і 3.3 – 4.3 зубів (фото 11, 12, 13).

Комплексний підіхд_11

Комплексний підіхд_12

Комплексний підіхд_13

Звичайно ж, як можна помітити, ще залишилися ділянки, які в ідеальному форматі вимагали б ортодонтичної корекції. Але особисто я вважаю, що такий результат можна вважати прийнятним і задовільним. Підсумок – красива посмішка, повна естетична реабілітація, психологічна стійкість і натяки на нормалізацію гігієни. Попереду курс ремініралізуючої терапії, контроль якості гігієни порожнини рота, заміна незадовільних пломб. А вже сьогодні блискуча посмішка упевненої в собі молодої людини (фото 14).

Комплексний підіхд_14

Автор: Налівкін В’ячеслав Олександрович, лікар-стоматолог ортопед, ортодонт, Одеса (Україна)

Попередня стаття

Ретенція фронтальної групи зубів

Як відомо з досліджень багатьох авторів, зубощелепні аномалії спостерігаються в середньому в 35 % населення. У структурі аномалій розвитку зубощелепної ... Читати далі

Наступна стаття

Усунення первинної адентії

за допомогою імплантації Первинна адентія зустрічається нечасто, але за наявності цієї патології дуже важливо грамотно підійти до питання лікування. За ... Читати далі

Файли для скачування

Назва файлу Опис Розмір файлу
pdf Комплексний підхід у лікуванні зубощелепної аномалії в дитини з 9 до 13 років
360 KB