Імплантація в умовах атрофії

дистальних відділів альвеолярного відростка верхньої щелепи

У практиці стоматолога-хірурга при проведенні дентальної імплантації досить часто виникає проблема, пов’язана з атрофією альвеолярного відростка верхньої щелепи. Для вирішення таких проблем проводяться додаткові хірургічні втручання, спрямовані на збільшення об’єму кісткової тканини, такі як синус-ліфтинг і антропластика.

Основною передумовою для синус-ліфтинга і антропластики є можливість часткового використання об’єму верхньощелепних синусів для реконструкції кісткової тканини в зоні передбачуваної імплантації. Також досить часто зустрічаються клінічні ситуації, коли в пацієнтів з кінцевим дефектом зубного ряду верхньої щелепи є атрофія альвеолярного відростка по висоті, але достатній об’єм по ширині (від 6 мм і більше). Критерієм вибору для проведення безпосередньої або відстроченої дентальної імплантації служить класифікація Misch-Judy (1985, 1987), що стосується початкового об’єму кісткової тканини, необхідного для забезпечення первинної стабільності дентальних імплантатів. А також класифікація C. Misch (1999) стосовно кількості випадків, відповідності і значення типів кісткової тканини в клінічній імплантології. Виходячи з цих класифікацій витікає, що для проведення безпосередньої імплантації за наявності кінцевого або включеного дефектів зубного ряду в поєднанні з атрофією кісткової тканини висота і ширина альвеолярного відростка мають бути не менше 5 мм, а тип кісткової тканини D1, D2, D3.

Клінічний випадок

Пацієнтці П., 1956 року народження, було проведене передопераційне обстеження і складений план дентальної імплантації. Діагноз: хронічний гранулематозний періодонтит 3.6, 4.7 зубів. Часткова вторинна адентія.

План лікування: операція синус-ліфтинг з використанням PRGF (плазми, збагаченої факторами росту) і біоматеріалу Bio-Oss Spongiosa для спрямованої регенерації кісткової тканини, безпосередня імплантація в позиціях відсутніх 1.5, 1.6, 1.7 зубів імплантатів Saturn (CORTEX Dental implants industries, Ізраїль). А також видалення зуба 4.7 з наступним заповненням лунки PRGF і Bio-Oss Spongiosa, імплантація в позиції відсутнього 4.6 зуба імплантату Dynamix (CORTEX Dental implants industries, Ізраїль). Видалення зуба 3.6 з приводу хронічного гранулематозного періодонтиту було вирішено провести в ранньому післяопераційному періоді у зв’язку з великим об’ємом оперативного втручання.

Пацієнтці в передопераційному періоді проведене комп’ютерне обстеження (Planmeca Romexis) томографії, а також 3D-моделювання і виготовлення навігаційного шаблону з напрямними для прецизійної імплантації (Рис. 1-6).

Рис. 1. Проекція відсутнього 1.5 зуба – висота 4,79 мм, ширина 6,49 мм
Рис. 2. Проекція відсутнього 1.6 зуба – висота 2,58 мм, ширина 7,07 мм
Рис. 3. Проекція відсутнього 1.7 зуба – висота 4,70 мм, ширина 7,79 мм
Рис. 4. 3D-моделювання навігаційного шаблону в проекції відсутнього 1.5 зуба
Рис. 5. 3D-моделювання навігаційного шаблону в проекції відсутнього 1.6 зуба
Рис. 6. 3D-моделювання навігаційного шаблону в проекції відсутнього 1.7 зуба

Для точнішого позиціонування імплантатів у ділянці верхньої щелепи був змодельований і виготовлений наслизовий стереолітографічний хірургічний шаблон (Рис. 7).

Рис. 7. Наслизовий стереолітографічний хірургічний шаблон

Етапи оперативного лікування

Зроблений лінійний розріз по вершині альвеолярного відростка, продовжений по зубоясенній борозні 1.4 зуба на вестибулярну поверхню, відшарований слизово-окісний клапоть. Клінічно виявлений альвеолярний відросток, що підлягає зберіганню (Рис. 8).

Рис. 8. Клінічно виявлений альвеолярний відросток, що підлягає зберіганню

За допомогою ультразвукової хірургічної системи NSK з оптикою сформований кістковий фрагмент в передньобічній стінці верхньощелепного синуса (Рис. 9).

Рис. 9. Сформований кістковий фрагмент в передньобічній стінці верхньощелепного синуса

Зроблено надламування сформованого кісткового фрагмента передньобічної стінки верхньощелепного синуса і відшарування слизової оболонки верхньощелепної пазухи (Рис. 10).

Рис. 10. Надламування сформованого кісткового фрагмента і відшарування слизової оболонки

Кістковий фрагмент передньобічної стінки верхньощелепного синуса зміщений назад і вгору разом із слизовою оболонкою (Рис. 11)

Рис. 11. Кістковий фрагмент зміщений назад і вгору разом із слизовою оболонкою

Зроблено заповнення створеного об’єму біоматеріалом для спрямованої регенерації кісткової тканини Bio-Oss Spongiosa, змішаним з PRGF (плазмою, збагаченою факторами росту). Потім за допомогою хірургічного шаблону визначені місця установки імплантатів, сформовані ложа імплантацій фрезами різного діаметру за стандартним протоколом установки імплантатів Saturn (CORTEX Dental implants industries, Ізраїль) у позиціях відсутніх 1.5, 1.6, 1.7 зубів.

Етапи установки імплантатів Saturn: у позиції відсутнього 1.5 зуба – імплантат Saturn Prime D 3.8 x L 10 mm; у позиції відсутнього 1.6 зуба – імплантат Saturn Prime D 4.2 x L 10 mm; у позиції відсутнього 1.7 зуба – імплантат Saturn Prime D 4.2 x L 10 mm (Рис. 12-14).

Рис. 12. Установка імплантатів Saturn у позиції відсутнього 1.6 зуба
Рис. 13. Установка імплантатів Saturn у позиції відсутнього 1.7 зуба
Рис. 14. Встановлені імплантати Saturn у позиції відсутніх 1.5; 1.6; 1.7 зубів

Зона антропластики ізольована раніше виготовленою мембраною з PRGF. Слизово-окісний клапоть укладений на місце, ушитий вузловими швами Vicryl 4-0 (Рис. 15).

Рис. 15. Слизово-окісний клапоть укладений на місце, ушитий вузловими швами Vicryl 4-0

Далі на нижній щелепі зроблена екстракція зуба 4.7 (Рис. 16)

Рис. 16. На нижній щелепі зроблена екстракція зуба 4.7

Викроєний і відшарований слизово-окісний клапоть з урахуванням постекстракційної ділянки, розріз продовжений вестибулярно до зуба 4.5. За допомогою ключа, наявного у великому хірургічному наборі (CORTEX Dental implants industries, Ізраїль), визначено місце установки імплантату, сформовано ложе імплантації фрезами різного діаметру за стандартним протоколом установки імплантатів Dynamix (CORTEX Dental implants industries, Ізраїль) у позиції відсутнього 4.6 зуба. Встановлений імплантат CORTEX Dynamix Prime D 3.8 x L 10 mm. Постекстракційна ділянка заповнена PRGF і Bio-Oss Spongiosa, ізольована раніше виготовленою мембраною з PRGF. Клапоть мобілізований, укладений на місце, ушитий вузловими швами Vicryl 4-0 (Рис. 17-19).

Рис. 17. Встановлений імплантат CORTEX Dynamix Prime D3.8xL10mm
Рис. 18. Постекстракційна ділянка ізольована раніше виготовленою мембраною з PRGF
Рис. 19. Клапоть мобілізований, укладений на місце, ушитий вузловими швами Vicryl 4-0

Безпосередньо після проведеного оперативного втручання зроблене контрольне ортопантомографічне дослідження (Рис. 20).

Рис. 20. Зроблене контрольне ортопантомографічне дослідження

Вигляд післяопераційних ділянок на сьому добу після операції, проведене зняття швів (Рис. 21).

Рис. 21. Сьома доба після операції, верхня щелепа справа

Таким чином, імплантати Saturn (CORTEX Dental implants industries, Ізраїль) з подовженим і розширеним субальвеолярним різьбленням, завдяки якому збільшується площа контакту імплантату з кістковою тканиною, при проведенні синус-ліфтинга і безпосередньої дентальної імплантації в дистальних відділах верхньої щелепи дозволяють досягнути ідеальної первинної стабільності за наявності мінімального об’єму кісткової тканини.

За матеріалами Стоматологічного журналу Dental Magazine

Попередня стаття

Унікальна реабілітація з тотальним протезуванням

Пацієнти при раніше проведеному лікуванні з відновленням функції і естетики, можуть мати ряд проблем за наступної реабілітації. Незадовільний стан зубних ... Читати далі

Наступна стаття

Синус-ліфтинг з негайним навантаженням

Пацієнт у віці 39 років звернувся в клініку із скаргами на закладення і ускладнене носове дихання, підвищену температуру тіла і ... Читати далі

Файли для скачування

Назва файлу Опис Розмір файлу
pdf Імплантація в умовах атрофії дистальних відділів альвеолярного відростка верхньої щелепи
543 КБ