Моделювання воскового базису протеза

  1. Особливості попереднього моделювання воскових базисів протезів.
  2. Особливості кінцевого моделювання.
  3. Перевірка конструкції протеза в порожнині рота. Виявлення можливих помилок, причини і способи їх усунення.

Моделювання_1

Після завершення постановки штучних зубів, перевіряють оклюзійні співвідношення між зубами-антагоністами і проводять ретельне моделювання всіх частин протеза, зокрема:

  • перевіряють товщину воскового базису, його межі,
  • щільність прилягання до моделі,
  • очищують штучні зуби від воску,
  • ретельно гравірують їх шийки і ділянки міжзубних сосочків.

Моделювання_2

Також на гіпсових зубах перевіряють розташування частин кламерів.

У разі складних клінічних умов, а саме: нефіксованого прикусу (відсутності контакту між зубами-антагоністами), чи при збереженні контакту лише у фронтальному відділі необхідна перевірка постановки штучних зубів на воскових базисах у ротовій порожнині пацієнта.

Моделювання_3

В іншому випадку приступають до кінцевого моделювання воскового базису протеза.

Перевірка постановки штучних зубів на восковому базисі

Для цього необхідно, щоб попередньо відмодельована воскова репродукція протеза легко знімалася з гіпсової моделі. У такому вигляді воскову репродукцію на гіпсовій моделі передають у клініку для проведення перевірки постановки штучних зубів на восковому базисі в ротовій порожнині пацієнта.

Моделювання_4

Лікар знову оцінює щойно описані критерії, потім знімає воскову репродукцію з моделі і вводить у ротову порожнину. Під час цього відвідування перевіряють постановку зубів і правильність проведення всіх попередніх клінічних і лабораторних етапів.

Після накладання протеза з восковим базисом на щелепу перевіряють його стійкість (чи немає балансування), межі базису, розташування кламерів, відповідність кольору штучних і збережених зубів та їх розмірів.

Моделювання_5

Потім допомагають пацієнту вставити щелепи в положення центральної оклюзії. Якщо всі зуби-антагоністи (штучні і збережені) щільно та рівномірно змикаються, то центральна оклюзія визначена вірно.

Моделювання_6

За відсутності контакту між постійними і штучними зубами на останні накладають добре розігріту воскову пластинку і пропонують пацієнту зімкнути зуби в положенні центральної оклюзії. Після цього в лабораторії від’єднують від рами оклюдатора (артикулятора) верхню модель, співставляють моделі за новими відбитками в положенні центральної оклюзії і знову загіпсовують, регулюючи штифт висоти.

Підчас перевірки конструкції протеза правильність установлення міжальвеолярної висоти визначають за характером змикання, глибиною складок і зморщок, висотою нижньої третини обличчя. Крім того, пропонують пацієнту промовити декілька слів, особливо таких, що складаються з багатьох губних звуків, стежити за величиною проміжку між верхніми і нижніми різцями під час розмови. Він повинен сягати в середньому 2-3 мм.

У разі виявлення мезіо-дистального розташування зубів, спостерігаються помилки, зумовлені висуванням нижньої щелепи вперед. За умови неправильно встановленої центральної оклюзії, що призводить до перегіпсування моделей, призначається повторна перевірка.

За відсутності огріхів протез передається в лабораторію для остаточного виготовлення.

Після перевірки постановки штучних зубів на восковому базисі в ротовій порожнині робота передається зубному техніку, який усуває виявлені дефекти і проводить

кінцеве моделювання воскових базисів протезів

Моделювання_7

Восковій композиції протеза надають необхідні форму, розмір і товщину. Для цього приливають край штучних ясен до моделі, згладжують гарячим шпателем нерівності поверхонь, моделюють при потребі рельєф поперечних складок твердого піднебіння і потовщують восковий базис шляхом підливання розплавленого воску в місцях прилягання до збережених зубів. Поверхню штучних зубів ретельно очищують від воску, гравірують шийки штучних зубів і міжзубні проміжки, імітують контури комірки.

Моделювання_8

У разі кінцевого моделювання воскової репродукції протеза на нижню щелепу товщину воскового базису і його країв роблять дещо більшою, особливо в місцях розташування збережених зубів, з метою запобігання поломкам пластмасового базису в цих місцях у майбутньому.

* * *

Загалом, при моделюванні воскових базисів на першому місці має стояти функціональність, і лише після неї естетика (базис протеза практично не помітний при розмові і прийомі їжі, а моделювання штучних ясен забирає багато часу і створює додаткові труднощі при обробці протеза, так що це має сенс робити лише за окрему плату 🙂 ).

А функціональність передусім полягає:

  • у загладжені країв протеза і їх відповідності межам;
  • у рівній поверхні базису та якісному гравіруванню шийок штучних зубів, щоб унеможливити в подальшому затримку і скупчення їжі, яка за відсутності якісної гігієни з часом здатна перетворюватися на зубний камінь;
  • у дотриманні оптимальної товщини базису протеза.

А наприкінці, коротеньке відео, з простого моделювання воскового базису протеза:

Попередня стаття

Постановка штучних зубів у часткові пластинкові протези

У виготовленні знімних протезів є вкрай важливою постановка штучних зубів, власними якими відновлюється дефект зубного ряду. При постановці штучних зубів ... Читати далі

Наступна стаття

Гіпсування воскових репродукцій протезів у кювету

Після завершення моделювання воскової репродукції протеза модель відокремлюють від рами оклюдатора (артикулятора) і підрізають із таким розрахунком, щоб вона вільно ... Читати далі