Використання шинуючого апарату з матеріалу «Ацеталь»

як спосіб ортопедичного лікування в комплексному лікуванні захворювань тканин пародонту

Проблема рухомості зубів при захворюванні тканин пародонту залишається актуальною, незважаючи на прогресивні методи діагностики і лікування, що використовуються нині в стоматології. За даними ВОЗ, заснованими на стоматологічному обстеженні населення 53 країн, захворювання тканин пародонту зустрічаються в 65-98 % випадків.

Останніми роками стоматологи добилися певних успіхів у підвищенні якості лікувальної допомоги хворим із захворюваннями пародонту, зокрема і пародонтитом. Сьогодні подолана невіра лікарів у можливість лікування захворювань пародонту. Успіх комплексного лікування хворого багато в чому визначається правильною організацією лікувальної допомоги, повним використанням сучасних методів діагностики і лікування. Комплексне лікування пародонтита є досить тривалим і непростим процесом. Багато в чому вибір методики лікування захворювання залежить як від загального стану здоров’я пацієнта, так і від тяжкості і перебігу хвороби. Найефективнішим методом є комплексна терапія. Вона складається як з терапевтичних, так і з хірургічних методів лікування. Усі методи лікування пародонтита можна поділити на загальні і місцеві.

До загальних методів відносяться:

  • застосування антибіотиків для боротьби з хвороботворними бактеріями;
  • призначення протизапальних і антигістамінних препаратів.

До місцевих методів відносяться:

  • професійне очищення зубів і ясен від зубного нальоту і зубного каменю;
  • очищення зубоясенних кишень;
  • введення місцевих препаратів з антибактеріальною, протизапальною і антисептичною дією;
  • застосування ортопедичного лікування.

При лікуванні легкої, середньої, важкої стадії пародонтита лікар-ортопед може застосовувати різні види знімних і незнімних ортопедичних конструкцій, фіксуючи як певні групи зубів, так і весь зубний ряд.

Найбільш ефективними ортопедичними методами є тимчасове шинування зубів, виборче пришліфування. Тимчасові шини допомагають зафіксувати рухомі зуби, пом’якшити навантаження під час прийому їжі.

Це своєрідні протези, які виготовляються з композитних матеріалів. Вони встановлюються на зуби на період лікування і знімаються після закінчення лікування пародонтита. Узявши до уваги усе вищесказане і той факт, що захворювання тканин пародонту характеризуються сезонністю періодів ремісії і загострення захворювання, колектив співавторів дійшов висновку, що застосування знімних шинуючих конструкцій є необхідним для пацієнтів із захворюваннями тканин пародонту не лише в період лікування, але і після закінчення активної фази лікування. Шинуючі властивості знімних шин, що використовуються нині, забезпечуються головним чином різною комбінацією опорно-утримуючих і перекидних кламерів, а також оклюзійними накладками різної форми.

До недоліків таких конструкцій відносяться:

  1. препарування зубів;
  2. відсутність захисту зубів від рухомості у вертикальному напрямі;
  3. електричні реакції в порожнині рота, оскільки шина виготовлена з кобальто-хромового сплаву;
  4. неестетичний вигляд конструкції: сталевий колір.

Ми пропонуємо нову конструкцію апарату для шинування зубів при лікуванні захворювань тканин пародонту. Завдання запропонованого апарату – виключення препарування твердих тканин зубів, захист зубів від рухомості у вертикальному напрямі, виключення електролітичних реакцій у ротовій порожнині, надання естетичного вигляду і технічна простота виготовлення.

Поставлену задачу вирішують завдяки тому, що шина виготовлена з термопластичного матеріалу «Ацеталь», відповідно до кольорової гамми зубів пацієнта.

На малюнках зображений запропонований апарат, де шина є індивідуально виготовленою, і вкриває вестибулярну і оральну частину коронкової поверхні зубів вище за лінію екватора на 1,5-2 мм., що необхідно для фіксації шини на зубах і запобігання вертикального тиску при навантаженні на зуби.

Шину виготовляють після встановлення діагнозу та складання плану лікування пацієнта. Для цього знімають відбитки з верхньої і нижньої щелеп. Виготовляють моделі і проводять паралелометрію, тобто визначають лінію екватора кожного зуба, і роблять відмітки на 1,5-2 мм. вище і 1,5-2 мм. нижче за лінію екватора зубів, що і буде межами майбутньої шини.

Виготовляють модель із супергіпсу, на якій моделюють шину, а потім відпресовують з термопластичного матеріалу «Ацеталь». Шину обробляють, полірують, потім припасовують у ротовій порожнині, фіксують, пацієнту дають рекомендації з використання цього апарату.

Приклад. Пацієнт звернувся за стоматологічною допомогою із скаргами на рухомість 11 зуба, біль при накушуванні. З анамнезу: впродовж року відмічає поступове безболісне оголення кореня 11 зуба. Об’єктивно: обличчя симетричне, шкірні покриви без патології. З боку ротової порожнини слизова оболонка без видимої патології, у ділянці 11 зуба відзначається оголення кореня на 1/3 кореня з вестибулярного боку, рухомість 11 зуба в 2 напрямах. На комп’ютерній томографії в ділянці верхівки кореня 11 зуба відзначається розширення періодонтальної щілини до 2.5-3.0 мл

Ds: локалізована форма пародонтита 11 зуба. Пацієнту рекомендовано видалення 11 зуба. Видаляти 11 зуб пацієнт відмовився, оскільки скарги, що нині пред’являються пацієнтом, – тільки на рухомість зуба і боязнь вивихнути останній при накушуванні, а подальша перспектива протезування пацієнта не влаштовує. Було прийняте рішення виготовити шину на верхню щелепу з матеріалу «Ацеталь». Пацієнт знаходився на диспансерному спостереженні з травня 2012 по квітень 2014 року, скарг не висував.

Мал. 1. Подібна конструкція для шинування зубів при лікуванні захворювань тканин пародонту використовується на практиці
Мал. 1. Подібна конструкція для шинування зубів при лікуванні захворювань тканин пародонту використовується на практиці
Мал. 2. Комп'ютерна томографія
Мал. 2. Комп’ютерна томографія
Мал. 3. Первинний огляд
Мал. 3. Первинний огляд
Мал. 4. Виготовлена шина, вигляд спереду
Мал. 4. Виготовлена шина, вигляд спереду
Мал. 5. Виготовлена шина, вигляд зсередини
Мал. 5. Виготовлена шина, вигляд зсередини
Мал. 6. Виготовлена шина, загальний вигляд
Мал. 6. Виготовлена шина, загальний вигляд
Мал. 7. Еластичні властивості шини
Мал. 7. Еластичні властивості шини

Автори: О.С. Мойсеєнко, лікар-стоматолог; Є.А. Казаков, лікар-стоматолог, Р.Н. Проскурін, зубний технік

Попередня стаття

М'які нейлонові і поліпропіленові протези

Переваги і недоліки м'яких нейлонових протезів. Переваги: Не ламаються. Не викликають алергії (окрім випадків індивідуального неприйняття нейлону). Не вимагають обробки ... Читати далі

Наступна стаття

Обстеження хворого з повною відсутністю зубів

Повна відсутність зубів верхньої і нижньої щелепи Повна відсутність зубів на щелепах зумовлена тими ж причинами, ... Читати далі