Виготовлення примірювального естетичного шаблону

на індивідуальних абатментах при тотальному протезуванні на імплантатах

Протезування беззубих щелеп в імплантології є найскладнішим, найвідповідальнішим і вимагає високої кваліфікації лікаря-стоматолога і зубного техніка.

Для цього потрібні ґрунтовні знання про функцію жувальної системи і її будову. Лікарі-стоматологи і зубні техніки повинні засвоювати поняття про взаємодію зубів, скронево-нижньощелепного суглобу, жувальної мускулатури, нервів і т. ін. Тип оклюзійної поверхні визначається стоматологом, і виключно під його відповідальність оклюзійна форма має бути індивідуально орієнтована на пацієнта. Лікар-клініцист повинен уміти оцінювати реалізацію оклюзійного концепту в останній інстанції.

Статична і динамічна оклюзія людської жувальної системи унікальна. Жувальні рухи мають індивідуальні особливості і залежать від роду їжі. Але основний малюнок рухів завжди стереотипний. Цей жувальний шаблон заучується в дитинстві, запам’ятовується і зберігається в підкірці на все життя. При цьому неважливо, чи збереглися в пацієнта природні зуби, чи є в нього пломби, коронки, мостовидні протези, комбіновані незнімні і знімні протези, повні протези або протези з опорою на імплантати.

І коли лікар-стоматолог і зубний технік, плануючи протезування пацієнта з беззубими щелепами на імплантатах, повинні враховувати, що втрачені зуби відновлюються за формою, розміром, розташуванням, функцією і якістю відповідно до природних зразків. Але основною проблемою при тотальному протезуванні на імплантатах є правильне знаходження розташування оклюзійної площини пацієнта. Для цього в лікаря-стоматолога і зубного техніка має бути досвід роботи на беззубих щелепах у повному знімному протезуванні.

Впродовж життя людина втрачає зуби, і тут починаються безповоротні прогресуючі зміни обличчя, як функціональні, так і морфологічні: гілки і тіло нижньої щелепи стають тоншими, кут нижньої щелепи – тупішим, сильно западає рот, різко виступає підборіддя, відбувається загальне зміщення обличчя вниз і назад, змінюється профіль грушовидного отвору, відбувається деформація верхньої щелепи, зниження висоти нижньої третини обличчя, зміна орбітального відростка виличної кістки, зміна передньої частини виличного відростка, опускання (в’ялість) щік. Частою помилкою багатьох фахівців є елементарний поспіх, і на естетичні примірювальні шаблони, що відновлюють морфологічні і функціональні зміни обличчя, у протоколі час не виділяється. А це головний етап, який допомагає лікарю-стоматологу і зубному техніку побачити естетику майбутніх протезів пацієнта і внести вчасно необхідні зміни.

На прикладі клінічного випадку опишу як виготовляю примірювальні шаблони, на яких можна проконтролювати правильне розташування оклюзійної площини, естетичну позицію верхніх і нижніх гарнітурних зубів відносно губ при посмішці і вимові звуку «М» у стані спокою. Нижні різці – відправна точка початку оклюзійної площини, рівнобедреного трикутника Бонвіля в 10,5 см і кута Бальквіля в 22 градуси.

Для роботи в артикуляторі моделі обов’язково мають бути загіпсовані за цими параметрами. І, звісно, валики обов’язково повинні прикручуватися до імплантатів у ротовій порожнині без можливості зміщення і ротації. Вони виготовляються з пластмаси світлового отвердіння і за допомогою самотвердної пластмаси (pattern resin) приклеюються до відбиткових трансферів (мал. 1).

(мал. 1)

Лікар-стоматолог повинен на валиках вказати зубному техніку серединну лінію пацієнта, лінію змикання губ, лінію іклів, щоб у техніка склалося уявлення про розмір зубів фронтальної групи (мал. 2).

(мал. 2)

Моделі загіпсовуються в артикулятор за середніми значеннями за допомогою гумки, яка відповідає Камперівській площині. Спочатку нижня щелепа встановлюється на пластилін по лінії змикання губ, і верхній валик має співпасти з гумкою в бічному відділі. Наступним етапом виготовляються індивідуальні титанові абатменти (мал. 3).

(мал. 3)

Постановка зубів починається з верхньої щелепи, для цього застосовується стандартна сферична поверхня, яка за допомогою воску адаптується на нижній щелепі з індивідуальними абатментами (мал. 4, 5).

(мал. 4)
(мал. 5)

У фронтальній ділянці сферична поверхня опускається на 2 мм нижче за оклюзійну площину, що згодом означатиме перекриття верхніми зубами нижніх. А в жувальному відділі, навпаки, трохи піднімається вище за оклюзійну площину, що відповідає кривій Шпеє (мал. 6, 7).

(мал. 6)
(мал. 7)

У таких роботах мною використовуються гарнітури зубів, які спеціально випускаються для облицювання телескопів, мають порожнисту форму і вимагають незначних корекцій по товщині (мал. 8).

(мал. 8)

Постановка починається з фронтальної групи зубів (мал. 9, 10)

(мал. 9)
(мал. 10)

і триває в жувальному відділі, повторюючи форму сферичної поверхні (мал. 11-13).

(мал. 11)
(мал. 12)
(мал. 13)

Готова постановка верхньої щелепи має естетичний і функціональний вигляд (мал. 14-16).

(мал. 14)
(мал. 15)
(мал. 16)

Тепер можна оцінити розташування індивідуальних абатментів відносно гарнітурних зубів (мал. 17, 18).

(мал. 17)
(мал. 18)

Далі виконується постановка зубів нижньої щелепи і перевіряються функціональні рухи в латеротрузії і протрузії (мал. 19-25).

(мал. 19)
(мал. 20)
(мал. 21)
(мал. 22)
(мал. 23)
(мал. 24)
(мал. 25)

Коли постановка верхньої і нижньої щелепи повністю готова, приступаємо до заміни воску на пластмасу. Для цього використовую силіконовий ключ, але обов’язково з шаром коректурної маси (мал. 26). Так значно точніше.

(мал. 26)

Пластмасу беремо для виготовлення лабораторних коронок тривалого носіння (мал. 27-29).

(мал. 27)
(мал. 28)
(мал. 29)

Наступним кроком індивідуалізуємо роботу за допомогою рожевої пластмаси (мал. 30).

(мал. 30)

Після обробки і поліровки примірювальні шаблони готові (мал. 31-33).

(мал. 31)
(мал. 32)
(мал. 33)

Тепер лікар-стоматолог зможе перевірити пасивність посадки шаблонів, чи відповідає модель зубного техніка ситуації в ротовій порожнині, уточнити правильність визначення прикусу, естетичне розташування зубів пацієнта відносно губ, посмішки, і головне достоїнство цих шаблонів у тому, що вони виготовлені не з воску, який деформується і з якого випадають зуби при примірці, а з пластмаси.

Пацієнт може навіть накушувати і оцінити висоту прикусу. На подальших етапах роботи зубний технік знімає з шаблонів силіконовий ключ для виготовлення каркаса під облицювання керамікою – головна перевага в тому, що є вже готові антагоністи.

Сподіваюся, мій досвід допоможе вам у протезуванні ваших пацієнтів і готові протези не зажадають значної корекції ні в оклюзії, ні в естетиці.

Автор: В. В. Носов, лікар-стоматолог, зубний технік

Попередня стаття

Керамічні вініри з покриттям кореня зуба

Для клініциста ідеальна ситуація складається, коли є можливість увесь вінір фіксувати в межах емалі зуба. Проте так буває не завжди: ... Читати далі

Наступна стаття

Термінальний зубний ряд: Де зупинитись?

Чи доводилося вам колись чути від пацієнта, що в нього термінальний зубний ряд? Ймовірно, ні. Це стоматологічний термін створений клініцистами, ... Читати далі

Файли для скачування

Назва файлу Опис Розмір файлу
pdf Виготовлення примірювального естетичного шаблону на індивідуальних абатментах при тотальному протезуванні на імплантатах
815 КБ