Токсичний вплив пластмас

Стоматит_0

Головним токсикогенним фактором акрилової пластмаси є мономер. При порушенні режиму полімеризації кількість залишкового мономера, тобто мономера, що не сполімеризувався, значно збільшується, що у свою чергу викликає токсичний стоматит. Загалом, токсичні стоматити бувають двох видів: хімічні і бактеріальні. Перші, найчастіше, називаються акриловими, оскільки причиною їх виникнення є мономер акрилової пластмаси.

Щоб зрозуміти небезпечність залишкового мономера, треба розглянути, що він являє собою в хімічному плані. Отже:

Хімічна назва мономеру – метилметакрилат (метиловий ефір метакрилової кислоти). Його добувають з ацетону С3Н60, діючи на нього синильною кислотою (HCN) або її солями в присутності лужних каталізаторів. Внаслідок цієї взаємодії утворюється ацетонціангідрин.

При взаємодії ацетонціангідрину з метиловим спиртом у присутності сірчаної кислоти і підігріванні утворюється метиловий ефір метакрилової кислоти, тобто метилметакрилат, або мономер, і виділяється певна кількість вільного аміаку. Для запобігання самочинній полімеризації мономеру до нього додають 0,006-0,004% гідрохінону або певну кількість фенолів та амінів.

Знаючи тепер, що являє собою мономер, не треба дивуватися, що йому, як і всім ефірам, притаманна подразнювальна дія на слизову оболонку ротової порожнини, а в більших концентраціях мономер є протоплазматичною отрутою, чия дія проявляється наступними ознаками: відзначаються явища анемії (синдром, що характеризується зменшенням вмісту гемоглобіну й еритроцитів в одиниці об’єму крові, що призводить до виникнення кисневого голодування тканин), печія слизової оболонки під протезом, загальне нездужання, втома, сонливість та ін.

Провідним симптомом у клініці токсичного акрилового стоматиту є гіперемія, набряк слизової оболонки протезного ложа, її сухість, що пов’язана зі зменшенням слиновиділення. Частіше запалення спостерігається на твердому піднебінні і рідше на альвеолярному гребені нижньої щелепи.

Стоматит_1

Ділянка запалення, як правило, співпадає з межами протеза. Хворі при цьому скаржаться на печію слизової оболонки під базисом протеза, язика, губ. Слизова оболонка тут має яскраво-червоне забарвлення, блискуча.

Стоматит_2

Профілактика токсичних стоматитів полягає в дотриманні режиму полімеризації акрилових пластмас.

Попередня стаття

Пористості пластмас

Поступове нагрівання кювети з майбутнім виробом диктується такими міркуваннями. Полімеризація акрилової пластичної маси є екзотермічною реакцією, тобто з виділенням тепла. ... Читати далі

Наступна стаття

Провізорні ортопедичні конструкції

Провізорні (тимчасові) ортопедичні конструкції – це зубні протези, що фіксуються на препарованих зубах на період виготовлення постійної ортопедичної конструкції, яка ... Читати далі

Файли для скачування

Назва файлу Опис Розмір файлу
pdf Токсичний вплив пластмас Акриловий стоматит: причини виникнення, характерні ознаки та профілактика
103 KB