Проби золота

Золото_3а

Цінність сплаву, що містить золото (платину чи срібло), виражається пробою. У більшості країн світу використовується метрична система проб. Згідно цієї системи проба показує вміст чистого золота, платини чи срібла в 1000 вагових частин сплаву.

У США і Канаді застосовується каратна система. Проба хімічно чистого золота по цій системі відповідає 24 каратам.

Наручний годинник з позначеннями проби по каратній і метричній системам
Наручний годинник з позначеннями проби по каратній і метричній системам

Наявність кількох систем для визначення цінності сплавів благородних металів іноді примушує переводити проби однієї системи в іншу. Для цього достатньо знати перевідний коефіцієнт. Оскільки хімічно чистий благородний метал визначається 1000 метричних проб або 24 каратами, то можна написати: 1000 проб метричних=24 каратам, тобто:

1 карат=1000:24=41,66 метричної проби

Звідси можна вивести правило для переводу проб.

Для того, щоб перевести метричну пробу в каратну, потрібно метричну пробу розділити на 41,66.

Приклад. Перевести метричну пробу 585 в каратну:

585:41,66=14,04 карата ~ 14 карат

Для того, щоб перевести каратну пробу в метричну, потрібно каратну пробу помножити на 41,66.

Приклад. Перевести 18 карат у метричні:

18х41,66=749,88 проба ~ 750 проба

У практичній роботі з благородними металами (сплавами і виробами) іноді виникає необхідність у приблизному визначенні проби. При випробуванні сплавів і виробів користуються спеціальними реактивами.

Хлорне золото є водним розчином золотисто-жовтого кольору, який застосовується для випробування золотих сплавів і виробів від низькопробних до 583-600-ої проби.

Реактив хлорного золота
Реактив хлорного золота

Інші реактиви виготовляють для випробування золота різних проб: 292-ї, 375-ї, 500-ї, 750-ї, 900-ї, 950-ї і 1000-ї. Реактиви ці є розчинами кислот (азотна кислота різної концентрації з додаванням соляної кислоти).

При випробуванні золотих сплавів і виробів реактивами необхідно передусім ретельно очистити поверхню сплаву чи виробу від забруднення і тільки після цього приступити до випробування. Очищати поверхню сплавів або виробів можна напилком або наждачним папером. На очищену поверхню скляною паличкою наносять краплю реактиву і стежать за його дією. Коли реактив подіє, краплю обережно знімають серветкою.

Хлорне золото вмить залишає на латунній пластинці чорну пляму. На низькопробних золотих сплавах (до 300-ої проби) хлорне золото залишає брудні жовто-зелені плями, на сплавах до 450-ої проби – темно-коричневі плями, на сплавах у межах від 450-ої проби і вище – різні по інтенсивності каштанові плями і, нарешті, на сплавах і виробах 583-ої проби – світло-ажурні плями. На виробах вище за 600-у пробу хлорне золото сліду не залишає.

Залежно від проби інші реактиви залишають плями різної інтенсивності: на сплавах і виробах низької проби – темні плями, на сплавах відповідної (тієї ж) проби – світлі плями. На сплави вищих проб реактиви не діють.

Якщо проба сплаву чи виробів невідома, то випробування слід починати з хлорного золота. Якщо хлорне золото подіяло, то потрібно вести випробування послідовно реактивами для 500-ї, 375-ї і 292-ї проби. Якщо хлорне золото дії не зробило, то потрібно переходити до випробування іншими реактивами для 750-ї, 900-ї, 950-ї і 1000-ї проби.

Приклад. Реактив для 750-ї проби не діє, а реактив для 900-ї проби залишає темну пляму. Отже, проба сплаву знаходиться між 750-ю і 900-ю пробою, тобто її можна визначити як 830-у.

Реактиви слід зберігати при звичайній кімнатній температурі в щільно закритих скляних флаконах у сухому і темному місці. На світлі, особливо влітку, реактиви розкладаються. При дотриманні вказаних умов реактиви зберігають силу своєї дії впродовж 3-4 місяців. Хлорне золото може служити значно довше.

Попередня стаття

Загально про золото

Золото (Аu) міститься в природі у вигляді великих грудок (самородків), найчастіше украплених у руди кольорових металів, або по берегах гірських ... Читати далі

Наступна стаття

Афінаж золота

Відділення золота від лігатурних домішок називається афінажем. Найбільш старий і поширений метод афінажу заснований на властивості азотної кислоти розчиняти срібло, ... Читати далі

Файли для скачування

Назва файлу Опис Розмір файлу
pdf Проби золота Системи проб золота, визначення проби, хлорне золото
142 KB