Коли треба видаляти зубний нерв?

Вчасно не вилікуваний карієс може призвести до низки неприємних наслідків. Наприклад, до пульпіту. Це досить важке захворювання, яке характеризується запаленням центральної частини зуба, – його нерва або пульпи (звідси і назва захворювання), що незмінно призводить до видалення зубного нерва і наступного пломбування внутрішньої порожнини. Внаслідок чого зуб перестає бути живим, стає менш міцним, може навіть змінювати свій відтінок на сіріший.

Коли треба видаляти зубний нерв?

  • пульпіт: запалення нерва, при якому в більшості випадків потрібне його видалення
  • кіста або гранулема: пухлини, розташовані біля верхівки хворого зуба (як правило, нерв також запалений і видалення пухлин проводиться саме через зубні канали). Другий варіант лікування – видалення пухлини разом з частиною кореня зуба, через бічний розріз в яснах
  • протезування зубів: для встановлення мостовидних протезів, зубних коронок часто може знадобитися видалення зубного нерва, щоб знизити вірогідність його запалення під протезом. Адже інакше для видалення нерва доведеться знімати протез, а повернути його на колишнє місце не вийде – треба буде створювати нову конструкцію. А це не лише час, але і чималі гроші.

Пульпіт: головна причина видалення нерва

Виявити пульпіт не складає великих труднощів. По-перше, якщо ви зауважили, що на зубі є досить велика темна пляма (це звичайний карієс, який поступово спускається в глибші, внутрішні тканини), але не звернули на неї уваги, готуйтеся до того, що можуть виникнути дуже неприємні наслідки. По-друге, пульпіт характеризується гострим болем – запалений нерв починає досить гостро реагувати на будь-які зміни, дотики. З’являються неприємні відчуття при вживанні твердої їжі, солодкої, кислої, надмірно холодної або гарячої.

Пульпіт – дуже неприємне захворювання. Для того, щоб виключити його зі свого життя, необхідно регулярно проходити лікування карієсу в стоматолога – видаляти каріозні ураження на початковій стадії, а не доводити до їх поширення по всьому зубу. Ну а при появі гострого болю варто негайно звертатися до лікаря – завдяки сучасній анестезії про ще більший біль можна навіть не турбуватися. Після лікування настане тільки полегшення.

Лікування пульпіту: зберігати чи видаляти нерв?

  • нерв зберігається при незначному розмірі каріозних порожнин. Проте запалення може залишитися і через певний час знову проявитися з не меншою силою. Лікування нерва проводиться шляхом фіксації спеціального медикаменту під тимчасовою пломбою
  • при сильному запаленні, ураженні нерва, він видаляється. Ще нещодавно це була дуже важка процедура для багатьох пацієнтів, оскільки нерв віддалявся без наркозу. Нині операція проводиться під анестезією, пацієнт нічого не відчуває, тому неприємних відчуттів після відвідування стоматолога практично не залишається.

Видалення зубних нервів відбувається швидко і безболісно, при цьому коронка (тобто видима частина зуба) практично не страждає, природно, якщо не зруйновані карієсом стінки зуба. Після видалення зубного нерва відбувається пломбування порожнини для того, щоб не сталося повторне зараження зуба, зокрема ясен або навіть кісткової тканини.

Після видалення зубного нерва

Зуб з видаленим нервом можна абсолютно спокійно використовувати по-максимуму, як і раніше. Навіть впродовж багатьох років він може функціонувати, дозволяючи своєму власникові абсолютно спокійно пережовувати продукти, повноцінно посміхатися. При цьому зуб з видаленим нервом прекрасно підійде в тому числі для установки будь-яких протезів – зубних коронок, вінірів, мостовидних протезів.

Попередня стаття

Лікування некаріозних уражень твердих тканин зубів

Лікування некаріозних уражень зубів має бути комплексним і враховувати вплив основних етіологічних факторів. Просто реставраційний підхід до відновлення втрачених тканин ... Читати далі

Наступна стаття

Як запобігти флюсу

Періостит (який також прийнято називати «флюсом») – це досить серйозне захворювання, яке зачіпає і зуби, і ясна, і навіть кістки, ... Читати далі