Для відновлення втрачених зубів використовуються зубні протези. Вони виконують не лише косметичну функцію, але і відновлюють функцію жування і мовлення. Також зубні протези можуть запобігти патологічним змінам зубощелепної системи, які виникають при втраті зубів.
Зубні протези бувають знімні та незнімні.
Знімні протези
Судячи за назвою, знімні зубні протези в гігієнічних цілях вільно виймаються з ротової порожнини і так же вільно вводяться назад. Використовуються при значній втраті зубів або за їх повної відсутності.
Незнімні зубні протези
Під це визначення потрапляють усі різновиди зубних протезів, які людина не зможе зняти самостійно без візиту до лікаря-стоматолога.
У стоматологічній практиці незнімні протези прийнято розрізняти за конструкцією та матеріалом з якого вони виготовлені.
Так для виготовлення незнімних зубних протезів використовуються: сплави благородних (зазвичай золоті сплави)
і неблагородних металів (кобальто-хромові, нікель-хромові сплави, деінде – нержавіюча сталь),
пластмаси,
керамічні маси.
Найчастіше ці матеріали поєднують, комбінують з метою покращення фізико-механічних та естетичних властивостей зубних протезів.

Стосовно ж конструкцій, то на сьогоднішній день найбільшого поширення в ортопедичній стоматології знайшли наступні види незнімних зубних протезів:
- Вкладки
- Зубні коронки
- Мостовидні протези
Тепер детальніше по кожній з конструкцій.
Вкладки
Вкладка заміщує дефект коронкової частини зуба, який не можна відновити пломбою. З появою сучасних фотополімерних пломбувальних матеріалів вкладки дещо втратили свою актуальність, проте ще широко використовується її різновид – куксова вкладка, що відновлює куксу зуба, на яку в подальшому буде виготовлятися інша ортопедична конструкція.

Зубні коронки
Найбільш поширена конструкція незнімних зубних протезів. Використовується при пошкодженні природної коронки зуба, навіть, якщо від неї залишився лише один корінь (такий вид протезування можливий при поєднанні штучної коронки з куксовою вкладкою).
Використання коронок можливе і з естетичних міркувань, коли пацієнта не задовольняє стан його природних зубів.
Мостовидні протези

Вони являють собою принаймні одну штучну коронку до якої кріпиться штучний зуб, так звана проміжна частина. Мостовидним протезом за сприятливих умов можна відновити дефект від 1 до 3-4 поряд розташованих зубів.
При більшій протяжності дефекту зубного ряду доцільне використання знімних протезів.
Знімні зубні протези
Сьогодні існує кілька видів знімних зубних протезів:
- Найдешевшими вважаються акрилові пластинкові протези.
Ці протези являють собою пластмасову пластинку, в якій розміщені зазвичай стандартні штучні пластмасові зуби, що заміщають певний дефект зубного ряду. Ці конструкції мають кілька недоліків.
- Відносна крихкість,
- здатність викликати алергічні реакції слизової оболонки порожнини рота через вплив пластмаси, а також
- нерівномірний розподіл жувального навантаження, що призводить до тривалого звикання до них пацієнта.
- Бюгельні зубні протези вважаються прогресивнішими.
У бюгельних протезах навантаження при жуванні максимально наближене до реального і рівномірно розподіляється на опорних зубах, до яких кріпиться цей протез.
Вони зручні в користуванні, надійно фіксуються в роті за допомогою спеціальних замкових кріплень

або дуг-кламерів
Але цей варіант не підходить при значній втраті зубів, тим більше при повній їх відсутності, оскільки для їх закріплення має бути опора.
Крім того, бюгельні протези складні у виготовленні, і тому значно дорожчі за акрилові пластинкові протези.
- Нейлонові або термопластичні протези, які відрізняються більшою пластичністю, естетичністю і витонченістю в порівнянні з іншими знімними протезами.
Вони можуть бути встановлені як при частковій, так і при повній втраті зубів. Вони зручні і не викликають жодної алергії. При цьому знімні нейлонові протези не мають металевих частин, які помітні при посмішці чи в розмові.
За вартістю вони дещо дорожчі за акрилові протези, але значно дешевші за бюгельні.

Необхідність використання знімних протезів може виникнути при:
- патологічній рухомості зубів;
- відсутності підряд трьох і більше зубів;
- відсутності крайніх жувальних зубів (так званий кінцевий дефект);

- при повній відсутності зубів (знімні протези, які заміщають такий дефект зубного ряду називаються повними, відповідно часткову втрату зубів заміщують часткові знімні протези.)

Основною перевагою знімного протезування є можливість відновити практично будь-який дефект зубного ряду, а також порівняно доступна ціна.
Також істотним плюсом таких протезів є їх гігієнічність – їх можна зняти і помити, на відміну від незнімних протезів.
Але сам факт наявності “знімних зубів” для людини є психологічною проблемою, з якою необхідно навчитись справлятися.
Недоліки знімного протезування
- Абсолютно всім знімним протезам притаманний низький жувальний ефект (як правило, не перевищує 30%) у порівнянні з природними зубами (100%)
- Тривалість звикання пацієнта до знімного протеза через особливість його будови: він передає жувальний тиск, що виникає під час користування протезом, на тканини, які для цього не придатні: слизову оболонку альвеолярного гребня (відростка верхньої та нижньої щелепи, де власне розміщуються зуби) та піднебіння (для протеза на верхню щелепу).
Також такі протези своїми краями можуть травмувати (на жаль, травмують) слизову оболонку порожнини рота.
Тому потрібен час і терпіння, як для пацієнта, так і для лікаря-стоматолога, щоб досягти бажаного результату – повноцінного користування знімним протезом.
Єдиним способом уникнути знімного протезування являється імплантація зубів, що є досить витратною операцією в порівнянні зі знімним протезуванням.