Обробка виготовленого протеза

Після завершення процесу полімеризації пластмаси та повного охолодження кювети розпочинають вилучення виготовленого протеза.

Виймають протез із кювети дуже обережно. Спочатку слід роз’єднати обидві половини кювети, знявши кришку з тієї частини, де знаходиться протез, і, надрізавши краї, обережно витиснути гіпсовий блок з кювети. Після видалення дуже обережно гіпсовим ножем відокремлюють гіпс від базису протеза. За необережного вивільнення базису протеза із кювети можливі перелом базису, відламування штучних зубів та деформація кламерів. Вивільнення протеза від гіпсу не становить великих труднощів, якщо була створена добра ізоляція на поверхні гіпсової моделі.

Після очищення базису протеза від гіпсу він підлягає:

  1. механічній обробці,
  2. шліфуванню та
  3. поліруванню.

Залишки пластмаси, усунення нерівностей проводять за допомогою бормашини і відповідних абразивних інструментів.

Обробка_0

Для запобігання поломці базису протеза його утримують у руці, яка обов’язково повинна мати опору, а обробку проводять обережно, без надмірних зусиль. Під час обробки базису протеза необхідно дотримувати такої послідовності.

Спочатку за потреби скальпелем вичищають гіпс і залишки пластмаси із міжзубних проміжків.

Далі бормашиною з набором карборундових каменів або металевих фрез знімають надлишки пластмаси, не порушуючи меж базису, тобто проводять механічну обробку.

Обробка_1 Обробка_2 Обробка_3 Обробка_4 Обробка_6

Краї протеза заокруглюють, зберігаючи їх товщину і межі.

Обробка_5Обробка_7 Обробка_8 Обробка_9

Особливо обережно слід поводитися під час обробки місць прилягання базису протеза до збережених зубів, не порушуючи чіткого малюнка поверхні контактного зуба. Порушення контакту базису протеза з оральною поверхнею збережених зубів погіршує його фіксацію, призводить до затримки решток їжі в цих місцях, хронічного запалення слизової оболонки ротової порожнини та порушення гігієни.

Обробка_10 Обробка_11

Під час обробки протеза дуже важливо дотримуватися правил фіксації протеза в руках під час роботи (див. фото). Поверхню протеза, обернену до слизової оболонки, обробляють з великою обережністю (тільки відчутні на дотик надлишки пластмаси), щоб не порушити її рельєф, який відповідає мікрорельєфу слизової оболонки протезного ложа.

Метою обробки є досягнення рівномірної, гладенької поверхні базису протеза, яка контактує з язиком та слизовою оболонкою ротової порожнини.

Обробка_12

Завершивши обробку базису протеза розпочинають наступний етап – шліфування. Для цього зазвичай використовують жорсткі волосяні щітки, повстяні круги та полірувальні пасти. Шліфують зовнішні поверхні базису протеза та його країв, обов’язково добиваючись гладенької поверхні без подряпин і заглиблень. Шліфуванню не підлягає внутрішня поверхня базису протеза та штучні зуби.

Обробка_13 Обробка_14 Обробка_15 Обробка_16

Як і при механічній обробці важливо дотримуватися правил фіксації протеза в руках під час роботи (див. фото)

Обробка_17 Обробка_18 Обробка_19 Обробка_20

Так загальноприйнятим правилом є таке: базис протеза утримують великими, вказівними та середніми пальцями обох рук.

З метою запобігання перегріву та стоншенню базису зубний технік повинен постійно переміщати його по відношенню до шліфувального круга чи щітки.

Обробка_21 Обробка_22 Обробка_23 Обробка_24

Використання жорсткої волосяної щітки (на попередніх фото – повстяного круга):

Обробка_25 Обробка_26 Обробка_27 Обробка_28

Мета шліфування – створення гладенької, чистої поверхні базису протеза.

Свої особливості під час шліфування мають кламери, особливої уваги надають шліфуванню їх кінців, які мають бути гладенькими та заокругленими. Раніше для шліфування використовувався наждачний папір з різною зернистістю, сьогодні його використання вкрай обмежене.

Для надання поверхні протеза дзеркального блиску використовують м’які нитяні (пухові) щітки. Протягом проведення полірування з використанням щіток на шліфмоторі потрібно контролювати та запобігати контакту країв базису із щіткою.

Обробка_29 Обробка_30 Обробка_31 Обробка_32 Обробка_33 Обробка_34

Металеві частини протеза (кламери, металеві зуби) полірують пастою ДОІ.

Є потреба ще раз акцентувати увагу на необхідності під час проведення обробки, шліфування та полірування базису протеза підвищеного контролю за товщиною базису, збереженням цілісності кламерів, екваторів штучних зубів, країв базису. Після закінчення процесу полірування готовий протез добре промивають гарячою водою з використанням миючих засобів.

Дотримання вищенаведених вимог та правил дозволить отримати базиси протезів з гладенькою поверхнею, що забезпечить їх міцність та чистоту, полегшить подальший догляд за ними.

Попередня стаття

Заміна воску на пластмасу (ретроспектива)

А тепер дозвольте вам розповісти як відбувалася заміна воску на пластмасу… 70-80 років тому. І допоможе нам у цьому відео ... Читати далі

Наступна стаття

Примірка та фіксація виготовленого протеза в ротовій порожнині. Корекція протеза

Знімний протез у ротовій порожнині Перед здачею виготовленого протеза в клініку його слід оглянути, звернувши увагу ... Читати далі