Відновлення об’єму кісткової тканини

навколо імплантату за допомогою аутогеного кісткового блоку і ксеногеного остеопластичного матеріалу з колагеном

На сьогодні проблема браку кісткової тканини альвеолярного гребеня залишається актуальною. Операція кісткової пластики, що передує або пов’язана з дентальною імплантацією, вже є стандартною, буденною процедурою хірурга-імплантолога.

Результат операції кісткової пластики залежить як від грамотного складеного плану лікування і вибраних методик проведення операцій, так і від досвіду лікаря і дотримання пацієнтом усіх рекомендацій. Проте ризики існують на кожному етапі. У даному клінічному випадку ми розглянемо, як непередбачені фактори впливають або не впливають на результат проведеної операції.

У цій ситуації представлений пацієнт (жінка, 38 років) з дефектом у ділянці 4.6 зуба. Трохи ускладнює, але не змінює ситуацію поточне ортодонтичне лікування – встановлена брекет-система. Вибрана методика – розщеплювання альвеолярного гребеня і одномоментна імплантація.

На рис. 1 представлений вигляд з оклюзійної поверхні, який дозволяє візуалізувати дефект кісткової тканини по ширині гребеня, що утворює «провал» кістки.

Рис. 1. Початкова клінічна ситуація. Ділянка 4.6 зуба

Після розрізу по вершині гребеня і відшарування клаптя ідентифікується вузька ширина гребеня (рис. 2).

Рис. 2. Відшарування клаптя

За допомогою п’єзохірургічного скальпеля намічається зона остеотомії. Розведення кісткових стінок робиться з використанням спредерів. В процесі установки кореневидного імплантату з торком 15 Нм відбувається відламування вестибулярної кісткової стінки (рис. 3, 4, 5).

Рис. 3. Вигляд збоку. Позначена зона розщеплювання
Рис. 4. При установці імплантату сталося відламування вестибулярної кісткової стінки
Рис. 5. Кореневидний імплантат встановлений субкрестально

В результаті цього прийняте рішення використовувати відламаний фрагмент як блок, зафіксував його гвинтами для остеосинтезу. Попередньою підготовкою блоку була тільки підготовка отвору для гвинта. Аутогений кістковий блок встановлюється в ділянку дефекту і фіксується титановим гвинтом 1.5/10мм. Перевіряється фіксація блоку: рухомість має бути відсутньою (рис. 6, 7).

Рис. 6. Фіксація кісткового блоку титановим гвинтом
Рис. 7. Вигляд з оклюзійної площини

Вільний простір, що утворився, щільно заповнюється ксеногеним кістковим матеріалом з колагеном (рис. 8, 9), а потім покривається колагеновою мембраною, що розсмоктується, у два шари без додаткової фіксації (рис. 10, 11).

Рис. 8. Заповнення простору кістковим матеріалом з колагеном
Рис. 9. Вигляд зверху
Рис. 10. Покриття дефекту мембраною, що розсмоктується
Рис. 11. Вигляд з оклюзійної поверхні

Рана ушивається дворядним швом за допомогою синтетичної нитки, що розсмоктується, з параметром 4/0 (рис. 12, 13).

Рис. 12. Ушивання дворядним швом
Рис. 13. Вигляд збоку

Здоровий вигляд м’яких тканин на етапі загоєння, а також ОПТГ після операції дозволяють розраховувати на позитивний результат операції (рис. 14, 15), незважаючи на деякі непередбачені обставини, що виникли в процесі операції.

Рис. 14. Загоєння. Здоровий вигляд м’яких тканин
Рис. 15. ОПТГ після операції. Позиціонування імплантату в правильному положенні

Автор: П. О. Мельніченко, щелепно-лицьовий хірург, хірург-імплантолог

Попередня стаття

Синус-ліфтинг з негайним навантаженням

Пацієнт у віці 39 років звернувся в клініку із скаргами на закладення і ускладнене носове дихання, підвищену температуру тіла і ... Читати далі

Наступна стаття

Адгезивний мостовидний протез у поєднанні з пломбуванням

Підвищення вимог пацієнтів до якості стоматологічних реставрацій, прагнення стоматологів максимальне зберегти тканини зуба і життєздатність пульпи, скоротити час виготовлення зубного ... Читати далі