Вступ до імплантації

З кожним роком усе більше і більше людей страждають на різні стоматологічні захворювання. Екологія, харчування, спадковість, неправильний догляд за порожниною рота призводять до різноманітних хвороб зубів, а невчасне звертання до стоматолога – до їх втрати.

%d1%96%d0%bc%d0%bf%d0%bb%d0%b0%d0%bd%d1%82%d0%b0%d1%86%d1%96%d1%8f_1

Видалення лише одного зуба може стати причиною низки проблем: через утворений дефект зміщуються сусідні зуби, що часто стає причиною неправильного співвідношення і змикання зубних рядів при жуванні, а також перевантаження зубів, що залишилися.

Так відбувається зміщення сусідніх зубів
Так відбувається зміщення сусідніх зубів

 

При втраті зуба можливий розвиток іншої ситуації, коли зуб протилежного зубного ряду не маючи опори, якби «займає місце» втраченого зуба.
При втраті зуба можливий розвиток іншої ситуації, коли зуб протилежного зубного ряду не маючи опори, якби «займає місце» втраченого зуба.

А тепер усе це на відео:

Часткова, тим більше повна відсутність зубів спричиняє у свою чергу погіршення загального стану здоров’я – це і порушення роботи органів травлення, і зміна пропорцій обличчя, і порушення мови, і як наслідок дискомфорт у спілкуванні.

Так змінюються пропорції обличчя при повній втраті зубів
Так змінюються пропорції обличчя при повній втраті зубів

Тому стоматолог повинен вирішити питання про адекватне усунення дефекту зубного ряду, що виник.

Раніше виходів з подібної ситуації, було декілька: або ми ходимо з “дірою” в зубному ряду, або обпилюємо сусідні зуби (які часто бувають абсолютно здоровими) і надіваємо на них мостовидний протез.

Можливі вирішення проблеми втрати зубів:

Ходимо з “дірою” в зубному ряду або…
Ходимо з “дірою” в зубному ряду або…
використовуємо мостовидний протез
використовуємо мостовидний протез

Для вирішення проблеми більш значної втрати зубів, яку не можна було замінити мостовидним протезом тривалий час виступали знімні протези.

Так виглядає знімний протез (сталеві гачки необхідні для фіксації протеза в порожнині рота)
Так виглядає знімний протез (сталеві гачки необхідні для фіксації протеза в порожнині рота)

Але назвати їх панацеєю від усіх бід, навряд чи можливо. Адже ні для кого не секрет, що використання традиційних знімних протезів не приносить особливої радості їхнім власникам.

Багато людей зазнають дискомфорт під час користування такими протезами, які досить часто можуть підвести в найнесподіваніших ситуаціях.

Але сьогодні з’явився ще один варіант вирішення цієї проблеми – це імплантація зубів. Зубні імплантати є штучними замінниками кореня втраченого зуба і на сьогоднішній день є одним з найбільш прогресивних методів відновлення втрачених зубів.

Суть імплантації полягає в тому, що на місце видаленого зуба в кістку імплантується спеціальний титановий стержень, на ньому фіксується коронка, і ми отримуємо новий, красивий зуб.

%d1%96%d0%bc%d0%bf%d0%bb%d0%b0%d0%bd%d1%82%d0%b0%d1%86%d1%96%d1%8f_8

Звичайно, як у будь-якої медичної процедури імплантації стороннього тіла в людський організм, тут є свої плюси і мінуси. Плюсів значно більше, з них і розпочнемо. Головний і безперечний плюс – це, звичайно, можливість повноцінно відновити втрачений зуб. Для цього не доведеться псувати сусідні.

Так само вживлюючи імплантат у кістку, ми запобігаємо зміщенню зубів, а також деформації щелепи. Термін служби тут теж важливий, звичайно, все індивідуально, але в середньому – це 10-15 років, потім просто стара коронка, що вийшла з ладу, замінюється новою, і все.

Тепер про мінуси. Процедура імплантації титанового стержня в кістку досить складна, ніхто не дасть вам стовідсоткової гарантії, що у вашому організмі приживеться чужорідне тіло, іноді виникає можливість відторгнення (хоча, зазвичай, при дотриманні регламенту проведення операції та використанні відповідних матеріалів, процент відторгнення не перевищує 1-2%).

Окрім того, досить часто потрібні спеціальні підготовчі операції, які дозволяють сформувати необхідну висоту і товщину альвеолярного відростка, в який у подальшому буде введений імплантат.

Ці маніпуляції необхідно проводити через те, що тканини, які не зазнають навантаження при жуванні, починають атрофуватися після видалення зубів.

Атрофія альвеолярного відростка
Атрофія альвеолярного відростка

І тоді встановлення імплантату в даних межах альвеолярного відростка стає неможливим. Виходячи з такої ситуації стоматологи, які займаються імплантацією зубів, застосовують процедуру нарощування штучною кісткою чи власною кістковою тканиною. Усе це – складні операції по збільшенню кістки, що носять назву аугментація. От чому імплантація зуба недешева операція.

Після імплантації зубів процес відновлення і загоєння за часом займає від трьох місяців і більше, залежно від конкретної клінічної ситуації. Але стоматологія розвивається дуже швидко, і вже в наш час вона може дозволити собі в деяких випадках проводити імплантацію відразу після видалення зуба і практично одночасно виготовити штучну коронку на нього.

Як же проводиться імплантація зубів?

Конструкція імплантату складається:

  1. із самого імплантату, що є титановим стержнем, який імплантується в щелепу хірургічним способом.
  2. абатмента – елементу, що безпосередньо під’єднується до вживленого імплантату і на який встановлюється штучна коронка чи кріпиться знімний протез.

%d1%96%d0%bc%d0%bf%d0%bb%d0%b0%d0%bd%d1%82%d0%b0%d1%86%d1%96%d1%8f_10

Існують різні конструкції імплантатів: в одних випадках вони являють собою розбірну конструкцію, тобто абатмент приєднується до вживленого імплантату, у других випадках їх виготовляють суцільними.

Імплантат і абатмент призначені лише для одного – стати для зубного протеза надійною опорою.

Разом з імплантатом при одноетапній імплантації встановлюється і абатмент. При двохетапній імплантації – ясна над імплантатом ушиваються і лише через кілька місяців встановлюється абатмент, після чого приступають до подальшого протезування.

Постійні коронки найчастіше встановлюються через 4-6 місяців на верхній щелепі і через 2-3 місяці на нижній (це залежить від анатомічної будови кістки щелеп). Але це не означає, що пацієнтові впродовж усього цього часу доведеться ходити з «діркою» замість зуба. На цей час або встановлюється знімний протез, або тимчасові коронки, які забезпечують адекватний зовнішній вигляд і пережовування їжі.

Нині єдиним матеріалом, який у результаті тривалих досліджень показав прийнятні результати, є титан, який є нейтральним для організму і тому не викликає відторгнення і алергічних реакцій, а також має високу міцність.

Загалом імплантати можна встановлювати за відсутності одного, декількох зубів або навіть всього зубного ряду. І, безумовно, імплантацію повинен проводити стоматолог-хірург, зверніть увагу – не стоматолог-терапевт, не стоматолог-ортопед, не просто знайомий стоматолог, якою б хорошою людиною він би не був, а саме стоматолог-хірург, з відповідною спеціалізацією, відмінними знаннями анатомії щелепно-лицьової ділянки і який має відповідний досвід.

Завершуючи вступ, слід підсумувати, що імплантація – це сучасний метод протезування, який дозволяє на тривалий час забути про відсутність зубів. Її можна охарактеризувати всього п’ятьма словами: міцність, надійність, естетичність, функціональність, довговічність (при правильному догляді прослужать до 20-25 років). А новий штучний зуб, створений у результаті імплантації, виглядає, функціонує, і відчувається як природний.

Наступна стаття

Які переваги імплантатів?

Імплантація - це надійний і довговічний спосіб протезування. Є можливість замінити втрачені зуби без обточування сусідніх зубів. Замінюються дефекти зубного ... Читати далі