Ускладнення, що виникають при протезуванні зубів

%d0%be%d1%80%d1%82%d0%be%d0%bf%d0%b5%d0%b4%d1%96%d1%8f_20

Як би цього не хотіли визнавати лікарі-стоматологи, а також зубні техніки, які зазвичай виготовляють зубні протези, але при протезуванні зубів деколи виникають певні ускладнення.

Передусім – це неправильно виготовлений зубний протез, що часто призводить до його поломки, а також травмування тканин ротової порожнини (зазвичай страждає слизова оболонка та опорні зуби, на які виготовляється зубний протез). Основна причина поломок зубних протезів – це недотримання технології на будь-якому етапі його виготовлення, а також не врахування розподілення жувального навантаження, адже на протез діють багаторазові різнобічні сили, що може зрештою призвести до його поломки.

Але тут слід врахувати 2 моменти.

  1. Жувальний апарат кожної людини унікальний, і тому врахувати всі його особливості без спеціального обстеження просто неможливо. Зазвичай використовують середні значення, але зустрічаються окремі випадки.
  2. Кожен протез – тимчасова конструкція, і тому, якщо ваш зубний протез зломився, навіть лише через кілька років після встановлення – це не обов’язково помилка людей, які виготовили цей протез. На жаль, у світі є таке явище як втомлюваність матеріалу і в цьому випадку нічого не вдієш.

Звичайно, якщо протез поламався на протязі року – його повинні полагодити чи переробити за рахунок клініки, де ви протезувалися, але взагалі, відносно гарантії на проведене лікування та виготовлений зубний протез слід особисто обговорювати з лікарем-стоматологом. Адже в кожного стоматологічного матеріалу є свій термін гарантійного використання, що безпосередньо впливає на термін гарантії проведеної роботи.

Другою типовою причиною ускладнень при протезуванні зубів є неправильно підібрана конструкція зубного протеза чи матеріалу, з якого він виготовлявся. Характерний випадок – пацієнт відмовляється виготовляти знімний протез, і наполягає на виготовленні мостовидного протезу. Причина – небажання користуватися знімною “пластиною” та зручність користування мостовидним протезом у порівнянні зі знімним. Але для виготовлення будь-якого зубного протеза є певні показання та протипоказання. Стосовно цього випадку, тобто виготовлення незнімного мостовидного протеза, то показанням для його виготовлення є дотримання певних умов:

  1. Протяжність дефекту зубного ряду не повинна перевищувати трьох поруч розташованих зубів.
  2. Опорні зуби, на яких буде розміщений зубний протез, повинні бути стійкими до навантажень і мати достатню висоту коронки (видима частина зуба) – не менше 5-7 мм.

%d0%be%d1%80%d1%82%d0%be%d0%bf%d0%b5%d0%b4%d1%96%d1%8f_20%d0%b0

Якщо цих умов немає – слід виготовляти знімний протез або проводити імплантацію на місті втрачених зубів. Але, як часто трапляється в житті – користуватися знімним протезом людина не хоче, а на дорогу імплантацію грошей не має, тому стоматолог йде назустріч людині (часто лікарі просто побоюються втратити пацієнта і тому не наполягають на виготовленні знімної конструкції) і виготовляють мостовидний протез, який з часом розхитує опорні зуби, і відповідно, людина втрачає їх. У такій ситуації є лише одна перевага – при наступному відвідуванні стоматолога людина вже не буде наполягати на виготовленні мостовидного протеза через брак опори. Як мовиться, не було би щастя, та нещастя допомогло…

Стосовно неправильно підібраного матеріалу. Основна причина виникнення подібних негараздів – бажання зекономити як з боку лікаря, так і з боку пацієнта. Відповідно використовуються більш дешеві, а тому менш якісні матеріали, що в підсумку призводить до печальних наслідків. Так що доступність цін певної клініки може лише свідчити про використання більш дешевих матеріалів, а не гуманістичними переконаннями її власників. Втім, висока вартість стоматологічних послуг – теж не гарантія використання найякісніших матеріалів. Усе полягає в порядності лікаря-стоматолога, який дбає за своє добре ім’я – адже це основа його професійної діяльності.

Як свідчить досвід, найкраще стоматологічні послуги надають клініки, які дотримуються середніх цін за свої послуги (ціни в кожному регіоні країни формуються індивідуально). Не варто звертатися до послуг найбільш розрекламованих клінік, зазвичай у ціну їх послуг буде включена і вартість цієї реклами.

Третьою типовою причиною ускладнень є завищення прикусу – це стається, коли невірно виготовлений чи встановлений зубний протез: у цьому випадку у вас не будуть змикатися наявні зуби, а контакт буде відбуватися лише на встановлених штучних. При такому перебігу подій слід негайно звертатися до стоматолога, а не чекати, що “притреться”. Повірте нам на слово – не “притреться”, а те, що у вас може виникнути купа проблем – досить ймовірно. Адже внаслідок підвищення прикусу страждає скронево-нижньощелепний суглоб, та так, що це може призвести до порушення його функції – клацання в районі суглобу і вискакування суглобових головок.

%d0%be%d1%80%d1%82%d0%be%d0%bf%d0%b5%d0%b4%d1%96%d1%8f_20%d0%b1

Подібна ситуація з неправильно визначеною висотою прикусу (висотою нижньої третини обличчя) досить часто виникає при протезуванні беззубих щелеп. Але тут нічого не вдієш: при повній втраті зубів у зубощелепному апараті людини відбуваються такі зміни, що не позаздриш, і через це при виготовленні повних знімних протезів виникає стільки труднощів. У цьому випадку основною причиною виникнення усіляких ускладнень є складні клінічні умови, які буває вкрай важко передбачити.

Четвертою причиною ускладнень є помилки допущені лікарем при підготовці тканин ротової порожнини до подальшого протезування (зокрема лікування зубів, які згодом вкриють штучними коронками). У цьому випадку можливе виникнення гранульом на верхівках погано пролікованих коренів, а також виникнення вторинного карієсу під штучними коронками. Ці хвороби протікають безболісно і дають про себе знати лише при повному руйнуванні зуба. У такій ситуації сумно вдвічі – втрачається зуб, а разом з ним і зубний протез, до якого часто не буває жодних нарікань.

%d0%be%d1%80%d1%82%d0%be%d0%bf%d0%b5%d0%b4%d1%96%d1%8f_20%d0%b2%d0%b0

І нарешті, остання, п’ята типова причина виникнення ускладнень при протезуванні зубів. Звучить вона вкрай банально – недбале ставлення пацієнта до виготовленого зубного протеза та гігієни власної ротової порожнини.

У цьому випадку одна світлина буде вагомішою за тисячу слів:

Вживаний знімний протез
Вживаний знімний протез з утвореним зубним каменем

До речі, такими протезами ще й продовжують користуватися… Після цього можна лише додати: таке ставлення свідчить про неповагу до себе і праці інших людей.

Попередня стаття

Вимоги до матеріалів, що використовуються при протезуванні зубів

Середовище порожнини рота дуже агресивне. На протези впливає цілий комплекс фізичних, хімічних і біологічних чинників. І штучні матеріали не залишаються ... Читати далі

Наступна стаття

Протезування собаки

Стоматологія приходить на допомогу не тільки людям, але і тваринам. Існує навіть окремий напрямок - ветеринарна стоматологія, яка не тільки ... Читати далі