Протезування на телескопічних коронках

Бюгельний знімний протез з атачменами на гіпсовій моделі
Бюгельний знімний протез з телескопічною фіксацією

Протезування на телескопічних коронках зазвичай застосовується при реабілітації літніх пацієнтів, які з огляду на багато обставин не можуть або не хочуть протезуватися за допомогою імплантатів. Цей метод протезування дуже складний, і тому недешевий. Відповідно і використовується він не часто. Суть полягає в тому, що за відсутності великої кількості зубів робиться знімний протез, який тримається на зубах, що залишилися, не кламерами, а системою коронок. Саме системою!

На природному зубі зафіксована штучна коронка, на яку кріпиться друга коронка, що вмонтована в знімний протез
На природному зубі зафіксована штучна коронка, на яку кріпиться друга коронка, що вмонтована в знімний протез

Приклад подібної конструкції

Чотири зуби, що залишилися на верхній щелепі, вкриті металевими коронками. На ці коронки кріпляться другі коронки, що вмонтовані в знімний протез:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Так виглядає знімний протез на телескопічних коронках:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Видно чотири коронки, що вмонтовані в протез. Вони кріпляться на коронки, що зафіксовані в ротовій порожнині.

Протез у ротовій порожнині. Жодних коронок не видно
Протез у ротовій порожнині. Жодних коронок не видно

Переваги методу:

  1. Добрий естетичний результат, оскільки немає видимих плечей кламерів – відчуйте різницю:

%d0%be%d1%80%d1%82%d0%be%d0%bf%d0%b5%d0%b4%d1%96%d1%8f_14

  1. Добрий функціональний результат, оскільки технік може встановити штучні зуби за усіма канонами стоматологічної практики незалежно від положення зубів, що залишилися.
  2. Простота користування протезом для пацієнта. Протез легко знімається і легко надівається на опорні зуби.
  3. Простота догляду за зубами, що залишилися, і знімним протезом, оскільки опорні зуби вкриті металевими, ідеально відполірованими коронками, а знімний протез майже не має нерівностей і важкодоступних заглиблень.
  4. Рівномірний розподіл жувального навантаження на опорні зуби і ясна. Це сприяє довготривалому збереженню опорних зубів. При використанні інших методик знімного протезування високий ризик втрати опорних зубів впродовж доволі короткого періоду часу – 3-5 років.
  5. Навіть у разі втрати одного із опорних зубів немає необхідності повністю переробляти протез. Треба просто заповнити другу частину телескопічної коронки (ту, що залишається в знімному протезі) пластмасою.

Недоліки методу:

  1. Протезування на телескопічних коронках дуже складне, як з технічного, так і з лікарського боку. Небагато стоматологів і зубних техніків володіють цим методом.
  2. Через складності протезування займає багато часу і вимагає великої кількості відвідувань пацієнтом клініки.
  3. З тієї ж причини таке протезування дорого коштує. Вартість порівняна з вартістю протезування на імплантатах.

Проте, протезування на телескопічних коронках у ряді випадків буває оптимальним. Як правило, такі випадки бувають у літніх пацієнтів, і є гідною альтернативою протезування на імплантатах. Річ у тім, що імплантація – процес доволі клопітливий і не завжди легко проходить для пацієнта. Часто щоб встановити кілька імплантатів потрібні попередні хірургічні втручання, що безумовно вносять, м’яко кажучи, певні незручності в життя літньої людини. Природно, серед літніх людей важко знайти практично здорових, які можуть легко перенести хірургічну операцію.

Клінічні приклади

Приклад перший

Ситуація критична. На нижній щелепі – фронтальні зуби в жалюгідному стані. На верхній щелепі – тільки один жувальний зуб – перший моляр, при тому рухомий. Знімний протез на верхній щелепі тримався кламером за цей останній зуб.

Нижні зуби. Коронки різних часів, рухомість двох центральних різців і ікла, ясна в стані хронічного запалення. Жодного знімного протеза на нижній щелепі немає. Жувати нічим:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Верхній жувальний зуб був видалений без зволікання. Верхній знімний протез був нашвидку перероблений у повний, доки займалися нижньою щелепою і протезували її наново. На нижній щелепі вдалося зберегти тільки чотири зуби.

Після аналізу ортопантомограми (панорамного знімка щелеп), стало ясно, що імплантація на верхній щелепі неможлива без серйозної кісткової хірургічної підготовки. Пацієнт вирішив, що йому таке лікування не потрібне. У свої майже 80 він цілком здоровий, але піддаватися кільком операціям впродовж півроку не захотів. Зрозуміти його можна.

Кінець кінцем вирішено, що на верхній щелепі буде простий повний знімний протез, а на нижній – телескопічна конструкція.

Непридатні зуби видалені. Ті, що залишилися, нерухомі, але вимагають лікування і препарування під телескопічні коронки. Ясна загоюються:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Після підготовки нижні зуби були препаровані і вкриті металевими коронками. Первинні коронки:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

З усією ретельністю був виготовлений знімний протез з другою частиною телескопічної системи кріплення і верхній повний знімний протез:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Нижній протез на телескопічних коронках без зусиль надівається і без зусиль знімається. При цьому міцно тримається і сам не спадає. З технічного погляду робота була виконана відмінно. Прикус має свої особливості. Виставити зуби ідеально не було можливості. Ліворуч співвідношення щелеп неправильне. Зі слів самого пацієнта, приблизно так і співвідносилися колись природні зуби.

Контрольна фотографія для фіксації якості роботи:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

У повсякденному житті в звичайних умовах зуби виглядають природно і гармонійно.

Зовнішній вигляд зубів після протезування
Зовнішній вигляд зубів після протезування

Приклад другий

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Вимоги пацієнтка пред’являла розпливчаті: зробити пристойні зуби. Від імплантації відмовилася відразу, причому не з фінансових причин, а через небажання піддаватися тривалим хірургічним втручанням. Проти знімного протезування не заперечувала, хоча раніше ніколи знімними протезами не користувалася.

 Ортопантомограма – панорамний знімок щелеп. Явно видно, що декілька зубів непридатні для протезування. Цікаво, куди подівся 37 зуб?

Ортопантомограма – панорамний знімок щелеп. Явно видно, що декілька зубів непридатні для протезування. Цікаво, куди подівся 37 зуб?

Після вивчення знімка виявилось, що доведеться видалити ще декілька зубів і коренів. Нижні праві жувальні зуби на знімку виглядають пристойно, але їх довелося видалити, бо коронкові частини не збереглися. Через довге користування коронок без заміни, каріозний процес зруйнував зуби під ясна.

Каріозні порожнини в пришийковій ділянці поширюються під ясна. Це робить відновлення зубів неможливим:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

У результаті, вдалося зберегти тільки передню групу зубів на нижній щелепі. Як ні дивно, не довелося видаляти верхнє праве ікло, хоча воно виглядало безнадійним. Проте, після видалення тканин, що омертвіли, і певного хірургічного втручання, виявилось, що його ще можна відновити для коронки:

Teleskope_14

У результаті, вдалося зберегти чотири верхні зуби для телескопічних коронок і всі фронтальні нижні зуби.

Зуби, які вдалося зберегти
Зуби, які вдалося зберегти

Робота була довгою і копіткою. Враховуючи усі допоміжні етапи, протезування тривало в цілому два місяці. Пацієнтці довелося приходити на прийом більше десяти разів. Роботи на телескопічних коронках складні і вимагають особливої точності і ретельної перевірки кожного етапу виготовлення.

Нижній знімний протез на нейлоновому базисі і верхній бюгельний протез на телескопічних коронках. Вигляд на гіпсових моделях:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Результат не змусив пацієнтку розчаруватися. З погляду естетики зовнішній вигляд протезів навіть дещо перевершив очікування пацієнтки. Вона не могла припустити, що знімні протези можуть бути практично непомітними.

З погляду зручності і ефективності жувальної функції протезування можна визнати успішним. Проте це вимагало ретельної і неодноразової підгонки по прикусу.

Зовнішній вигляд обох протезів
Зовнішній вигляд обох протезів

Пацієнтка спеціально на прохання показала протези. Таке положення губ неприродне. У звичайних умовах протези абсолютно не привертають уваги. Зуби виглядають природними:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

На двох прикладах видно, що протезування на телескопічних коронках може бути дуже привабливим способом відновлення зубів і може скласти гідну альтернативу імплантації.

Автор: Роман Булавко, лікар-стоматолог

Попередня стаття

Безкламерна фіксація протезів

Окрім кламерної існує телескопічна і замкова система фіксації. Перевагою цих систем є те, що вони непомітні в ротовій порожнині і ... Читати далі

Наступна стаття

Підбір та постановка штучних зубів

Підбір штучних зубів для передньої та бічних ділянок зубного ряду. Показання до вставлення штучних зубів на приточуванні й штучних яснах. ... Читати далі